Šport a zábava, Strana 2

Ako viesť deti k plávaniu? Najprv zvážte vek a teplotu vody

Aktualizované: 13.1.2025

Dieťa musíte mať vždy na dosah ruky, aby ste ho v prípade krízovej situácie schmatli a vytiahli nad hladinu. Dieťa sa môže utopiť aj v päťcentimetrovej vode. Preto ho nikdy nenechávajte bez dozoru dospelej osoby. Čo ďalšie treba mať na pamäti, keď chcete naučiť vaše dieťatko plávať?

ucime-deti-plavat

Hoci existujú kurzy už pre niekoľkotýždňové bábätká, podľa portálu Pregnancy, birth and baby by ste mali počkať aspoň do dvoch mesiacov. Ešte lepšie urobíte, ak vyčkáte, kým dieťa dovŕši šesť mesiacov. Americká akadémia pediatrov (AAP) dokonca odporúča, aby ste dieťa zapísali na lekcie plávania až od štyroch rokov.

ako-naucit-deti-plavat-4

A síce sa to tak nemusí zdať, ani AAP nie je proti včasnejším kurzom. Na druhej strane ale rodičom pripomína, že je v poriadku, ak počkajú. Podľa akadémie je totižto len malá pravdepodobnosť, že deti sa vďaka skorým lekciám naučia aj skoro plávať. Potvrdzuje to tiež skutočnosť, že kým deťom vo veku šesť až osemnásť mesiacov potrvá 78 – 104 lekcií, aby sa naučili plávať, deťom starším ako tri roky to zaberie približne 24 – 52 lekcií. Podľa čoho teda usúdiť, odkedy a ako viesť deti k plávaniu?

BEZPEČNOSŤ JE PRVORADÁ

Vek ako taký je jedným z faktorov, podľa ktorého sa budete rozhodovať, no treba zvážiť aj iné vplyvy. Pred kurzom plávania sa poraďte s pediatrom o telesnej vyspelosti vášho dieťatka. Lekár vám zároveň môže odporučiť, kde nájdete skúsených a spoľahlivých inštruktorov.

Okrem rád odborníkov je tiež dôležité myslieť na teplotu vody. Ak chcete s ľahkým plahočením začať sami, nikdy nenechávajte dieťa v studenej vode – voda musí mať aspoň 32 stupňov. Detské telíčko totižto nevie regulovať telesnú teplotu tak, ako je to u dospelých, a preto sa nedokáže chladnejšej vode prispôsobiť. V prípade, že idete s dieťatkom skúšať plávanie v mori alebo oceáne, je obzvlášť dôležité hľadať teplejšie miesta. Aby ste dieťaťu zabezpečili úplné pohodlie, oblečte mu neoprén.

ako-naucit-deti-plavat-2

Tak ako teplotu treba zvážiť aj čas, na aký necháte dieťa vo vode. Dvojmesačné bábätká by nemali byť vo vode dlhšie ako 10 minút. Pri polročných deťoch sa tento čas predlžuje na 30 minút. Samozrejme, ak uvidíte, že sa dieťa trasie, ihneď ho vyberte z vody a zabaľte do uteráka.

Z hľadiska bezpečnosti je pri plávaní s dieťatkom veľmi dôležitá neustála pozornosť. Podľa Americkej asociácie pediatrov musí byť dieťa v takzvanom dotykovom dosahu. To znamená, že počas kúpania ho musíte mať vždy na dosah ruky, a to preto, aby ste ho v prípade akejkoľvek krízovej situácie touto rukou schmatli a vytiahli nad hladinu. Neprichádza teda do úvahy, aby ste nechali dieťa bez dozoru – či už vášho alebo inej dospelej osoby.

ako-naucit-deti-plavat

KEDY SA NAUČÍ PLÁVAŤ?

Ako sme vyššie naznačili, prvé plávanie je u každého dieťaťa individuálne. Okrem veku má na trvanie vplyv aj niekoľko ďalších faktorov. Kedy sa vaša ratolesť naučí plávať, závisí napríklad od toho, či zvolíte skupinové alebo súkromné lekcie. Rovnako musíte zohľadniť aj frekvenciu lekcií a ich intenzitu.  Zjednodušene povedané, ak budete plávať len raz za týždeň a zvolíte dlhšie prestávky (napríklad cez zimu), progres bude oveľa pomalší.

