LALALU blog, Strana 3

Ako obliecť detičky počas zimného obdobia - načo netreba zabúdať

Malé dieťatko si ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, preto je veľmi dôležité zvoliť správne obliekanie počas každého ročného obdobia a samozrejme aj počas zimy. Ako dieťatko obliecť, aby nebolo podchladené alebo naopak prehriaté, sa dozviete v našom ďalšom článku.

Detičky sú na teplotu veľmi citlivé, nachladia, či prehrejú sa raz dva. Napríklad novorodencov by sme nemali brávať von pod 5°C. Takisto nie je dobré, ak je dieťatko vystavené nepriaznivému počasiu, ako napríklad dážď, smog, silný vietor, námraza alebo silné slnečné žiarenie. Aj keď sa odporúča otužovanie a spanie v studenšom prostredí, v takom prípade by sme nemali zabúdať na dobré vrstvenie a primeranú teplotu.

NOVORODENCI A MALIČKÉ BÁBÄTKÁ

 

Pri obliekaní u novorodencov by sme sa mi zamerať predovšetkým na správne vrstvenie a materiál oblečenia. Ak sa dieťatko spotí je veľmi dôležité aby sme ho neodokrývali v chladnom prostredí, a tak ho neochladzovali. Čo sa týka vrstvenia, tak sú to najlepšie tri vrstvy oblečenia, no ak dieťatko spinká v kočíku a nehýbe sa je potrebná jedna vrstva naviac.

Najlepšia je deka alebo fusak. Na vrstvenie oblečenia sú vhodné detské pančuchy na traky a detské bavlnené body. Ako určite všetci vieme netreba to s niektorými vecami preháňať, a to platí aj o samotnom vrstvení. Ak bude dieťatko príliš naobliekané môže sa o to viac spotiť a tak rýchlo prechladnúť. Taktiež sa dieťatko musí vedieť voľne hýbať. Ak dieťatko má fusak, bude mu v kľude postačovať menej vrstiev oblečenia. 

 

AKO JE TO S TEPLOTOU VO VNÚTRI?

  • V obývacej izbe alebo spálni kde dieťatko spí, by malo byť okolo 18°C
  • Počas dňa sa odporúča okolo 22°C a pri kúpaní je dobré trošku teplotu zvýšiť 

Dieťatko a nosič 

Samozrejme bábätko nemusí byť len v kočíku, ale aj v nosiči. Nosič je ideálny pre bábätká či už pri prechádzkach alebo pri uspávaní. Detičky sú taktiež viac chránené pred nepriaznivým počasím a má to aj výhodu, že nemusíme tlačiť kočík. Pri obliekaní dieťatka do nosiča by ste mali myslieť na to, aby dieťatku nebolo príliš horúco a aby sa neprehrievalo. Nemusíme mu dávať hrubú zimnú bundu, no väčšiu pozornosť musíme brať nožičkám a hlavičke a to aj z toho dôvodu, že ich detičky majú vystrčené z nosiča a cez hlavičku a nožičky ide najviac tepla. Taktiež dieťatko musí voľne dýchať. 

 Ak sa detičky hrajú vonku počas zimných dní 

zima_prechadzka

To, čo platí aj pri novorodencoch platí aj u väčších detičiek, a to vrstvenie oblečenia. Pri novorodencoch platí jedna vrstva naviac, no pri väčších detičkách by sme mali dávať pozor hlavne na to, aby sa príliš nespotili a tak neprechládli.

Dieťatku môže napríklad fúkať za krk alebo na kríže, a preto je dôležité kríže a krk dôkladne zakryť. Dôležitá je aj obuv, ktorá musí byť nepremokavá a najlepšie s kvalitnou protikĺzavou podrážkou aby si dieťatko vonku napríklad neublížilo na zľadovatenom povrchu. 

zima_saty

Ak sa detičky chystajú hrať v snehu, mali by sme ich obliecť do oblečenia, ktoré je nepremokavé alebo do zimnej kombinézy. Taktiež by sme nemali detičky nechávať príliš dlho vonku vo večerných hodinách, a to hlavne vtedy ak sú mínusové teploty.

Takisto sa neodporúča, ak detičky prídu zo zimy nepúšťať ich až do extrémne vyhriatého prostredia a ani naopak do studeného, aby napokon neprechladli. 

zima_boby 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Učíme sa rozprávať s deťmi: 7 tipov, ako ich motivovať k prvým slovám

Aktualizované: 8.1.2025

Bábätká sa rozhovoria okolo 12. až 18. mesiaca. Zatiaľ čo niektoré začnú rečniť skôr, iným to môže trvať o čosi dlhšie. Aby ste vaše dieťa podnietili k prvým slovám, pomôcť vám môžu tieto hravé aktivity.

prvé slová

NAJSKÔR ZISTITE, ČO OVPLYVŇUJE PRVÉ SLOVÁ

Ak chcete naučiť svoje dieťa niektoré konkrétne slová, mali by ste im ich ukazovať vo vizuálnej podobe. Takto zjednodušene sa dajú pomenovať výsledky výskumu, ktorý realizoval tím profesorky Lindy Smithovej.

Jeho cieľom bolo zistiť, či majú na prvé slová nejaký vplyv predmety, ktoré dieťa vidí. „Myslíme si, že prvé slová je možné predvídať na základe vizuálnych skúseností s objektmi a bežného výskytu týchto predmetov vo vizuálnom svete dieťaťa,“ povedala Smithová.

Výskum prebiehal tak, že ôsmim deťom, piatim dievčatám a trom chlapcom vo veku 8 – 10 mesiacov, na hlavu umiestnili kamery, ktoré boli zapnuté každý deň po dobu 4,5 hodiny.

Vedci na účely výskumu použili zábery z času, keď sa deti venovali jedeniu, a to v hocijakých situáciách. Celkovo sa počas testu vyhotovilo vyše 900 000 záberov a zaznamenalo 745 objektov.

prvé slová 02

Na základe zozbieraných materiálov vedci rozdelili pomenovania všetkých objektov do troch skupín – takzvané prvé podstatné mená (sú známe 16-mesačným deťom), skoré podstatné mená (sú známe 30-mesačným deťom) a neskoré podstatné mená (neskoršie štádia učenia).

Vedci zaznamenali silnú súvislosť medzi objektami zo snímok a prvými podstatnými menami, medzi ktoré patrí napríklad stôl, pohár, fľaša, lyžica či košeľa.

Dôkazom tohto prepojenia je aj to, že až prvých 15 pojmov zo skupiny prvých podstatných mien sa objavilo medzi týmito objektmi.

prvé slová 03

Výskumníci sa aj na základe týchto zistení domnievajú, že deti, ktoré začnú hovoriť neskoršie, majú pomalé alebo vekovo oneskorené vizuálne vnímanie objektov. Do tejto skupiny patria napríklad aj deti trpiace autizmom. 

