Zdravie a hygiena, Strana 3

Majú vaše deti veľa energie a nevedia sa hrať potichu? Odhaľte včas príznaky ADHD

Aktualizované: 16.1.2025

ADHD je jedno z najčastejších psychických ochorení, ktoré sa u detí vyskytuje. Včasným odhalením a zavádzaním niektorých praktík však pomôžete nielen dieťaťu, ale aj sebe.

ako-odhalit-adhd-01

Organizácia Centers for Disease Control and Prevention uvádza, že v roku 2016 trpelo ochorením ADHD 6,1 milióna amerických detí vo veku 2 až 17 rokov. Platí pritom, že ADHD sa vyskytuje u chlapcov až trikrát častejšie než u dievčat.

A hoci sa priemerne diagnostikuje ochorenie okolo siedmeho roku, prvé symptómy sa objavujú už okolo troch až šiestich rokov. Preto by rodičia nemali podceňovať zmeny nálad ani u batoliat.

ČO JE ADHD A AKO ROZPOZNAŤ JEHO PRÍZNAKY?


Aby si však rodičia nejaké zmeny všimli, je dôležité vedieť, o čo pri psychickej poruche ADHD ide. Skrátený názov vychádza z anglického pomenovania attention deficit hyperactivity disorder, čo by sme mohli preložiť ako poruchu pozornosti v kombinácii s hyperaktivitou.

skakanie na posteli chlapec

 

Pre úplnosť informácií dodávame, že ochorenie má dve formy. Prvá sa vyznačuje predovšetkým nepozornosťou (skrátene ako ADD). Druhý typ je charakteristický hyperaktivitou a impulzívnosťou. Obe formy sa vyznačujú niekoľkými príznakmi. 

DEVÄŤ PRE KAŽDÝ TYP

Skúsení novinári a medici, ktorí sa združujú na webe Additudemag.com, v jednom zo svojich článkoch píšu, že každá z foriem ADHD má po deväť typických príznakov.

Pri takzvanom ADHD sú to tieto symptómy:

  • dieťa nevenuje pozornosť detailom a robí chyby z nedbanlivosti
  • nevenuje pozornosť pri úlohách a hrách – nesústredí sa napríklad na počúvanie pri
  • debatách alebo pri zdĺhavom čítaní
  • nevníma, aj keď naň niekto prehovára
  • nepočúva nariadenia a nedokončí to, čo začalo
  • má problémy s organizáciou – či už pri úlohách alebo pri udržiavaní poriadku
  • vyhýba sa úlohám, ktoré si vyžadujú psychické úsilie – napríklad domáce úlohy
  • zabúda osobné veci a pomôcky na jeho bežné aktivity
  • rozrušujú ho vonkajšie podnety
  • zabúda robiť bežné aktivity
domace ulohy lenivost

Pre ADHD sú typické tieto symptómy:

  • dieťa rozhadzuje či klepe rukami, alebo je neposedné
  • odchádza, keď sa najviac vyžaduje, aby zostalo sedieť
  • uteká alebo začína liezť, keď je to najmenej vhodné
  • nevie sa hrať potichu
  • mešká a aktivity mu dlho trvajú
  • príliš veľa rozpráva
  • skáče do reči
  • nevie vyčkať, kým sa dostane na rad
  • vyrušuje – napríklad pri aktivitách, ako sú hry, alebo si berie veci bez toho, aby si počkalo na dovolenie
usmiaty chlapec dole hlavou

  

CHLAPCI A DIEVČATÁ

Okrem toho, že sa u chlapcov vyskytuje ADHD až trikrát častejšie než u dievčat, sú aj príznaky mierne odlišné.

Hlavný rozdiel je nielen v samotných symptómoch, ale aj v tom, ako ich deti dávajú najavo. Kým chlapci ich prejavujú navonok, u dievčat sa príznaky odrážajú skôr v ich vnútornom prežívaní.

kriciaci chlapec pri zrkadle

Chlapci sú typickými neposedníkmi – hyperaktivitu preukazujú behaním a udieraním, často bývajú impulzívni a agresívni. Bežným symptómom je aj to, že sa nevedia sústrediť.

Dievčatá sa viac uzatvárajú do seba, majú nízke sebavedomie a trpia úzkosťami. A kým chlapci útočia prevažne fyzicky, dievčatá ADHD prejavujú slovnou agresiou, napríklad posmievaním sa a ponižovaním.

dievcatko s mackom pri stene

 

AKO POSTUPOVAŤ?

Je pravda, že vyššie opísané príznaky sa môžu objaviť u ktoréhokoľvek dieťaťa. Preto treba pozorne rozlišovať, kedy ide o ADHD a kedy je hyperaktivita či neposednosť len výnimočnou zmenou v detskom správaní.

Aby deťom (alebo aj dospelému človeku) diagnostikovali ADHD, musí sa uňho vyskytovať minimálne šesť príznakov z deviatich, a to po obdobie aspoň šesť mesiacov.

Pri testovaní ADHD je tiež dôležité, aby sa u dieťaťa symptómy prejavovali v minimálne dvoch nezávislých prostrediach – napríklad doma a v škole.

bitka medzi chlapcami

Pri diagnostikovaní sa sleduje aj to, či príznaky zasahujú do vývoja a bežného fungovania dieťaťa a či sa symptómy objavili do dvanástich rokov. Ak sa všetky tieto predpoklady naplnia, dieťa s veľkou pravdepodobnosťou trpí ochorením ADHD.