Veľkú úlohu pri deťoch zohrávajú ich motorické zručnosti. Sedenie, podopieranie sa či dokonca pohyb bez akejkoľvek pomoci sú veľkými predpokladmi, že vaše dieťa je pripravené. No ak je menej flexibilné a motorika sa rozvíja pomalšie, radíme vám počkať.

Napokon sa uistite, či má vôbec vaše bábätko priaznivý vzťah k vode. Pretože ak nemá rado kúpanie a celkovo odmieta plahočenie vo vode, nemá zmysel nútiť ho do niečoho, čo mu je nepríjemné.

V našom obchodíku LALALU ponúkame aj rôzne doplnky k bazénu zo slnečnej Austrálie SUNNYLIFE.

ako-naucit-deti-plavat-3

DOBRÉ VEDIEŤ

Americká asociácia pediatrov sa spojila s rodinami, ktorých deti sa utopili. Na základe tejto skúsenosti a ďalších dát vydala inštitúcia dokument Prevencia pred utopením.

Upozorňuje ním na fakt, že sa každoročne utopí takmer 1000 detí. „Utopenie je u detí vo veku 1 až 4 roky jednou z hlavných príčin úmrtí súvisiacich s úrazom,“ tvrdí jedna z autoriek vyhlásenia Sarah Dennyová.

Odborníci vo vyhlásení poukazujú na to, že deti bývajú vo vode, hoci ešte nevedia plávať, alebo sa v dôsledku nepozornosti a zlého zabezpečenia (napríklad neoplotený bazén) nečakane dostanú k vode. Pri tínedžeroch je problémom to, že preceňujú svoje schopnosti a plávanie často skombinujú s alkoholom.

Týmto ale nechceme rodičov vôbec kritizovať. Práve naopak. Chceme vás len v dobrom upozorniť na to, aby ste na deti dávali veľký pozor. Správne uvážte, či je na plávanie vhodný čas. Ak áno, ani na malú chvíľu nenechávajte dieťa samo. Môže sa totižto utopiť potichu, rýchlo, a to aj v päťcentimetrovej vode.

ČO VŠETKO VZIAŤ NA KURZ PLÁVANIA?

Hoci sa tento článok niesol v duchu ponaučení a upozornení, nechceli sme vás vôbec znechutiť. Dôkazom toho, že máme len tie najlepšie úmysly, je aj náš záverečný zoznam. V ňom uvádzame veci, ktoré by ste pred kurzom plávania nemali nechať doma.  

Čo teda vziať so sebou?

  • uterák (najlepšie s kapucňou)

  • kúpacie plienky a čiapka

  • jedlo

  • obľúbené hračky do vody

  • neoprén

  • podložka na prebaľovanie

Veríme, že sme vám pomohli a pri premýšľaní nad kurzom plávania pre vaše dieťatko sa rozhodnete správe. Dovtedy si v zdraví užívajte slnečné leto. ????

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ako vybrať pre dieťa vhodnú kolobežku a na čo si dať obzvlášť pozor?

Aktualizované: 27.1.2025

Výber správneho typu kolobežky je oveľa zložitejší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Preto sme pre vás pripravili súhrn toho najdôležitejšieho, na čo si dať pri kúpe detskej kolobežky najväčší pozor

kolobezky-01

Na trhu s kolobežkami existuje obrovské množstvo výrobcov, modelov a rôznych typov.

Ako sa v nich vyznať?

ZÁKLADNÉ OTÁZKY

Ak kolobežku kupujete prvýkrát, určite vezmite do úvahy tieto fakty:

  • výšku a hmotnosť vášho dieťaťa

  • vek dieťaťa

  • jeho motorické predpoklady a doterajšie skúsenosti

  • fyzický vývoj dieťaťa

zakladne otazky pred kupou kolobezky

Pri výbere kolobežky sa zamerajte hlavne na to, aká by mala byť veľká. Bude vhodnejšia dvoj- alebo trojkolesová kolobežka? A aké veľké kolesá sú vlastne pre vaše dieťa najlepšie? Aj na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

 

BOD ČÍSLO 1: VEĽKOSŤ KOLOBEŽKY

vhodna velkost kolobezky

Vhodnú veľkosť prvej kolobežky odhadnete podľa výšky a váhy vášho dieťaťa. Na trhu sú dostupné ľahšie plastové varianty i tie vyrobené z hliníka. Spravidla sú tie ľahšie vhodné pre deti medzi 3. až 5. rokom, tie hliníkové zase pre staršie deti.