AKO MOTIVOVAŤ DETI K PRVÝM SLOVÁM?

Aby ste svoje dieťa motivovali k rozprávaniu alebo ho niečo naučili, predmety mu aj ukazujte. Okrem tohto postupu však existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako dieťa podnietiť k rozprávaniu.

1. ROZPRÁVAJTE

Už v čase prvých troch mesiacov bábätko vníma, keď niečo rozprávate. A nemyslíme tým len to, keď sa im prihovárate. To, o čom budete hovoriť, je na vás. Dokonca si namiesto bežného rečnenia môžete zaspievať, čítať im alebo recitovať básne.

Niektoré bábätká majú rady aj hudbu. Napríklad aj tú, ktorú počuli, keď boli ešte v brušku.

prvé slová 04

Že bábätko tieto zvuky vníma, spozorujete tak, že sa bude smiať, hýbať rukami a bude stále pozorné. V dôsledku toho napokon aj ono začne mrnčať a bľabotať. Aj takéto prejavy môžete vnímať ako dobrý základ prvých slov.

2. POUŽÍVAJTE PODSTATNÉ MENÁ

Hoci je skvelé naučiť dieťa čo najviac, zo začiatku postupujte veľmi jednoducho. Napríklad, používajte viac podstatné mená než iné slovné druhy.

Namiesto vety „Toto je moja káva.“ použite vetu „Toto je mamina káva.“ Pomenúvajte všetko, čo môžete. Pre deti sú tieto pojmy zrozumiteľnejšie a ľahšie na pochopenie.

prvé slová5

3. SPRÁVNE VYSLOVUJTE

Na to, aby ste deťom chápanie a vnímanie ešte viac uľahčili, nestačí iba hovoriť jednoduché slová, ale ich aj správne vyslovovať. To znamená správne artikulovať a spomaliť tempo reči.

Nezachádzajte však až do extrému, keď by bola reč príliš pomalá. Jednoducho hovorte tak, aby dieťa vašu reč vnímalo a rozumelo jej.

prvé slová6

4. OPAKUJTE

Hovorí sa, že opakovanie je matka múdrosti. A pri deťoch to platí obzvlášť. Preto myslite na to, že je dobré opakovať pojmy aj viackrát. Hovorte viac ráz tú istú báseň alebo im spievajte rovnaké pesničky.

prvé slová7

Stále pomenúvajte veci, ktoré máte okolo seba. Najlepšie bude, ak ich dieťaťu hneď aj ukážete. To mu pomôže, aby si pojem spojilo s konkrétnym predmetom a pochopilo význam slova.

5. HRAJTE SA S NIMI

Hranie sa s dieťaťom je zábava aj pre dospelých. A ak budete vedieť, že sa vaše bábätko môže niečo nové naučiť, o to viac sa môžete z toho tešiť.

Počas hry praktizujte všetko to, o čom sme písali vyššie – rozprávajte a správne artikulujte. Rovnako opakujte aj viac ráz tie isté slová, pomenúvajte napríklad hračky alebo obrázky.

prvé slová8

Zároveň čakajte, či bude mať dieťa snahu slová opakovať. Ak áno, vnímajte ho a venujte mu pozornosť. Hranie sa je skvelá príležitosť, aby ste bábätko motivovali k prvým slovám, a zároveň ho počuli, ako sa mu v tom darí. :-)

6. NAPODOBŇUJTE

Iste nám dáte za pravdu, že počas prvých rokov je u bábätiek bežné napodobňovanie – či už sú to zvieratá alebo iné prírodné zvuky. Slová ako „mú-mú“ alebo „béé“ sú často predchodcami slov mama alebo tata. Je to ale celkom normálne.

prvé slová9

Ak sa snažíte podnietiť vaše dieťa k rozprávaniu, podporte ho aj pri napodobňovaní. Aby ste aj dieťaťu pomohli pri imitácii zvierat, pokojne ho vezmite do zoologickej záhrady alebo na zvieraciu farmu.

Pomôže to tomu, aby si dieťa spojilo slovo s obrazom, a tak ľahšie pochopilo jeho význam.

7. ZAVEĎTE PRAVIDELNOSŤ

Na to, aby ste vášmu bábätku pomohli čo najviac, mali by ste urobiť zo všetkých vyššie spomenutých činností rutinu. Pravidelne sa s ním hrajte tak, že sa popri tom rozprávate a ukazujete mu.

Často mu čítajte, hlavne vtedy, keď viete, že vás bábätko vníma – napríklad aj ráno, keď vstane.

Pre ešte väčšiu atraktivitu zavádzajte rôzne hravé formy učenia. Napríklad si určujte takzvané slovo dňa, ktoré budete v tom danom dni opakovať.

prvé slová10

Samozrejme, vyberajte si jednoduché slová, ktoré budú zapadať do kontextu vašich aktivít. Ak sa budete hrať vonku, slovom dňa môže byť napríklad lopta. Takýmto spôsobom môžete učiť deti aj mená súrodencov.

DOBRÉ VEDIEŤ

Všeobecne platí, že deti sa začínajú vyjadrovať jednoduchými slovami ako je „ba-ba“ či „da-da“ od 12. do 18. mesiaca.

Približne o šesť mesiacov neskôr vedia deti používať zhruba 50 slov. Keď má dieťa štyri roky, ovláda 2 500-3 000 slov.

prvé slová11

Všetky tieto údaje sú však vypočítané v priemere. Každé dieťa treba vnímať ako jednotlivca. Preto sa nemusíte báť, ak vaše bábätko nebude v danom veku ovládať presne toľko slov alebo sa nerozhovorí v konkrétnom mesiaci.

Ak mu budete pomáhať a urobíte komunikáciu zábavnú, s rozprávaním mať problém určite nebude. :-) 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Jar je ideálne obdobie na získavanie vitamínu D priamo zo slnka. Nezabúdajte však na ochranu jemnej pokožky vašich detičiek.

Aktualizované: 20.1.2025

Od apríla do septembra máme priam nekonečné množstvo príležitostí získať tento vitamín tým najprirodzenejším spôsobom. No treba pri tom dbať na bezpečnosť.

vitaminD_01

Nezabúdajte na vitamín D – je dôležitý pre správny rast detí.

Vitamín D je pre naše telo nevyhnutný už od narodenia. Deti ho potrebujú predovšetkým pre správny rast kostí, na posilnenie imunitného systému, okrem toho udržiava normálnu funkciu svalov a má vplyv aj na funkciu pokožky. Reguluje rast normálnych aj nádorových buniek a ovplyvňuje zdravie zubov. 

V našej zemepisnej šírke je nedostatok vitamínu D úplne bežným javom. Dôvodom je striedanie ročných období, a teda nedostatok slnečných lúčov v dostatočnom množstve počas celého roka.