Najlepšie však bude, ak po spozorovaní nejakých príznakov zájdete za lekárom. Jednoznačne identifikovať ADHD je totižto veľmi ťažké, pretože si to vyžaduje veľa úkonov a zhromažďovanie množstva informácií.

ŽIVOT S ADHD

Nebudeme vám klamať, pri psychickom ochorení ADHD súčasne s deťmi trpia aj rodičia a príbuzní. Živým príkladom je matka 5-ročného Jaydena, ktorému ochorenie diagnostikovali v troch rokoch. Odvtedy sa príznaky prejavujú neustále. Kedykoľvek sa dostaví hnev, hyperaktivita či impulzívnosť.

Jednu noc si dokonca uviazal posteľné oblečenie o okno a chcel sa spustiť popri vonkajšej stene domu. Aj kvôli takýmto situáciám museli v domácnosti zaviesť špeciálne zámky a alarmy.

chlapec s prakom

Majte však na pamäti, že dieťa za svoj zdravotný stav nemôže, a preto sa snažte k situácii pristupovať racionálne, čo pomôže vám aj vášmu dieťaťu.

Na začiatok by ste sa mali zmieriť s tým, že bude potrebné vyhľadať lekára a pristúpiť k liečbe, a to prostredníctvom medikamentov alebo terapií.

Existuje však aj mnoho iných tipov, ako sa so situáciou vysporiadať a zlepšiť stav dieťaťa.

Určite ho za zlé správanie netrestajte. Lekár Sal Severe radí rodičom, aby rozlišovali tresty od disciplíny.

Tresty sú podľa neho poslednou možnosťou a určite by nemali zahŕňať fyzické násilie ani verbálne útoky. Deťom jednoducho vysvetlite, čo je správne a čo, naopak, nie je.

dcera a mama trest

K dobrému správaniu ich môžete aj nejako motivovať. Odmeny špeciálne pri deťoch s ADHD by nemali byť hračky alebo jedlo. Skôr im prisľúbte nejakú činnosť, pochvalu alebo privilégium.

Keď už spomíname jedlo, hyperaktívnym deťom nedávajte kofeínové nápoje, nezdravé jedlá a cukor, tieto pokrmy majú vplyv na mentálne nastavenie dieťaťa.

Rovnako obmedzte aj pozeranie televízie a namiesto toho choďte do prírody, kde sa príznaky ADHD prejavujú v menšej miere. Dieťa aj vy si zároveň užijete čas v príjemnom prostredí.

mama so synom v prirode

K zmierneniu symptómov prispievajú aj aktivity, ako je počúvanie pokojnej hudby, kreslenie alebo čítanie. Tieto praktiky sú vhodné najmä pred spaním.

A napokon posledná rada – každý deň si na dieťa vyhraďte špeciálny čas, keď sa budete spolu túliť a maznať. Takto strávený čas vašu ratolesť nielen upokojí, ale dodá jej pocit lásky a bezpečia.

Držíme vám palce. 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Suchú detskú pokožku nespôsobuje iba chlad. Ako sa o ňu starať?

Aktualizované: 10.1.2025

Mrazivé počasie, suchý vzduch vo vnútri, nedostatok tekutín, nevhodné oblečenie či pracie prášky – to všetko a oveľa viac môže nepriaznivo vplývať na telo vášho dieťatka. S vhodne zvolenou starostlivosťou sa však suchej pokožky obávať nemusíte.

sucha-pokozka-0

 

Chladné mesiace predstavujú nápor nielen na organizmus dospelého človeka, no zabrať dajú aj malým deťom. Ich pokožka je totiž až päťnásobne tenšia ako u dospelých, a preto je oveľa náchylnejšia k nadmernému vysušovaniu.

Týka sa to obzvlášť malých bábätiek, ktoré majú veľmi citlivú pokožku. Tá je v prvých mesiacoch po narodení naozaj krehká a tenučká. Mazové žliazky ešte nie sú naplno rozvinuté a produkujú oveľa menej lipidov ako u dospelých jedincov.

Lipidy sú však pre náš organizmus mimoriadne dôležité, pretože svojou funkciou bránia prenikaniu vody či mikroorganizmov prenikať do nášho tela. Koža novorodenca preto počas prvých týždňov zvykne vstrebávať viac látok ako koža dospelého človeka, v dôsledku čoho sa môže ľahšie podráždiť. Treba preto na ňu dávať oveľa väčší pozor.

Pozrite sa, ktoré faktory ju najviac ohrozujú.

NEDOSTATOK TEKUTÍN

Vypiť dostatočné množstvo vody – to je alfa a omega v boji proti suchej pokožke. Bez ohľadu na ročné obdobie platí, že malým deťom by sme nemali dávať ani príliš studené nápoje, ani príliš horúce. Prirodzeným základom pitného režimu u detí je voda, ktorá by mala mať takzvanú izbovú teplotu, a to od 20 do 25 stupňov Celzia.

sucha-pokozka-01
 
KOĽKO VODY VYPIŤ?
  • Deti, ktoré sú dojčené, si vystačia s materským mliekom. Ak však dieťa kŕmite umelým mliekom, časom treba pridať aj detský čaj.

  • Ročné dieťa by už malo pravidelne dopĺňať pitný režim tiež vodou a čajmi. Pri hmotnosti nad 10 kg by malo vypiť 1 liter a k tomu ešte 50 ml na kilogram váhy.

  • Väčšie deti s hmotnosťou nad 20 kg by mali vypiť 1,5 litra vody a k tomu 20 ml na kilogram váhy.

  • Vo veku 4 až 7 rokov by mali prijať 1,6 litra vody.