885

V našom Lalalu e-shope nedáme dopustiť na kolobežku Mini Micro Orange, ktorá je ideálna pre deti od  2 rokov. Znesie až 20 kíl váhy a naviac je vybavená reflexnými prvkami a protišmykovou nášľapnou doskou.

Čím je kolobežka vyššia a ťažšia, tým sa horšie ovláda a deti si na ňu musia trochu zvyknúť. Jej výhoda však spočíva v tom, že je skvelá aj na nerovný povrch s výtlkmi a ostrými zákrutami.

lahsie kolobezky

Ľahšie kolobežky sú vhodné hlavne na hru a kratšie cesty po hladkom povrchu.

Niektoré kolobežky navyše dostať i s polohovateľnou prednou rúčkou, takže vášmu dieťaťu nastavíte potrebnú výšku úchytu podľa potreby. Riaďte sa pravidlom, že by ruky na riadidlách nemali byť vyššie ako detský hrudník. S lakťami by ideálne mali zvierať pravý uhol.

BOD ČÍSLO 2: VEĽKOSŤ KOLIES

velkost kolies kolobezky

Možno ste to nevedeli, no kolobežky sa v súčasnosti vyrábajú so štyrmi rôznymi veľkosťami kolies:

  • malé: 10 cm, 12 cm, 12,5 cm

  • stredné: 14,5 cm, 18 cm

  • veľké: 20 cm, 20,5 cm

  • veľmi veľké: 23 cm (platí predovšetkým pre predné koleso)

Veľkosť kolies priamo súvisí s motorickými schopnosťami a vekom vášho dieťaťa. Ak je vaše dieťa staršie a už bicykluje, je pre neho vhodná kolobežka s väčšími kolesami. Tá sa síce zložitejšie ovláda a treba si na ňu najprv zvyknúť, no je rýchla a vhodná aj do nerovného terénu.

spravna velkost kolies na kolobezke

Na trhu sú dostupné aj skladacie kolobežky. Veľkú výhodu poskytujú najmä pri ceste na výlet autom či pri ceste do školy verejnou dopravou.

Kolobežku s menšími kolieskami zvoľte v tom prípade, ak vaše dieťa nebicykluje a svoje motorické schopnosti si potrebuje zdokonaliť. Menšie kolieska sú jednoduchšie na ovládanie a sú vhodné hlavne na hladký povrch.

Aby sa to ešte viac skomplikovalo, na trhu dostanete aj kolobežky s tromi kolesami. :-)

Takzvané trojkolky existujú v dvoch variantoch:

  • dve kolesá umiestnené vpredu a jedno vzadu

  • alebo jedno koleso umiestnené vpredu a dve vzadu

trojkolky

Tretie koleso umiestnené dopredu či dozadu má funkciu pomocného kolesa tak, ako to vidíme na detskom bicykli. Preto sú tieto typy kolobežiek vhodné hlavne pre malé deti od 2 rokov, ktoré potrebujú nadobudnúť istotu v rovnováhe a zlepšiť sa v koordinácii.

mini micro classic green kolobezka lalalu

Mini Micro Classic Green je ideálna kolobežka na rozvoj rovnováhy a koordinácie pohybu pre deti od 2 rokov.

 

BOD ČÍSLO 3: VYUŽITIE KOLOBEŽKY

Chcete, aby si vaše dieťa na kolobežke skrátilo cestu do školy či zapadlo do skupiny rovesníkov na dvore? Alebo ju chcete využiť ako dopravný prostriedok pri rodinných voľnočasových aktivitách v prírode?

vyuzitie kolobezky

 

Ak v týchto otázkach máte jasno, potom je to jednoduché:

  • Do prírody sa hodí najmä ťažšia kolobežka s väčšími kolesami.

  • Do skupiny rovesníkov na dvore sa zaradí pomocou ľahkej kolobežky s menšími kolieskami, na ktorej môže predvádzať rôzne akrobatické kúsky.

  • Na cestu do školy sú vhodné obe, záleží na tom, ako dobre vaše dieťa ovláda svoju motoriku a priestorové videnie.

 

ORTOPÉDI RADIA: ODRÁŽAŤ SA TREBA OBOMA NOHAMI

Niektorí detskí ortopédi sú vo svojom názore na kolobežky skeptickí. Varujú najmä pred jednostranným odrážaním od podložia, pri ktorom si dieťa môže privodiť problémy s nesprávnym držaním tela.