Práve preto má u nás takmer každé bábätko predpísaný vitamín D hneď po narodení. Dôvodom je prevencia pred nedostatkom vitamínu D, keďže práve ten je dôležitý na rast kostí.

vitaminD-02

Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť rôzne príznaky, vrátane bolesti svalov, slabosť a bolesti kostí. V závažných prípadoch môže nedostatok vitamínu D viesť k spomaleniu rastu, mäknutiu kostí a oslabeniu kostnej štruktúry.

Ako a kedy získavame vitamín D?

  1. Zo slnečného žiarenia

  • až 90% vitamínu D je zo slnečných lúčov

  • od apríla až do septembra sme schopní prijímať vitamín D zo slnka

  • ochrana pokožky pred slnečným žiarením je dôležitá

Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D. Na to, aby sa začal tvoriť vitamín v pokožke, stačí byť pár minút na slnku. Presný čas, ktorý je potrebné stráviť na slnku sa nedá určiť, a to z dôvodu, že je to príliš individuálne a vyplýva na to viacero faktorov. Závisí to od napríklad od ročného obdobia, farby pokožky, veku, zemepisnej šírky, ale tiež od toho, či používate opaľovací krém či od toho, aké máte oblečenie.

Naše telo vytvára vitamín D z priameho slnečného žiarenia na pokožke, a to v čase, ktorý strávime vonku. Približne od konca marca/začiatku apríla až do konca septembra by väčšina ľudí mala byť schopná prijímať zo slnečného žiarenia takmer všetok vitamín D, ktorý ľudské telo potrebuje. Telo nedokáže vytvoriť vitamín D ak trávite čas v interiéri za oknom, pretože UVB lúče sa nedostanú cez sklo.

SPF a vitamín D

Až 90% vitamínu D si koža vytvára vďaka UVB slnečným lúčom. Slnečné žiarenie však obsahuje aj typ UVA, ktorý spôsobuje starnutie pokožky a negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Práve pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia je dôležité chrániť pokožku používaním ochranného faktora - opaľovacím prípravkom s SPF.

Ochranné krémy s vysokým obsahom SPF sú určené na odfiltrovanie väčšiny slnečného žiarenia, pretože práve toto žiarenie je hlavnou príčinou spálenia a môže viesť k rakovine kože. Nechránené slnečné žiarenie vás skrátka vystavuje riziku, ktoré môže trvale poškodiť pokožku.

Opaľovacie krémy s ochranným faktorom však blokujú UV žiarenie...

Sú teda opaľovacie prípravky príčinou nedostatku vitamínu D?

Viaceré štúdie napriek tomu nikdy nepotvrdili, že každodenné používanie opaľovacích krémov vedie k nedostatočnej tvorbe vitamínu D. V skutočnosti štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí používajú krém na opaľovanie, hoc aj každý deň, dokážu udržiavať v tele správnu hladinu vitamínu D.

Dôvodom môže byť to, že bez ohľadu na to, aké množstvo krému na opaľovanie používate alebo aký vysoký je ochranný faktor, niektoré slnečné lúče sa dostanú až na vašu pokožku. Opaľovacie prípravky nefiltrujú 100% lúčov a niekoľko málo zvyšných percent lúčov, ktoré sa na pokožku dostanú, môžu stačiť na vytvorenie vitamínu D.

Ďalším dôvodom môže byť aj spôsob používania ochranného krému - natieranie tenkej vrstvy alebo vynechanie malých miest na tele, ako napríklad uši, okolie očí, priestor medzi prstami a pod., môžu byť dostačujúce na vytvorenie vitamínu D.

  1. Zo stravy a doplnkov výživy

  • vitamín D môžete získať kombináciou vhodnej stravy a výživových doplnkov

  • počas jesene a zimy je to najlepší spôsob získavania vitamínu D

Dobrým zdrojom vitamínu D zo stravy sú mastné ryby ako losos, makrela a tuniak. Malé množstvá sú tiež obsiahnuté vo vaječných žĺtkoch a syroch. Asi 10% vitamínu D prijímame zo stravy, aj to len pri pravidelnej konzumácií potravín, ktoré ho prirodzene obsahujú.

Počas jesene a zimy sa odporúča prijímať vitamín D zo stravy, pretože slnko nie je dostatočne silné na to, aby si ho telo dokázalo vyrobiť.

vitaminD-04

Výživové doplnky sú u nás odporúčané už pre novorodencov vo forme kvapiek ako prevencia pred nedostatkom vitamínu D. Odporúčaná dávka je približne 15 mikrogramov, resp. 600IU (v medzinárodných jednotkách). Príliš vysoké množstvá vitamínu D nie sú pre organizmus žiaduce, a preto ak vám lekár odporučí užívať iné množstvo vitamínu D, mali by ste sa tým riadiť. 

Aký je teda najlepší spôsob získavania vitamínu D?

Tvorba vitamínu D je pre telo dôležitá v každom veku. Najjednoduchším spôsobom je vystavovanie nechránenej pokožky priamemu slnečnému žiareniu, čo má však preukázateľne negatívny vplyv na zdravie kože. Tá by mala byť chránená pri každom pobyte na slnku.

Použitie ochranného krému so SPF blokuje UV žiarenie zo slnka. To by mohlo teoreticky spôsobiť nedostatočnú tvorbu vitamínu D, čo však žiadne výskumy doteraz s určitosťou nepotvrdili.

Otázkou je: natierať deťom krém s ochranným faktorom?

Jednoznačná odpoveď je: natierať, a to vždy pri pobyte na slnku.

Vytvorí sa vitamín D aj v prípade, že je pokožka chránená pred UV žiarením?

Vytvorí, a to napríklad vďaka malým kúskom pokožky, ktoré sa nepodarí zakaždým natrieť - uši, okolie očí, a podobne.

Najlepší spôsob ako zabezpečiť správne množstvo vitamínu D u detí je vhodná strava a doplnky výživy. Myslite pri tvorbe jedálnička pre vaše deti na vhodnú stravu bohatú na vitamín D a doprajte im veľa slniečka.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Čítanie kníh deťom - prečo je dôležité začať čím skôr

Aktualizované: 20.1.2025

Všetci by sme chceli aby naše detičky boli šikovné, múdre a inteligentné.

citanie-knih-detom-01 

Preto si dávame záležať napríklad pri výbere správnej hračky, ktorá by dokázala rozvíjať potenciál a inteligenciu dieťatka, aby sa zároveň zabavilo a aj niečo naučilo. Práve rodičia sú tí, ktorí majú možnosť najviac rozvíjať detský potenciál.

 Môžeme to urobiť nielen prostredníctvom hračiek, ale napríklad aj tým, že urobíme z knižiek dôležitú súčasť ich života. 

Prečo by sme mali detičkám čítať? 

Čítanie môže priniesť do ich života nielen rozvíjanie mysle, ale aj posilnenie vzťahu rodiča a dieťatka. Môžeme z toho urobiť aktivitu, ktorá bude neoddeliteľnou súčasťou, napríklad pred každým zaspávaním, nielen pre dieťatko, ale aj pre samotných rodičov. Samozrejme, čítať nemusíme len pre spánkom. Vhodná príležitosť je napríklad upršané počasie, kedy sa nedá hrať vonku, alebo keď je dieťatko choré a musí ostať doma pod perinkou.