  • Ako 10 až 13-ročné už 1,8 litra.

  • A vo veku 13 až 15 rokov už 2,15 litra vody.

Problémom však je, že deti majú znížený pocit smädu, a preto si tekutiny samy nezvyknú pýtať. Je teda na rodičoch, aby im dostatočný prísun tekutín zabezpečili a naučili ich pravidelnému pitnému režimu.

 sucha-pokozka-03

SUCHÝ VZDUCH VO VNÚTRI

 

Hoci sa deti počas zimných mesiacov menej potia, vodu zo svojho organizmu strácajú dýchaním a odparovaním skrz pokožku a sliznice. Vplýva totiž na nich suchý vzduch v miestnostiach spojený s vykurovacou sezónou, čo sa môže prejaviť suchou pokožkou a dokonca aj lupinami.

Nastavte mu teda v izbičke adekvátnu teplotu, sledujte vlhkosť vzduchu v domácnosti a nezabudnite ani pravidelne vetrať. Aj takéto „maličkosti“ totiž vplývajú na zdravie vášho dieťaťa.

sucha-pokozka-04

VONKAJŠÍ MRÁZ

 

Nášmu organizmu spôsobujú „šoky“ predovšetkým veľké teplotné rozdiely medzi pobytom v prekúrených miestnostiach a vonku, pričom každý organizmus reaguje na tieto zmeny iným spôsobom. Malé deti sú však na mráz oveľa citlivejšie, pretože ich termoregulácia nie je ešte taká vyvinutá ako u nás dospelákov.

U novorodencov sa termoregulačné problémy objavujú pri teplote pod 5 stupňov Celzia, u detí do troch rokov pod 0 stupňov Celzia. „Pri teplotách pod - 10 °C prechádzku s bábätkom radšej vynechajte. Znamením, že všetko nie je tak, ako má byť, nie sú iba studené ruky, chodidlá a uši, ale tiež neprekrvené biele fliačiky na pokožke. Upozorňujú nás na to, že prekrvovanie neprebieha tak, ako by malo a je nutné pristúpiť k určitým opatreniam,“ varuje na portáli novinky.cz praktická detská lekárka Jarmila Seifertová.

sucha-pokozka-05

 

Jedným z opatrení je aj správne zvolené oblečenie. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bolo dieťa oblečené vo viacerých tenších vrstvách ako v dvoch či troch hrubších.

Netreba zabúdať ani na zateplenú zimnú obuv s protišmykovou podrážkou, rukavice (ideálne palčiaky), šál a čapicu. „Pokožku treba chrániť pred omrzlinami či inými poškodeniami, najmä ak teplota klesne pod mínus desať stupňov. Ruky a tvár si treba pravidelne krémovať,“ prízvukujú pracovníci Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Pred každým pobytom vonku preto pokožku vášho bábätka dobre ponatierajte a, samozrejme, zakryte vhodným oblečením.

sucha-pokozka-06
 
 ZLE ZVOLENÁ KOZMETIKA

 

Aký krém však použiť? Táto otázka trápi mnohých rodičov. Odpoveď poskytla pre portál novinky.cz kožná lekárka Štěpánka Čapková: „Pri výbere kozmetických prípravkov pre kojencov pozeráme hlavne na ochranné schopnosti jednotlivých prípravkov. Látky obsiahnuté v detskej kozmetike musia zachovávať prirodzenú vlhkosť a vláčnosť kože, umožňovať voľné dýchánie pokožky a zároveň pôsobiť protizápalovo. Detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne alergizujúce zložky.“

sucha-pokozka-07

 

Lekárka ďalej upozorňuje na to, že bábätká nestačí kúpať iba v čistej vode, pretože tá nedokáže úplne odstrániť nečistoty, ako je napríklad krém či zbytky stolice. Voda navyše pokožku vysušuje. A nebude vám stačiť ani bežné mydlo.

Zvoliť by ste mali rôzne olejčeky, ktoré kožu nielen očistia, ale aj ošetria. Pozor si však treba dať na hodnotu pH, ktorá by mala byť vhodná pre detskú pokožku. 

NEVHODNÝ PRACÍ PRÁŠOK

 

Aj keď by sa to možno na prvý pohľad nezdalo, aj taká „banalita“ ako pracie prostriedky  môže vplývať na stav našej pokožky a vysúšať ju. Ak teda napriek vašej snahe šupinatá pokožka vášho drobca neustupuje, pozrite sa na to, čo obsahuje váš prací prášok či aviváž. Na citlivú detskú pokožku by ste totiž mali používať prací prostriedok bez vône, bez konzervantov a ďalších zbytočných dráždivých prísad, ako sú toxíny a konzervanty.

V našom obchodíku LALALU ponúkame prírodné, overené a obľúbené prostriedky značiek SOULDOPS a NELLIE's ALL NATURAL. 

Souldrops_na_citlivu_pokozku3

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ako správne obliecť bábätko do zimy? Inšpirujte sa severanmi

Aktualizované 8.1.2025

Naobliekať deti do množstva vrstiev, aby ani na chvíľočku nepocítili chlad, alebo byť v obliekaní do zimy trochu miernejší? Pozrite sa, ako čo najlepšie obliecť svojho drobca do chladu.

obliekanie-deti-01

Ak váš novorodenec prišiel na svet v jarných či letných mesiacoch, von ho môžete zobrať už pár dní od narodenia. V chladnejšom období však treba začať najskôr s postupným otužovaním.