Týmto problémom však dokážete predísť, ak sa dieťa bude pri jazde odrážať oboma nohami striedavo. Ak teda nechcete, aby si dieťa chrbticu a boky príliš zaťažovalo, zabezpečte mu kolobežku so širokým “stupákom”, na ktorom môže počas jazdy pohodlne stáť oboma nohami.

spravne pouzivanie kolobezky

Nezabudnite, že jazda na kolobežke by mala byť pre dieťa predovšetkým zábava. Noví kamaráti, pohyb na vzduchu a strata prebytočnej energie sú iba plusy, ktoré naviac potešia aj nás rodičov. :-) 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Zábavné aktivity pre deti, rozvíjajúce reč a komunikačné zručnosti

Aktualizované: 16.1.2025

Každé dieťa je iné. Kým váš sused má rodeného rečníka, vaša tichá, možno trochu utiahnutá ratolesť potrebuje viac času a pozornosti, kým sa dokáže plne prejaviť.

 komunikacne-aktivity-01

Skúste týchto pár jednoduchých a účinných techník, ktoré aj v dnešných uponáhľaných časoch môžete so svojím dieťaťom denne praktizovať. Navediete tak jeho rečový vývin a komunikáciu tým správnym smerom.

 1. ČÍTAJTE SI SPOLU

Príjemná aktivita pre vás oboch. Kým vy si pri čítaní milých a hravých príbehov oddýchnete, vaše dieťa sa zabáva a vzdeláva zároveň.

Zvoľte printovú podobu knižky, ktorú žiadne iné médium nenahradí. Je dokázané, že pri čítaní z knižky si užijete oveľa viac zábavy, radosti a prejavov lásky ako z tabletu. Podporujte detskú motoriku, nechajte dieťa pretáčať strany knihy a ukazovať, čo na nich vidí.

citajte si spolu

Ozajstnú knižku tak ľahko nič nenahradí.

Zvoľte pekne ilustrovanú knižku a vyzvite dieťa, nech detailne popíše farby, postavy, prostredie. Zapojte jeho predstavivosť tým, že budete spolu predpokladať, čo sa asi ďalej v príbehu udeje.

Samozrejme, aby čas strávený s knižkou priniesol nejakú hodnotu, je potrebné vybrať tú správnu. Preto je základom vyberať knižky určenej pre ich vývinové štádium, s morálnym odkazom, ktorý vo svojom veku pochopí. 

2. PÝTAJTE SA NEZVYČAJNÉ OTÁZKY

Napíšte na kartičky nejakú krátku otvorenú otázku alebo tému. Potom nechajte dieťa, nech si nejakú vytiahne. Napríklad: Prečo je jablko zelené? Prečo máme dve oči? Prečo cez deň nevidno hviezdy? Prečo nespíme cez deň a nepracujeme v noci? Ako je možné, že sa ryby vo vode neutopia?

pytajte sa nezvycajne otazky

Rozprúďte detskú fantáziu a rečové schopnosti.

Uvidíte, že dieťa sa rozhovorí a rozprúdite tak i jeho fantáziu. A možno zistíte, že dieťa v sebe drží množstvo zaujímavých filozofických úvah. Prípadne spoločne vymyslíte fantastický príbeh.

Môžete zvoliť aj témy ako môj prvý kamarát, môj doterajší najväčší úspech či najkrajší moment dneška. Nechajte toto cvičenie na vlastnú kreativitu. Aj pre vás to bude prínosné a zabavíte sa pri tom.

3. ZAČNITE VLASTNÝ PRÍBEH A NECHAJTE DIEŤA, NECH HO DOKONČÍ

Tentoraz si vymyslite nejakú zápletku vy a nechajte dieťa, nech príbeh rozvinie a dokončí. Alebo záver príbehu určite vy. V praxi to môže vyzerať takto. Prvá veta: Ocko išiel do obchodu na aute. Posledná veta: Vrátil sa domov na detskej kolobežke. Opäť zapojíte okrem reči aj predstavivosť dieťaťa a o zábavu bude doma postarané.

4. ZAUJÍMAJTE SA O TO, ČO ZAŽÍVA JEHO OBĽÚBENÁ HRAČKA

Vidíte na svojom dieťati, že je smutné, zadumané alebo sa iba márne snažíte odčítať jeho skutočnú emóciu? Pre dieťa je často jednoduchšie vyjadriť sa nepriamo. Predstieranie je najprirodzenejší spôsob, ako tak vie urobiť. A takisto veľmi zábavný.