Vezmite teda dieťatku vhodnú prikrývku a pustite sa do čítania. :) 

citanie_2

Ďalšou výhodou sú lepšie akademické výsledky a rozvoj myslenia. Je dokonca aj potvrdené viacerými vedeckými štúdiami, že deti, ktoré sa stretli s knižkami a s čítaním ešte pred začatím školskej povinnosti, majú lepšie akademické výsledky. Čítanie taktiež obohacuje slovnú zásobu a vyjadrovanie sa. To súvisí s lepšou komunikáciou dieťatka a taktiež výrečnosti pri nadväzovaní vzťahov s rovesníkmi.

Ďalším benefitom je rozvíjanie fantázie a kreatívnych schopností. Čím zaujímavejšie a zábavnejšie príbehy budeme detičkám čítať, tým tvorivejšiu a hravejšiu fantáziu budú mať. Vhodne zvolené knihy učia dieťatko správnym hodnotám a správnym cestám v živote.

citanie_3

Kedy s čítaním začať?

Najlepšie je začínať v útlom veku. Ak má dieťatko okolo jedného rôčika, je vhodné siahnuť po knižkách ako napríklad leporelo, s jednoduchým príbehom a množstvom obrázkov. Vtedy môžeme jednoducho opísať, čo je na obrázku, a tak ho motivovať ku komunikácii a fantázii. Preto sú knižky vhodným darčekom už na oslavu 1. narodenín.

Približne keď má dieťatko dva roky, začína oveľa viac vnímať text a zároveň sa dokáže lepšie a dlhšie sústrediť. Veľmi dôležitým aspektom je, aby knižka dieťatko zaujala. Mali by sme čítať niečo, čo mu prirástlo k srdcu alebo niečo, čo ho veľmi zaujalo a páči sa mu to.

Avšak nie je pevne stanovený vek, kedy začať dieťatku čítať. Najlepšia odpoveď na to je: kedykoľvek, čím skôr tým lepšie. 

citanie_4

 Logopedička Zuzana Bogdaňová:

“V roku 2018 som realizovala anketu na tému čítania dospelých deťom pre žiakov prvého stupňa po celom Slovensku. V ankete odpovedalo 123 žiakov.”

Prečo je dôležité čítať deťom rozprávky pred spaním? Toto sú niektoré z odpovedí detí:

  • Ja som nevedel rozprávať a preto mi rodičia začali čítať rozprávky.
  • Aby sme boli viacej šťastnejšie, aby sme sa potešili.
  • Aby sme sa naučili nové veci.
  • Lebo sa mi potom lepšie zaspáva.
  • Aby sme sa potom lepšie naučili čítať.
  • Počúvam rozprávku a potom sa trochu ukľudním
  • Je to pekné, keď rodičia čítajú deťom.
  • Keď budú deti smutné, mohli by ich takto potešiť.
  • Pomáha to pri učení.
  • Aby sa deti upokojili, aj mňa to večer upokojí.
  • Keď vyrastú, aby aj oni svojim deťom čítali a aby boli múdrejšie tie deti.

V článku taktiež hovorí o tom, že rodičia sú pre svoje deti veľkým vzorom - všetko, čo robia rodičia, deti rady napodobňujú. A preto, keď budú rodičia čítať knihy, ich potomkovia budú motivovaní robiť to tiež. 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Agresivita u detí: Čo ju spôsobuje a ako sa k nej postaviť?

Kým niektoré deti sa prejavujú pokojne a umiernene, sú aj také, ktoré majú sklony k agresivite. Aké sú jej príčiny?

1_3

Ak má dieťa ADHD alebo dyslexiu, nevyčítajte mu, že sa správa agresívne. Namiesto toho zavádzajte správne praktiky a pomôžte tak jemu i sebe.

Kým niektoré deti sa prejavujú pokojne a umiernene, sú aj také, ktoré majú sklony k agresivite a výbušnosti. A hoci sa takéto stavy nemusia objavovať neustále, aj nepravidelné náznaky môžu byť predzvesťou toho, že niečo nie je v poriadku. 

TYPICKÉ PREJAVY

V mnohých internetových skupinách sa rodičia neraz pýtajú na to, prečo ich dieťa bije. Často ide o batoľatá, a preto treba brať označenie bitka s nadhľadom. Na druhej strane je dôležité zmieniť, že aj údery patria medzi typické prejavy agresivity.

Spomedzi ďalších fyzických náznakov agresie možno u detí pozorovať hryzenie, kopanie alebo dokonca poškodzovanie vecí.

Detská výbušnosť sa však prejavuje aj psychologickým nátlakom. Inak povedané, ak dieťa niekomu nadáva, uchyľuje sa k vydieraniu alebo vyhrážaniu, takisto hovoríme o znakoch agresivity.

Spojením fyzických a psychických prejavov je konanie s horúcou hlavou, nečakaná výbušnosť a šikanovanie.

KDE HĽADAŤ PRÍČINY?

Detský psychiater Raul Silva pre Child Mind Institute uvádza, že príčiny agresivity u detí možno zaradiť do niekoľkých skupín.

Veľké zastúpenie majú rôzne typy porúch, a to napríklad poruchy správania alebo poruchy nálad (afektívne poruchy).

V prípade porúch správania je agresivita dôsledkom akejsi spleti chorôb a dieťa sa ňou prejavuje zámerne s úmyslom uškodiť.

Ako však Silva pripomína, liečba aj prognóza je u každého dieťaťa iná. Preto aby ste mu pomohli, konzultujte zdravotný stav s lekárom.

2_6

Typickou náladovou poruchou je bipolarita, ktorá sa okrem depresií, smútku a podráždenosti prejavuje aj agresivitou. Rovnako si však pamätajte, že ide o duševnú poruchu, ktorú by ste mali riešiť s detským lekárom.

Do zoznamu porúch, ktoré môže agresivita sprevádzať, patrí tiež autizmus (mentálna porucha), ADHD či poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia).

Tieto nedostatky však deťom nikdy nevyčítajte. Keďže ide o poruchy, často si svoje konanie neuvedomujú a neuvažujú nad jeho dôsledkami.

Okrem porúch a zdravotných ťažkostí je agresivita dôsledkom aj takých problémov, ako je trauma, frustrácia alebo nezhody v rodine.

To znamená, že ak si dieťa prešlo domácim násilím, zneužívaním, prípadne je svedkom konfliktov medzi rodičmi, môže sa prejaviť agresívne.

3_5

Podobne ako pri poruchách, aj v takýchto momentoch je impulzívnosť pochopiteľná. Niektoré deti totižto ľahšie podľahnú stresu alebo sa nevedia zo svojich ťažkostí vyrozprávať. Preto si nával negatívnych emócií ventilujú násilím.