Bábätko poobliekate, dáte do kočíka a pár minút necháte pri otvorenom okne. O pár dní môžete kočík presunúť na balkón a nechať ho tam pospinkať si zo desať minúť. A napokon môžete vyraziť spolu von do ulíc.

prechadzky v zime

V Škandinávii stretnete na ulici rodičov s kočíkmi aj v teplote -30°C.

Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Pediatri však zvyčajne neodporúčajú ísť von s novorodencom, ak je teplota vzduchu nižšia než -5°C a s trošku väčšími deťmi treba zvážiť prechádzky pri teplote nižšej ako -10 °C.

Hoci posledné roky zima nie je ani zďaleka taká tuhá a biela, ako si ju pamätáme z našich detských čias, podceňovať ju netreba. Vždy sa však oplatí sledovať aktuálnu predpoveď meteorológov, aby ste sa vedeli pripraviť na to, čo vás čaká tam vonku.

Bábätko totiž treba obliecť inak, keď je +5 °C, ako keď je -5 °C. Vo všeobecnosti však platí, že von môžete ísť za takmer každých okolností, prechádzka na čerstvom vzduchu jeho imunite určite prospeje.

NAOBLIEKANÝ AKO CIBUĽA

Určite ste už túto ľudovú hlášku niekedy počuli… A je to tá najlepšia voľba aj u malých bábätiek. Odporúča sa totiž, aby ste svoje „mini“ radšej navliekli do viacerých tenších vrstiev ako do dvoch hrubočizných.

Je totiž lepšie dieťa v prípade potreby trochu „ošúpať ako cibuľku“ ako nemať mu čo vyzliecť. Okrem toho v príliš hrubých vrstvách vášmu drobčekovi hrozí, že sa dopotí, v dôsledku čoho sa mu môžu na pokožke vyhodiť nepríjemné potničky.

naobliekat ako cibulu

Rukavice, šál, čapica a kvalitné topánky nemôžu chýbať v zime žiadnemu dieťaťu.

V zásade však platí, že vrchné oblečenie u detí má byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. Dbať treba najmä na zateplenie nôh, rúk a hlavy, a to v podobe rukavíc, ideálne palčiakov, čiapky, ponožiek a kvalitných zimných nepremokavých topánok. Ak ste kreatívna a baví vás šitie, môžete si pozrieť návod ako ušiť dvojvrstvovú detskú čiapku, ktorá je ideálna do chladnejšieho počasia.

Oblečenie by však nemalo byť príliš tesné a ani topánočky by nemali zamedzovať správnej cirkulácii krvi v tele. 

SPÁNOK NA ČERSTVOM VZDUCHU

Vonku je treskúca zima a mamička tlačí pred sebou kočík s bábätkom. Kým v niektorých krajinách by sa ľudia pri takomto pohľade chytali za hlavu, v Škandinávii je to vec úplne bežná. Severania totiž už celé desaťročia svorne tvrdia, že bábätká majú v mínusových teplotách oveľa zdravší a dlhší spánok.

Dokazujú to aj švédske jasličky a škôlky. Napríklad v štokholmskom zariadení Förskolan Orren nechávajú vonku spať všetky deti do troch rokov. „Keď teplota klesne na mínus 15, vždycky kočíky prikrývame dekami,“ hovorí jej riaditeľka Britt Marie Carlzonová s tým, že na nejakú dobu kočíky berú aj dovnútra, ale väčšinu času strávia vonku.

spanok na cerstvom vzduchu

Deti do troch rokov nechávajú vo švédskej škôlke v Förskolan Orren spať vonku aj v mínusových teplotách.

Za pravdu im dáva aj výskum fínskej vedkyne Marjo Tourulovej. „Deti spia vonku zjavne dlhšie,“ konštatuje s tým, že vo vnútri to boli maximálne dve hodiny, no vonku až tri. Podľa jej výskumu je však na to ideálna teplota -5 stupňov Celzia, no nie je vraj ničím výnimočným, keď rodičia nechávajú deti vonku aj vo výrazne nižších teplotách.

TAJOMSTVO TKVIE V LÁTKE

Severanov však rozhodne netreba za tento prístup odsudzovať. Ich tajomstvo výchovy na mraze totiž tkvie v kvalitných materiáloch, do ktorých svojich drobcov obliekajú. „Najviac zahreje vlna, flis a angora. Slabšie zahreje Goratex a viskóza. Neohrieva polyester a bavlna, aj keď je veľmi priateľská k pokožke,“ konštatujú odborníci.

detsky fusak

Bez teplého fusaku s bábätkom ani na krok.

„Je veľmi dôležité, aby deti mali vlnu čo najviac pri tele, mali teplé oblečenie a teplý fusak,“ odporúča rodičom Ur och Skur Martin Järnström, ktorý šéfuje materskej škôlke v Škandinávii. Obyčajný spací vak preto nestačí a pri kúpe oblečenia pre bábätká si treba všímať najmä to, z čoho sú vecičky vyrobené.

kvalitne materialy oblecenia

Rodičia v severských štátoch svoje poklady v zime obliekajú do najkvalitnejšej vlny a až potom sa vyberú von.

Na záver môžete kočík vášho bábätka vybaviť ešte príjemne hebkou a mäkkou dečkou značky Baby Elephant Ears, ktorá je vyrobená z organických bambusových a kukuričných vlákien.

decka Baby Elephant Ears Lalalukids

Vašim prechádzkam v studenom zimnom počasí tak už nebude nič brániť. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Návod pre rodičov: Takto zvládnete zimu bez toho, aby deti ochoreli.