Skúste to cez jeho obľúbenú hračku. Keď vám dieťa porozpráva, čo zažil počas dňa jeho plyšový macko, môžete sa mu opäť nenápadne priblížiť. Dokonca, takéto cvičenie pomáha nielen rozvoju komunikačných zručností, ale aj sociálnym zručnostiam, ako je empatia.

5. ZAHRAJTE SA BEZ SLOV

Pre dieťa môže byť občas ťažké správne odčítať emócie z tváre. Skúste sa preto zahrať aj potichu. Napíšte na kartičky slová, ako prekvapený, veselý, smutný, nervózny, nahnevaný, unudený, vystrašený, nešťastný a tak ďalej.

zahrajte sa bez slov

Potom vyzvite dieťa, nech stvárni emóciu na kartičke, ktorú si vytiahlo. Samozrejme, bez toho, aby niečo povedalo. Hrajte sa pravidelne a vaše dieťa postupne určite lepšie porozumie zložitej spleti ľudských výrazov. 

6. VYMYSLITE MU DÔVOD NA PREZENTÁCIU

Nie je nič lepšie, ako cvičiť si svoje komunikačné zručnosti pred ľuďmi. Aj nás dospelých to často stojí nemálo úsilia a premáhania. Ale pocit spokojnosti, ktorý záver úspešnej prezentácie sprevádza, za to stojí. Najmä dieťa môže takáto skúsenosť veľmi posilniť.

vymyslite dovod na prezentaciu

Zvolajte, napríklad, svoju najbližšiu rodinu alebo kolegyne z práce či kamarátov. Postupne publikum rozširujte a pre dieťa znáročňujte. Či už ide o jeho sebavedomie alebo spomínané komunikačné zručnosti, odprezentovanie aj toho najbanálnejšieho zážitku ho môže v tomto smere posunúť.

7. NECHAJTE DIEŤA, ABY VÁS NASMEROVALO

Ďalší spôsob, ako sa naučiť efektívne a správne komunikovať, je nechať dieťa vybrať nejaké obľúbené miesto, kam rado chodí, a spísať inštrukcie, ako sa tam dostať.

nechajte sa viest instrukciami

Nechajte sa doviesť jeho inštrukciami až na jeho obľúbené miesto.

Najlepšie, ako preveriť, či popis správne zvládlo, je dať inštrukcie nejakej ďalšej osobe, ktorá nebude mať tušenie, o aké miesto môže ísť. Postupne spolu odhalíte, prečo niekedy dochádza vo vašej komunikácii k nedorozumeniam. 

8. CVIČTE KOMUNIKÁCIU BEZ PRÁZDNYCH VSUVIEK

Tentoraz nechajte dieťa voľne rozprávať o nejakej téme, v ktorej sa cíti doma. Môže ísť o jeho obľúbený školský predmet, ktorý mu dobre ide, komiksový príbeh alebo zaujímavosť, o ktorej čítal a nadchýna ho.

Sledujte, ako dlho dokáže vydržať bez prázdnych vsuviek ako hmm, ehm, aha, hej, no a podobne. Pozornosť upriamte práve na tieto ’slová’. Vedomým pozorovaním sa ich dieťa postupne naučí eliminovať.

Pomôže to posilniť nielen jeho rečový prejav, ale aj sebadôveru a slovnú zásobu. Chce to len trocha cviku a nepriaznivého rečového zvyku sa s ľahkosťou zbaví.

9. SLEDUJTE FILM BEZ ZVUKU

Film je príjemný audiovizuálny zážitok nielen pre dieťa, ale asi pre každého z nás. Čo tak si ho ešte viac ozvláštniť? Pozrite si kúsok náučného filmu či dokumentu bez zvuku a nechajte dieťa komentovať pohyblivé obrázky.

sledujte film bez zvuku

Pri opise putovania tučniakov či fascinujúcich prírodných premien si určite užijete veľa zábavy. Najmä, keď zistíte, čo sa za reálnym opisom skrývalo.

Veríme, že verzia vašej ratolesti bude zábavnejšia a pre jeho komunikačné zručnosti obohacujúcejšia.

Skúste tieto veselé aktivity doma a presvedčte sa spolu, že na výrečnosti sa dá veľmi pekne a rýchlo popracovať. Stačí si ich osvojiť ako príjemný zvyk, ktorý vaše dieťa bude s radosťou baviť a denne sprevádzať.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2