Uvažujte tiež nad tým, že spúšťačom agresivity môžu byť vonkajšie vplyvy, ku ktorým radíme napríklad rovesníkov, prostredie, v ktorom deti vyrastajú, alebo informácie, ktoré vnímajú z médií.

Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že násilie zobrazené v počítačových hrách a akčných filmoch môže byť podnetom k agresivite. Či deťom takýto obsah povolíte, alebo nie, zostáva na vás. No vo všeobecnosti sa to neodporúča.

4_4

TAKTO POMÔŽETE IM AJ SEBE

Aj keď sa situácia môže zdať neúnosná, vedzte, že ak budete praktizovať niektoré kroky, pomôžete tak nielen dieťaťu, ale aj sebe.

1. ČO NAJMENEJ NEGATIVITY

Zachovať si chladnú hlavu, popri tom, čím si dieťa prechádza a čo všetko to spôsobuje, je naozaj náročné. No nezabudnite, že negatívna odozva môže agresivitu ešte umocniť a napokon sa s dieťaťom dostanete do špirály neustálych impulzívnych konfliktov.

Ak sa teda pýtate, ako zostať racionálny a v ideálnom prípade pozitívny, existuje na to niekoľko metód. Patria medzi ne techniky, vďaka ktorým sa naučíte zvyšovať empatiu či sebakontrolu.

Naučiť sa dá aj to, ako podporiť sociálne zručnosti dieťaťa ešte v predškolskom veku, a tak mu pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi vonkajšími vplyvmi. A tým, že sa s nimi vyrovná, budete pokojnejší aj vy.

5_2

2. NEBERTE SI TO OSOBNE

Deti nespracúvajú emócie a informácie tak ako dospelí. Preto sa snažte vnímať ich konanie s nadhľadom a odstupom. Navyše, tým, že budete dieťaťu pripisovať zlé zámery, môžete celú situáciu len zhoršiť.

Dôkazom toho je výskum, v ktorom sa prišlo na to, že ak boli matky batoliat príliš pesimistické a za niečo ich vinili, o pár rokov neskôr bola väčšia pravdepodobnosť, že budú deti agresívne.

A hoci je hnev prirodzenou reakciou, v takýchto momentoch ho musíte prekonať.

3. ZAVEĎTE PRAVIDLÁ

Aj keď dieťa trpí nejakou poruchou alebo sa vysporadúva s predošlými traumami, v rodine by ste mali zavádzať pravidlá.

Už batoľatám vysvetlite, čo môže a čo naopak nesmie. Rovnako ho oboznámte s tým, čo sa stane, ak nebude pravidlá dodržiavať (bude niekomu ubližovať, kričať alebo niečo poškodí).

Dôsledky ale nepodávajte ako vyhrážky a v žiadnom prípade nezavádzajte tresty. Pretože, ako sme spomenuli vyššie, vaša negativita môže dieťa v agresivite podporiť.

6_2

4. NAMIESTO BITIEK SLOVÁ

Ako to už veľakrát býva, mnoho konfliktov sa dá vyriešiť správnou komunikáciou. Ak je vaše dieťa agresívne, snažte sa mu zrozumiteľne vysvetliť dôsledky a to, čo nastane, ak jeho konanie neprestane. Nezamieňajte si však prísnosť s útočnosťou.

Bez náznaku hnevu mu povedzte, ako správne riešiť konflikty a ako sa môže s návalom emócií vysporiadať. Dajte mu tiež najavo, že sa vám môže s hocičím zveriť (šikana, násilie v rodine).

Súčasťou vašich rozhovorov by mala byť aj pochvala za dobré správanie a poučenie o tom, ako ospravedlniť alebo ako rázne povedať nie bez toho, aby došlo k bitkám.

5. VYHĽADAJTE POMOC

Je možné, že aj keď budete chcieť agresivitu zmierniť, nič sa nezmení. Alebo sa zmení len málo. V takom prípade neváhajte a zájdite za odborníkom. Buď sa poraďte s pediatrom alebo odborníkmi (detský psychológ, psychiater).

7_2

To isté urobte aj vtedy, ak bude situácia neúnosná pre vás samých. Agresivita u detí býva spúšťačom stresu a nie je nič na tom, ak sa s týmto problémom obrátite na odborníka.

V opačnom prípade hrozí, že sa stres odzrkadlí na zhoršených vzťahoch, pracovnom nasadení či zdravotnom stave. A do takej situácie sa nechce dostať nikto z nás.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Bylinkové čaje a deti: Kedy ich môžu začať piť a ktoré sú vhodné?

Zahriať dieťa po studenej prechádzke vonku alebo po dobrej sánkovačke? Chutný bylinkový čaj znie ako správna voľba. Jeho pitie má však svoje pravidlá, pretože nie každý čaj je pre vášho drobca vhodný. Pozrite sa, ktorým sa treba vyhnúť a ktoré mu zas pomôžu kzdravému a pokojnému spánku.

 frame

Základom pitného režimu detí je v každom ročnom období čistá voda. Ak chcete pitný režim svojho dieťaťa trochu spestriť, určite mu nedávajte umelé sladené nápoje či minerálky. Namiesto nich zvoľte radšej prírodné ovocné šťavy a v zimných mesiacoch zas čaj. Ten ocenia deti najmä po návrate zo zimnej prechádzky či po aktívnej sánkovačke, pretože ich príjemne zahreje.

DAJTE POZOR NA TEÍN

Nie je však čaj ako čaj. A to, čo si môžu dať dospelí, nie je vždy vhodné aj pre malé deti. Týka sa to najmä čajov, ktoré obsahujú alkaloid teín. Ale čo to vlastne je?

Mnoho ľudí si myslí, že teín a kofeín sú dve rôzne látky. V skutočnosti je však teín iba typ kofeínu, ktorý je obsiahnutý v niektorých druhoch čaju.

Na rozdiel od kofeínu v káve má čajový teín oneskorený nástup psychoaktívnych látok, ich vplyv je však miernejší a účinok dlhodobejší. Naopak, vypitie kávy by sme mohli prirovnať k akejsi energetickej „bombe“, ktorá vás síce rýchlo nabudí, no jej vplyv zároveň aj rýchlo pominie.

V každom prípade, aj teín má na ľudský organizmus povzbudivé účinky a ak nechcete, aby bol váš drobec ešte hyperaktívnejší, než je, čajom s obsahom teínu sa vyhnite.

frame-3

Vývar z klasických čajových lístkov pre deti vhodný nie je, dospelým však určite dodá energiu.

Teín obsahujú klasické čajové lístky, čiže zelený a čierny čaj. Slabší čierny čaj však oceníte, ak má vaše dieťa tráviace ťažkosti. V prípade detí si však treba dať pozor aj na čaj z maté, ktorý obsahuje matein, alebo z guarany kvôli guaraninu.