Aké vitamíny sú vhodné pre malé deti, ako obohatiť stravu a na čo všetko myslieť, aby vaša rodinka zvládla chladné mesiace bez chorôb? Stačí dodržať tieto praktické a overené rady a žiadna zima vás nezaskočí.

zima-bez-choroby

JESŤ LOKÁLNE A SEZÓNNE

Základom všetkého je strava, ktorá by sa mala meniť v závislosti od konkrétneho ročného obdobia. Tvrdí to Alexandra Popovičová, zakladateľka projektu Čo jedia zdravé deti, podľa ktorej je tou najlepšou cestou lokálna a sezónna strava. Mali by sme teda rešpektovať prírodu a jej dary, čiže jesť to, čo rastie tu a teraz.

lokalna strava

Naplňte svoje komory. Zaváranie zažíva svoj comeback.

To znamená, že na jar a v lete si môžeme dopriať čerstvú zeleninu a ovocie a v zime zase to, čo sme si medzičasom uskladnili do komory.

Čiže zemiaky, koreňovú zeleninu, strukoviny, obilniny, sušené ovocie a hríby, ale aj med. Oplatí sa mať aj svoj vlastný súdok s kyslou kapustou, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu C. Fungovali tak naši predkovia a fungovať by sme tak mali aj my.

kysla kapusta

Súdok s nastrúhanou kapustou by nemal chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Je to vitamínová bomba vhodná pre celú rodinu.

A ako to vlastne vyzerá v praxi? Vo všeobecnosti by sme sa mali pri stravovaní orientovať skôr na slovenské produkty, ako sú napríklad jabĺčka.

Výhodou je podľa odborníčky to, že naše ovocie a naša zelenina nemusia prekonávať také obrovské vzdialenosti ako rôzne iné exotické plody, ktoré neraz počas cesty ešte len dozrievajú, a preto nedosahujú požadovanú výživovú hodnotu. 

orientovat sa na lokalne potraviny

 

Neznamená to však, že všetko exotické je hneď aj zlé. Ponechať v jedálničku by sme si podľa odborníčky mali hlavne ryžu, olivový olej, mandle a občasne kurkumu, keďže ich benefity prevyšujú exotickosť. Tá navyše už nie je pri týchto produktoch až taká dramatická, keďže ide o produkty, ktoré pochádzajú z EÚ a nemusia cestou dozrievať.

zdrava strava

Deti by mali jesť predovšetkým obilniny vypestované v našich končinách.

Slovenskí pediatri zároveň odporúčajú, aby dieťa konzumovalo predovšetým cereálie z nášho geografického okolia, pretože „práve včasný kontakt s nimi je účinnou prevenciou potravinových alergií či celiakie.“ Vďaka tomu si deti vybudujú to správne „imunologické okno“.

ZDRAVÁ DOMÁCA STRAVA

Hoci sa maminám môže zdať vyváranie na princípe lokálnosti a sezónnosti monotónne, pre vášho drobca je to tá najlepšia voľba. Najmä pre deti do troch rokov je najdôležitejšia zdravá domáca strava, ktorá sa nezakladá na polotovaroch.

Čo sa týka prikrmovania, u detí treba začať najskôr so zeleninou a až potom ovocím, aby si nezvykali príliš skoro na sladkú chuť. Odporúča sa, aby sa zelenina v prvých fázach najskôr varila, potom parila, neskôr dávala deťom do ruky surová a až úplne nakoniec sa smažila, a aj to iba na kvalitnom prírodnom tuku.

mrkvove pyre

Na mrkvovom pyré si zgustnú aj malé deti. 

V jedálničku by deťom nemalo chýbať ani mäso, no u batoliat treba vylúčiť rôzne údenárske produkty, ako sú napríklad párky, a zvoliť skôr takzvané chudé mäso. Pozor si treba dať aj na obsah soli. Tá sa v mnohých potravinách nachádza aj v prirodzenom množstve, preto to s ňou netreba preháňať a dieťa na ňu zbytočne neprivykať.

 

chude maso

Chudé mäso patrí do detského jedálnička tiež.

Odborníci tiež radia vyhýbať sa v zime príliš studeným nápojom. Náš organizmus sa totiž prispôsobuje telesnej teplote a pri studenom nápoji sa skôr unaví, lebo ho musí spracovať a ohriať. Odporúča sa preto, aby deti pili skôr čaje na slovenskej báze, ktoré môžete osladiť dobrým medíkom. 

VETRAŤ, VETRAŤ A EŠTE RAZ VETRAŤ

Žiadny správny rodič nechce, aby bola jeho drobcovi zima, a preto dbáme, aby v našom domove bolo teplúčko. Niektorí ľudia to však občas preženú a doma majú teplo ako na Havaji.

Vysoké teploty však vzduch v miestnosti zvyknú poriadne vysušiť, čo negatívne vplýva nielen na náš zrak, ale aj na dýchanie a spánok. Okrem toho pri odchode z vyhriateho domova môžete zažiť aj poriadny teplotný šok.

Ako to teda spraviť, aby bolo vám a vášmu drobcovi príjemne? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bolo v miestnostiach približne 20 stupňov Celzia, v kúpeľni okolo 23 a v spálni či v detskej izbe okolo 18 stupňov.

Kontrolovať treba aj vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 80 %. Na určenie zdravého prostredia v byte vám stačí malý vlhkomer s teplomerom.

vetranie v byte

Vetranie v dome je zdravé a zároveň otužuje. 