Ak chcete teda svojho drobca v zime zahriať, siahnuť treba po takzvaných „nečajoch“ bez obsahu čajovníka, čiže po vývaroch z bylín, ovocia a niektorých plodov.

OVERENÉ KLASIKY

V prípade ovocných čajov prakticky nemáte čo pokaziť. Pozor by sme si však mali dať na čaje z rôznych exotických plodín a siahnuť skôr po lokálnych produktoch.

„Netreba deťom montovať do stravy trendové veci ako chia či acai, keďže máme svoje plodiny rovnako bohaté na vitamíny. Napríklad brusnice, šípky,“ objasňuje pre portál najmama.aktuality.sk Alexandra Popovičová z projektu Čo jedia zdravé deti.

frame-5

Jablko, pomaranč, škorica a med – tento čaj k zime jednoducho patrí a môžu ho piť aj malé deti.

V prípade brusníc však buďte opatrní, lebo vďaka svojim močopudným účinkom sa využívajú pri liečbe urologických problémov. S ich množstvom teda radšej šetrite. V boji proti hnačke sú však veľmi účinné čučoriedky.

Rokmi overenou klasikou sú zas šípky, ktorú sú bohatým zdrojom vitamínu C. Ak k nim ešte pridáte sladkasté kvety z lipy, môžete svojmu dieťatku naservírovať čaj, aký dávali slovenské mamy svojim deťom po celé stáročiá, aby im dobre spali.

Navyše, veľkou výhodou je, že si šípky a kvety z lipy môžete ísť spolu naoberať a vysušiť. Nielenže to dti bude veľmi baviť, ale naučíte ich tým vážiť si aj dary prírody, ktoré dostávame úplne zadarmo.

2_1

Na jeseň naoberať a v zime vypiť – na šípkový čaj nedopustí žiadna mama.

Na dobrý spánok sa odporúča aj medovkový čaj či materina dúška, ktorá je vhodná aj pre prechladnuté deti. V prípade, že váš malý poklad pokašliava, odporúča sa slabší vývar zo sušených fialiek lesných.

Pri boľavom brušku pomôže feniklový či anízový čajík, rozhodne ho však nedávajte malým bábätkám. Mamičky však nedajú dopustiť na ibištek, ktorý tlmí bolesti pri prerezávaní zúbkov.

2

Vhodne zvolený čaj zatočí s každou virózou vášho dieťaťa.

KEDY ZAČAŤ S ČAJÍKOVANÍM?

Laktačné poradkyne odporúčajú, aby dieťa počas prvých šiestich mesiacov svojho života bolo dojčené. Po tomto období môžeme dieťaťu podávať aj čaj, vždy však iba ako doplnok pitného režimu a v nesladenej podobe.

Sortiment čajov, ktoré bude váš drobec piť, môžete postupne rozširovať a vo veku 5 – 6 rokov už môžu piť všetky spomínané bylinkové či ovocné čaje.

3

 

Určite sa však vyhnite granulovaným čajom, v ktorých by ste prírodné látky našli iba ťažko. Do úvahy zároveň treba brať aj alergie svojho dieťaťa. Pri malých deťoch sa neodporúča napríklad repík a opatrný treba byť aj v prípade harmančeka, ktorý je však súčasťou mnohých čajov.

Etikety na baleniach si teda pozorne čítajte a v prípade, že chodíte nakupovať zásoby do čajovní, poraďte sa s predajcom. Dodržiavať treba aj návody na prípravu, aby sa vám čaje príliš neprelúhovali.

Čaj deťom zároveň nikdy nepodávajte príliš horúci a snažte sa ich naučiť, aby ho pili v nesladenej, prirodzenej forme. Ak ho chcete v neskoršom veku predsalen osladiť, rafinovanému cukru sa určite vyhnite a zvoľte radšej med. A nezabúdajte na to, že čaj najlepšie chutí vtedy, keď je pripravovaný s láskou. :)

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí investovať do kvalitnej detskej kolobežky Micro

Kolobežky sú síce drahšie, no komponenty vydržia roky. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa kolobežky Micro vyplatia.

micro_kolobezka1

ZÁRUKA BEZPEČNOSTI

Pri výbere kolobežky pre dieťa je bezpečnosť jedným z najdôležitejších kritérií. Pri hodnotení najlepších detských kolobežiek portál Myproscooter.com vo veľkom zohľadňoval práve to, či deťom nič nehrozí a akými vylepšeniami sa výrobca postaral o istotu počas jazdy.

Do zoznamu najlepších sa dostala aj kolobežka Micro Mini, ktorej základ tvorí laminátom vystužená nášľapná doska s protišmykovou vrstvou.

K úplnej bezpečnosti prispievajú pevné kolesá, ktoré sú dostatočne hrubé na to, aby dieťa bez problémov prešlo aj po nerovnom povrchu. Navyše, spevnené materiály slúžia aj na tlmenie nárazov. A keďže kolobežka poslúži predovšetkým na jazdu po ceste, reflexné prvky sú samozrejmosťou.

micro_kolobezka2


Kolobežky Mini Micro sú určené pre deti od dvoch do piatich rokov.

Ak sa rozhodnete investovať do kvalitnej a drahšej detskej kolobežky, môžete si byť istí, že bezpečnosť je na prvom mieste. Svedčia o tom napokon aj bezpečnostné certifikáty. V prípade kolobežiek Micro ide o certifikát nemeckej skúšobne TÜV-GS.

 

PODPORUJÚ ZDRAVÝ VÝVIN DIEŤAŤA

Nevýhodou menej kvalitných kolobežiek v jednoduchom prevedení je, že si ich často zadovážite len v jednej veľkosti. Pri drahších a prepracovanejších variantoch si však dokážete niektoré časti upravovať. Takýmto spôsobom sa bude kolobežka meniť tak, ako sa vyvíja telo dieťaťa.

V praxi to znamená, že budete môcť nastaviť výšku riadidiel, čím ich prispôsobíte výške dieťaťa. Presne takto sa dá upravovať aj kolobežka Micro Maxi Deluxe, ktorá sa vyrába pre deti od 5 – 12 rokov.

micro_kolobezka4


Na modeloch Micro Maxi môžete podľa potreby nastavovať výšku riadidiel. Zdroj: Facebook/Microkickboard

Podľa veku dieťaťa a jeho výšky nastavíte aj výšku riadidiel, ktorá sa pohybuje od 67 do 92 centimetrov. Vďaka tejto funkcii prispievajú kolobežky nielen k bezpečnosti, ale aj zdravému vývinu tela.

Čo sa týka nosnosti, nemusíte sa obávať. Vďaka pevnej nášľapnej doske Micro kolobežky znesú hmotnosť až 70 kilogramov (verzia Maxi Micro).

 

KOORDINÁCIA A ROVNOVÁHA

Detské kolobežky sa zhotovujú s dvomi, ale aj tromi kolieskami. Dôvodom je lepšia stabilita a menšia pravdepodobnosť pádov. Okrem toho kolieska prispievajú aj k jednoduchšiemu a plynulejšiemu riadeniu. Konštruktéri z Nemecka a Švajčiarska, ktorí navrhovali spomínané kolobežky Micro, mysleli na plynulú jazdu aj pri zhotovovaní riadiacej tyče v tvare T.

Tá totižto tvorí základ špeciálneho mechanizmu, pomocou ktorého sa kolobežka ľahko nakláňa už pri miernom prenášaná váhy do strán. A to všetko veľmi plynule a bez rizika pádu.

micro_kolobezka5


Zdroj: Facebook/Microkickboard

Kolobežky s podobnými vylepšeniami predstavujú skvelý spôsob, ako už u najmenších detí cibriť koordináciu a rovnováhu. Takýto nácvik im zároveň pomôže cibriť chôdzu alebo sa pripravovať na prvé bicyklovanie.

 

SKVELÝ DIZAJN

Či je vzhľad dôležitý alebo nie, to je vecou názoru. No v prípade drahších a prepracovaných detských kolobežiek si výrobcovia na dizajne dávajú záležať. Vyberať si teda môžete z rôznych trendových farebných prevedení.

Z typicky dievčenských farieb sú to ružová, červená alebo fialová. Chlapcom pokojne zaobstarajte tyrkysovú, modrú alebo čiernu kolobežku.

micro_kolobezka6


Kolobežky Micro sa vyrábajú v trendových a nadčasových prevedeniach. Zdroj: Facebook/Microkickboard

Firma Micro má okrem týchto farieb v ponuke aj rôzne dvojfarebné varianty, a to napríklad čierno-šedú, modro-červenú alebo zeleno-tyrkysovú. V kombinácii so zlatým alebo bielym písmom vyzerajú kolobežky naozaj úchvatne. Podľa veku dieťaťa už len stačí vybrať medzi Mini a Maxi modelom.

 

JEDNORAZOVÁ INVESTÍCIA

V prípade, že vašej ratolesti zaobstaráte lacnejšiu a menej kvalitnú kolobežku, pravdepodobne bude o nejaký čas potrebovať údržbu. Pri opakovaných opravách sa napokon miniete sumu, ktorú ste mohli investovať do kvalitnejšieho modelu.

Navyše, spoľahlivé detské kolobežky kúpite od 50 eur, pre väčšie deti to je približne od 70 do 140 eur. Hoci nejde o zanedbateľnú čiastku, ak vám kolobežka vydrží, jednorazová investícia sa určite vyplatí.

micro_kolobezka7


Zdroj: Facebook/Microkickboard

Okrem toho si pri výbere kolobežky dobre všímajte, z akých komponentov a materiálov je vyrobená. Aj podľa toho totiž viete posúdiť kvalitu. Eloxovaný kovový povrch kolobežiek Micro je upravený tak, aby časom nehrdzavel a neoxidoval.

Ostatné komponenty sú natoľko kvalitné, že vydržia celé roky. A ak sa aj náhodou niektorý poškodí alebo opotrebuje, diely sú dostupné a ľahko vymeniteľné.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Základom sú tri jedlá denne. Ako často kŕmiť bábätká a staršie deti?

Aktualizované: 8.1.2025

Existuje niekoľko náznakov, podľa ktorých spoznáte, že dieťatko je hladné. V prvých mesiacoch sa riaďte najmä nimi. 

stravovanie-deti

Aký by mal byť stravovací režim bábätiek a ako by sa mal meniť s pribúdajúcim vekom? V článku vám poradíme, ako čo najlepšie zavádzať správne návyky v stravovaní od prvého mesiaca až po tínedžerský vek.

STRAVOVACÍ REŽIM BÁBÄTIEK

Obzvlášť bábätká potrebujú konzumovať pokrmy s vysokým obsahom výživných látok. No keďže ich brušká sú veľmi malé, kŕmiť ich musíte v menších dávkach a viackrát za deň.

Od prvého do šiesteho mesiaca sa riaďte najmä reakciami dieťatka, ktoré vám naznačí, že má hlad. V prípade, že bábätku podávate namiesto materského mlieka dojčenskú výživu, nastavte si režim a kŕmte ho v pravidelných intervaloch.

Samozrejme, neignorujte náznaky. Ak vám dáva bábätko najavo, že je hladné, nakŕmte ho aj pomimo vášho pravidelného rozvrhu.

ako-casto-krmit-deti-1

Existuje hneď niekoľko typických náznakov, podľa ktorých spoznáte, že dieťatko je hladné. Je to najmä plač, nervozita, oblizovanie si pier, otváranie úst, pokladanie rúčky na ústa alebo snaha ku všetkému sa prisať.

Pri kŕmení bábätiek je užitočné vedieť, že novorodenec prvé dva dni spapá len 15 mililitrov materského mlieka. Neskôr je to od 30 do 60 mililitrov. Keď má bábätko pol roka, vypije naraz 240 mililitrov.

Čo sa týka intervalov kŕmenia, zo začiatku dieťatko papá každé dve až tri hodiny. Bežne aj počas noci. Postupne sa tento interval predlžuje, a to najmä preto, že bábätko sa nasýti viac na jedenkrát.

ako-casto-krmit-deti-2

OD ŠIESTEHO MESIACA

Keď má dieťa šesť mesiacov, papá materské mlieko zvyčajne po troch až piatich hodinách.

V období šiesteho alebo siedmeho mesiaca zároveň prichádza jedna zmena, a to zavádzanie tuhých pokrmov. Stále platí, že dieťatko konzumuje predovšetkým materské mlieko alebo dojčenskú výživu. 

No k tejto strave pridajte jeden- alebo dvakrát za deň nejaký pevný pokrm (detské kaše, kúsok varenej mrkvy alebo zemiaku, banán).

Je v podstate na vás, kedy nové jedlá dieťatku ponúknete. Ako však pripomína odborníčka na detskú výživu Natalia Stasenko, najvhodnejším časom je ráno alebo obed.

Čím skôr bábätko zje tuhé jedlo, tým viac času budete mať na to, aby ste sledovali prípadné alergické reakcie.

Ako príklad uvádzame vzorový rozvrh kŕmenia šesťmesačného bábätka.

6:30 – tesne po prebudení podávajte materské mlieko alebo výživu
8:00 – raňajky – tuhý pokrm
10:00 – desiata – mlieko alebo výživa
12:00 – obed – tuhé pokrmy alebo mlieko (prípadne výživa)
15:00 – olovrant – materské mlieko alebo výživa
17:30 – večera – materské mlieko alebo výživa
19:00 – materské mlieko alebo výživa

V období siedmeho a ôsmeho mesiaca sa z časového rozvrhu nič zásadne nemení. Len namiesto jedného alebo dvoch tuhých pokrmov dávajte dieťatku prinajmenšom dve takéto jedlá. 