Netreba však zabúdať ani na pravidelné vetranie. Učili nás to už na základnej škole, no iba málokto si zapamätal, ako sa to má správne robiť. Väčšina moderných okien je vybavených vetračkami alebo takzvanou mikroventiláciou. Pravda je však taká, že ich otvorením poriadne nevyvetráte a von vám iba unikne drahocenné teplo.

Ak chcete naozaj vyvetrať a dostať dnu svieži vzduch, otvorte okná dokorán aspoň na tri minúty. Urobte tak ráno, len čo vstanete, po návrate z práce či zo školy a, samozrejme, aj tesne pred spaním. Takto máte zaručený zdravý spánok nielen vy, ale aj vaše potomstvo.

 

PRECHÁDZKA PLNÁ VITALITY

Hoci v miestnosti poriadne vetráte, nič sa nevyrovná vychádzke na čerstvom vzduchu. A to aj v zime. Napríklad škôlkari vo Fínsku chodia von za každého počasia a zastaví ich iba naozaj veľká metelica či lejak. Vo Švédsku je zase bežné, že maminy s kočíkmi stretnete na ulici aj v poriadne treskúcej zime. Severania sa svorne zhodujú, že otužovanie na čerstvom vzduchu od raného veku pomáha deťom lepšie zvládať chrípkové obdobie.

Vždy je predsa lepšie ísť aspoň na chvíľu von ako byť s 30 ďalšími deťmi celý deň v jednej miestnosti, ktorá sa tak neraz mení na liaheň epidémií.

zimna prechadzka

Zimná vychádzka musí byť takmer za každého počasia.

Na Slovensku sme však v tomto smere oveľa konzervatívnejší. Hoci podľa platných pedagogických smerníc pre materské a základné školy sa má s deťmi chodiť von až do -15 stupňov Celzia, nie je ničím výnimočným, že školáci von nechodia takmer vôbec. A to ani len cez veľkú prestávku v lete.

zimna prechadzka na lepsiu imunitu

Je preto dôležité, aby ste svoje ratolesti dostali na čerstvý vzduch aspoň vy a chodievali s nimi na pravidelnú prechádzku. Tá by mala v zime trvať minimálne tridsať minút, optimum je však hodina denne. A keďže to zvládajú severania, kde je, mimochodom, oveľa chladnejšie ako u nás, hravo to zvládnu aj slovenské deti.

Pred odchodom z domu však nezabudnite svojich drobcov poriadne obliecť a ak bude sneh, zobrať im aj sánky či „lyžice“, aby sa mohli poriadne vonku vyjašiť. Ale to ako správni rodičia určite dobre viete. ☺

 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Cukor a deti: Čo by mal obsahovať zdravý mikulášsky balíček?

Aktualizované: 30.1.2025

Nadmerné konzumovanie cukru u detí zvyšuje mieru obezity, krvný tlak a pravdepodobnosť výskytu cukrovky druhého typu. Toto všetko môže viesť k srdcovým ochoreniam. Čím teda nahradiť nezdravé maškrty v mikulášskom balíčku? 

zdravy-mikulas-01

American Heart Association zmenila svoje odporúčania a po novom radí, aby deti vo veku 2 až 18 rokov nekonzumovali viac než 25 gramov (6 čajových lyžičiek) cukru denne a rovnako by podľa nej mali deti prijímať týždenne iba 8 uncí (približne 225 gramov) cukru pochádzajúceho zo sladených nápojov.

Hoci sa vám to môže zdať vyčerpávajúce, mali by ste pozorne kontrolovať obaly všetkých pochúťok. Približne štyri gramy cukru predstavujú jednu čajovú lyžičku. Aj podľa toho viete, koľko cukru tak príjme vaše dieťa.

Čo sa týka batoliat, podľa pediatra Edwarda Gaydosa z kliniky v Clevelande by deti do dvoch rokov nemali jesť cukor vôbec. Z akých pochúťok teda vyskladať mikulášsky balíček tak, aby ste dieťa nepresýtili cukrom? Toto sú naše tipy na zdravé mikulášske dobroty.

zdravy mikulassky balicek

OVOCIE

To, že dieťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj dostatok zeleniny a ovocia, asi ani netreba pripomínať. Zaradením ovocia do jedálnička prispievate k tomu, že vaše dieťa konzumuje veľa minerálov a vitamínov. Ako príklad môžeme spomenúť vitamín C, ktorý obsahujú najmä citrusy. Jeho účinky sa prejavujú pri obnove tkanív, posilňovaní kostí a zubov či podpore metabolizmu.

Okrem C-éčka sa v ovocí nachádzajú aj vitamíny A alebo B, ktorý je dôležitý pre krvotvorbu a vytváranie nových buniek.

ovocie do mikulasskeho balicka

Samozrejme, s Mikulášom a obdobím Vianoc sa nepochybne spája aj sušené ovocie. Pridať ho teda do zdravého mikulášskeho balíčka určite nie je na škodu.

Treba však rozlišovať medzi niekoľkými alternatívami. Tou zdravšou je sušené ovocie, ktoré obsahuje minimum vody, no zachováva si všetky vitamíny – A, B, C alebo E. Usušené ovocie bez pridaných látok obsahuje dostatok cukru, tuk aj vlákninu.

Zdravou alternatívou je aj takzvané lyofilizované ovocie, ktoré sa „suší“ pri vysokom mraze a nízkom tlaku. Rovnako ako klasické sušené ovocie, aj to lyofilizované je zbavené vody, no všetky ostatné látky si uchováva.

susene ovocie do mikulasskeho balicka

Na druhej strane, v obchodoch sa môžete stretnúť aj s nezdravým sušeným ovocím. Je to takzvané kandizované ovocie, do ktorého sa pridáva cukor navyše. Bežne dostať napríklad kandizovaný ananás alebo papáju.

Dobrou voľbou nie je ani ovocie v čokoláde. Dôvodom je najmä nekvalitná čokoláda.

ORIEŠKY

Kyselina listová je dôležitá pre krvotvorbu a vytváranie nových buniek. Okrem toho priaznivo vplýva na nervový systém, vývoj a rast (tvorba svalstva a hojenie rán). V 100 gramoch orechov sa nachádza až 70 mikrogramov tejto látky.

Oriešky v mikulášskom balíčku majú však množstvo ďalších výhod. Tak napríklad arašidy, ktoré sa v obchodoch objavujú hlavne počas Vianoc, znižujú množstvo cholesterolu v krvi. Aj napriek tomu, že obsahujú veľké množstvo tuku, nie sú príčinou zvyšovania telesnej hmotnosti.

oriesky do mikulasskeho balicka

Deťom môžu obzvlášť poslúžiť ako zdroj látok, ktoré podporujú rast a správne fungovanie svalstva. Ak majú vaše deti rady arašidové maslo, pokojne im ho do balíčka pribaľte. No dbajte na to, aby šlo o kvalitný produkt, ktorý obsahuje aspoň 98 % orechov.

Zvoliť môžete, samozrejme, aj iné druhy orieškov. Chutné sú napríklad mandle, ktoré sú bohaté na selén, vápnik či zinok. Veľa zinku, ktorý podporuje imunitu, nájdete aj vo vlašských orechoch. Selén zabraňuje vzniku srdcovo-cievnych chorôb, vo veľkom množstve sa nachádza v para orechoch.

zdravy mikulassky balicek

O benefitoch orechov by sa dalo hovoriť dlho. No aj keď sa to nezdá, môžu vašim deťom aj uškodiť.

Dávajte si pozor na alergény, ktoré orechy obsahujú. Dbajte aj na bezproblémovú konzumáciu. Napríklad lieskovce sú dosť ťažké na trávenie, preto sa môžu podávať aj postrúhané.

PRIPRAVTE NIEČO DOMÁCE

Ak ste čítali náš článok o tom, ako naučiť dieťa správne jesť, možno si pamätáte tú časť, v ktorej píšeme, aké dôležité je zapojiť dieťa do procesu príprav.

Ak dieťaťu dovolíte, aby vám pomohlo pri výbere zeleniny, aranžovaní pokrmov či samotnom varení a pečení, je veľká pravdepodobnosť, že zdravé pokrmy aj ochutná.

priprava domacich sladkosti

Prečo to všetko spomíname? Určite nám dáte za pravdu, že s Mikulášom a príchodom Vianoc sa spája aj pečenie všelijakých dobrôt. No a tieto pochúťky môžu byť tiež zdravou maškrtou, ktorú deťom dáte do mikulášskeho balíčka. A keď ich do toho všetkého zapojíte, z príprav perníkov, keksíkov či domácich mafinov sa stane zábavná a príjemná rodinná aktivita.

Okrem toho, že sú domáce mafiny či keksíky zdravšie ako tie z obchodu, dajú sa pripraviť pomerne rýchlo a jednoducho. Tak napríklad na banánové mafiny si stačí vyhradiť približne pol hodinu a k príprave potrebujete iba zopár surovín.

priprava domacich sladkosti s detmi

Ak vymeníte klasické mlieko za sójové, pridáte kvalitnú čokoládu a nejaké orechy alebo ovocie na dozdobenie, o vhodnú domácu pochúťku máte postarané.

KVALITNÁ ČOKOLÁDA

Ak viete, že vašim deťom čokoláda chutí, nemusíte im ju na Mikuláša vôbec odopierať. Treba však hľadať zdravé alternatívy, ktoré možno v bežných obchodoch nenájdete.

V prvom rade skontrolujte obsah čokolády. Kvalitná čokoláda pozostáva z dvoch základných surovín, a to je kakaové maslo (kakaová hmota) a trstinový cukor. Pri naozaj dobrých horkých čokoládach sa podiel kakaovej hmoty pohybuje na úrovni minimálne 60 %, kvalitná mliečna čokoláda musí obsahovať aspoň 35 % tejto hmoty.

kvalitna cokolada do mikulasskeho balicka

Ak sa však na etikete nachádzajú tuky a cukor na prvých miestach, nejde o pravú čokoládu, ale o veľmi lacnú a nekvalitnú náhradu, zásluhou ktorej vaše dieťa zbytočne priberie.

Naopak, kvalitná čokoláda má v primeraných množstvách priaznivé účinky na fungovanie mozgu, upravuje krvný tlak a prispieva k znižovaniu cholesterolu v krvi.

INÉ POCHÚŤKY

Ak sa vyberiete do obchodov s bio potravinami, okrem kvalitnej čokolády tam môžete nájsť aj iné zdravšie alternatívy bežne dostupných sladkostí. Sú to napríklad kokosové tyčinky, lízanky s javorovým sirupom, sušienky s orieškami či špaldové piškóty.

ine zdrave sladkosti do mikulasskeho balicka

Svoje zdravé alternatívy majú dokonca už aj žuvačky a cukríky. Samozrejme, všetky tieto dobroty stoja o čosi viac než tie nezdravé. Je ale lepšie nakúpiť menej zdravých sladkostí než veľa nezdravých. A napokon, všetko to robíte pre vaše deti.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Viete ako správne vybrať prvú zubnú kefku pre vaše dieťa?

Aktualizované: 16.1.2025

Správne návyky v čistení ústnej dutiny je najlepšie získať už odmalička a detičky do jedného roka nie sú žiadnou výnimkou. Vedeli ste, že už v takto nízkom veku môžu prvýkrát navštíviť vlastného zubára?

prva-zubna-kefka-01

Stomatológovia už dávno potvrdili, že celková čistota ústnej dutiny malých detí je rovnako dôležitá, ako tá u dospelých. Zastávajú názor, že so starostlivosťou o ústnu dutinu by sme mali začať už vo veku niekoľkých mesiacov od narodenia, ideálne od prerezania prvého mliečneho zúbku.

AKO NA PRVÉ ZÚBKY

Všetci rodičia sa určite zhodnú v tom, že proces prerezávania prvých mliečnych zubov nie je pre dieťatko nič príjemné. Od bolesti a nepríjemného svrbenia mu však viete najrýchlejšie uľahčiť detským hryzadlom.

Počas obhrýzania ho dieťa dokáže uchopiť tak, že intenzitu tlaku prispôsobí rôzne boľavým miestam v ústach a rôznymi výstupkami na hryzadle si ich vie dobre pomasírovať.

ako na prve zubky

 

Okrem hryzadla fungujú aj niektoré z tradičných domácich tipov:

Potrite ďasná dieťatka citrónovou šťavou. Kyselina v citróne stiahne a znecitlivie ďasná a uľaví tak od bolesti. 

Vhodná je aj chladená tvrdá mrkva. Rovnako funguje tiež kovová lyžička z chladničky. Pozor, mrkvu a lyžičku nikdy nedávajte do mrazničky!

chladne mrkva na prve zubky 

 

NAJPRV ČISTITE GÁZOU, AŽ NESKÔR JEMNOU KEFKOU

Čo sa týka samotnej ústnej hygieny dieťatka, zubári odporúčajú čistiť prvé zúbky jemnou vlhkou gázou, ktorú ľahko omotáte okolo prstu. Povlak zo zúbkov by ste mali zotierať po každom jedle, minimálne však dvakrát za deň.

cistenie zubkov gazou u deti

 

Gázu používajte rovnakým spôsobom ako zubnú kefku. Povlak stierajte v smere od ďasien nadol alebo jemne šúchajte po zuboch horizontálne zo strany na stranu.

Okrem navlhčenej gázy môžete zvoliť aj menšiu bavlnenú servítku či silikónový prstiačik.

prva prstova kefka pre deti


Pomocou prstiačika môžete z umývania zúbkov urobiť super zábavu a pomôcť dieťatku prekonať strach z umývania.

Prstiačik predstavuje veselý náprstok v tvare zvieratka. Jeho výhodou je, že je vyrobený z mäkkého a zdravotne nezávadného silikónu, ktoré môže vaše dieťatko bez problémov hrýzť a sať. Navyše sa dajú umývať v umývačke a následne sterilizovať, takže sú šetrné k prírode.

prva prstova kefka prasiatko


Zúbky vášho dieťaťa sa budú s prstiačikom Brushies umývať jedna radosť. Model Pinkey the Pig a ďalšie nájdete v našom e-shope. 

Po tom, ako sa začnú na povrch prerezávať aj zadné zúbky, kúpte vášmu dieťatku zubnú kefku s extra mäkkými štetinkami a ergonomickou rúčkou. Zubnú kefku pokojne kombinujte s prstiačikom.

cistenie prvych zubkov


Mnoho rodičov uprednostňuje pri umývaní mliečnych zúbkov kombináciu viacerých pomôcok.

 

Od troch rokov by si vaše dieťa malo začať zúbky čistiť samé. Samozrejme, je potrebné, aby ste mu ich pravidelne kontrolovali a v prípade nedostatočného umytia sami dočistili.

SO ZUBNOU PASTOU CHVÍĽKU POČKAJTE

Mliečne zúbky môžete zo začiatku čistiť iba vlažnou vodou. Pasta napokon nie je až taká dôležitá, ako je dôležité správne osvojenie techniky čistenia zubov zubnou kefkou.

Keď vaše dieťa dosiahne ten správny vek, na kefku stačí zo začiatku vytlačiť množstvo veľké ako špendlíková hlavička. Neskôr môžete dávku zvýšiť na veľkosť hrášku, ako znázorňuje aj obrázok nižšie.

zubna pasta u deti

Zdroj: Sciencenews.org

Aj keď sú detské zubné pasty vyrobené špeciálne pre potreby malého dieťaťa, mali by ste mu zabrániť v jej jedení.

ZUBÁRA MÔŽETE NAVŠTÍVIŤ SKÔR, AKO STE SI MYSLELI

Niektoré detičky si do zubárskeho kresla sadnú už po prerezaní prvého zúbku, čiže keď dosiahnu približne šesť mesiacov. Vtedy má dieťa veľkú šancu si na zubára a ordináciu zvyknúť veľmi rýchlo. Prvé úkony tak pre neho nebudú ničím viac, ako obyčajnou preventívnou prehliadkou.

navsteva zubara s detmi

K zubárovi by ste s malým dieťaťom mali chodiť dvakrát ročne.

Nad výberom toho pravého zubára dobre porozmýšľajte. Zúbky svojho dieťaťa môžete nechať na zubára, ku ktorému chodíte aj vy. Niekedy je však vhodné nájsť takého, ktorý má s malými deťmi väčšiu skúsenosť a trpezlivosť. Prajeme vám veľa šťastia. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2