Po dovŕšení deviatich mesiacov pokojne jedno kŕmenie materským mliekom vynechajte a nahraďte ho tuhým pokrmom.

OD PRVÉHO DO PIATEHO ROKU

Po prvom roku sa začína materské mlieko ešte viac nahradzovať pevnými jedlami. S rozostupom dvoch až troch hodín dieťatko papá približne šesťkrát za deň (trikrát mlieko a trikrát pevné jedlo).

Základom sú raňajky, obed a takzvané medzijedlá. To znamená, že aj pomedzi hlavné pokrmy budete dbať na menšie snacky, ako je desiata, popoludňajšie občerstvenie a ľahký pokrm pred spaním. Kedy bude dieťatko papať mlieko a kedy mu dáte tuhé pokrmy, zostáva na vás.

Keď má dieťatko približne tri roky, nastáva menšia zmena. Podľa Stasenko by ste mali zostať pri troch hlavných jedlách, no po večeri už dieťa nutne nepotrebuje ďalší pokrm. V dôsledku toho môže byť hlavná večera výdatnejšia a rovnako môžete upraviť čas, kedy ju budete deťom podávať.

V praxi to znamená, že dieťa bude jesť o čosi viac, a to napríklad aj okolo 19:00 až 20:00.

V režime detičiek, ktoré majú štyri až päť rokov, sa nič zásadné nemení. Len vám odporúčame, aby ste trvali na olovrantoch.

Po dni strávenom v škôlke a neskôr v škole sú niektoré deti vyčerpané a potrebujú dobiť energiu. Ak do tejto skupiny patrí aj vaša ratolesť, pripravujte jej výdatný olovrant pravidelne.

ako-casto-krmit-deti-3

MLADŠIE DETI A TÍNEDŽERI

Stravovacie návyky nezanedbávajte ani po tom, ako začne vaše dieťa chodiť do školy. Mladšie deti a tínedžeri by mali jesť každé tri až štyri hodiny.

Platí pritom, že najdôležitejšie sú tri základné jedlá, a to raňajky, obed a večera. Pri mladších deťoch tiež myslite na to, že by mali konzumovať prinajmenšom dve ľahšie medzijedlá.

Rovnako pri tínedžeroch dohliadnite, aby jedli trikrát denne hlavné jedlo a popri tom aspoň jeden snack.

Bez ohľadu na to, či máte doma mladšie dieťa alebo tínedžera, dobre zvážte rozostupy medzi hlavnými jedlami a medzijedlami. Ak sú pokrmy naplánované a podávajú sa s dostatočným odstupom, je väčšia šanca, že vaše dieťa bude mať správnu telesnú hmotnosť.

Vo všeobecnosti platí, že medzijedlo sa má podávať minimálne hodinu až dve pred ďalším hlavným jedlom.

ČO NESMIE V STRAVE CHÝBAŤ

Iste nám dáte za pravdu, ak povieme, že pravidelnosť pri zdravom stravovaní nestačí. V závere článku sa spolu pozrieme na pochutiny, ktoré by v detskom jedálničku určite nemali chýbať.

ako-casto-krmit-deti-4

Aby mali deti dostatok vlákniny, mali by denne jesť niektoré z týchto jedál:

  • štvrtinu až polovicu jedného krajca chleba
  • štvrtinu až polovicu šálky varenej ryže, cestoviny alebo cereálií
  • dve alebo tri sušienky
  • štvrtinu až polovicu buchty, muffinu alebo iného pečiva

Zeleninu a ovocie podávajte aspoň v piatich dávkach denne. Zelenina môže byť varená, surová alebo konzervovaná. Ovocie vám odporúčame podávať buď v surovom stave, alebo ako zdravé šťavy.

Správnym zdrojom bielkovín sú mliečne výrobky. Už batoľatá môžu piť mlieko a jesť jogurty alebo syry. Vôbec to nemusia byť nízkotučné pokrmy. Skôr dávajte pozor na to, či dieťatko nemá alergiu na laktózu. V takom prípade bezodkladne kontaktujte lekára.

Samozrejme, v spojitosti s bielkovinami nesmieme zabudnúť na mäso a strukoviny. Deťom podávajte najmä chudé kuracie mäso a ryby (30 až 60 gramov). Do jedálnička zaraďte aj fazuľku a hrach, ktorého môže dieťa zjesť od dvoch do štyroch polievkových lyžíc denne.

ako-casto-krmit-deti-5

TOTO NECHAJTE NA NESKÔR

Tieto pokrmy nemôžeme označiť za nezdravé. Ale pre najmenšie detičky sú nevhodné preto, že by mohli spôsobiť dusenie alebo sú dosť nepraktické. K takýmto pochutinám patria:

  • bobule hrozna
  • oriešky
  • semienka
  • väčšie kúsky mäsa

Rovnako nedávajte deťom príliš tvrdé pokrmy. Ako príklad uvádzame surovú mrkvu, praclíky či pečené zemiaky. Ak chcete detičkám tieto pochutiny dopriať, nakrájajte im ich na menšie kúsky. A aby sa nič nestalo, pri papaní ich pozorujte.

ako-casto-krmit-deti-7

Silikónovú misku s prísavkou a separátormi môžete zakúpiť na našom LALALU obchodíku.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Prichádza Halloween? Vyrežte si doma s detičkami tekvicu

Halloween je tu a s ním aj bohatá jesenná výzdoba vášho príbytku. No ak ste nestihli ešte vyrezať tekvicu, ešte stále tak môžete urobiť a dobre sa pri tom s deťmi zabaviť. Vyrezávať môžete aj podľa rôznych šablón, ktoré sú na internete alebo môžete dať voľný prechod svojej fantázii.

titulka-hallo

Ako vybrať tekvicu a potrebné nástroje 

Tekvica by mala byť väčšia a mala by mať pravidelnejší tvar, aby sa dala dobre vyrezávať. To súvisí aj s tým, že by nemala byť moc tvrdá, pretože sa nebude do nej dostatočne dobre rezať. Tekvicu nemusíte rezať iba nožíkom, ale môžete použiť aj formičky na pečenie, ktoré sa vám podarí lepšie vyrezať do tekvice kladivkom. Existujú rôzne špeciálne vyrezávatka a súpravy na vyrezávanie, no bude postačovať aj obyčajný nôž. Ak sa chcete vyhrať s detailami odporúčame carvingové nože. Pri vyrezávaní samozrejme buďte obozretní aby sa nestala menšia nehoda s ostrým nožom. Pre detičky samozrejme odporúčame prekreslovanie šablón alebo kreslenie na tekvice. 

Ak predsa len neviete ako začať, skúste si najskôr vytlačiť šablónu, ktorú potom vystrihnete a prekreslíte na tekvicu. Ideálne sú na to čierne fixky alebo centrofixky. 

Ako vyrezať tekvicu

  1. Na začiatok odporúčame dať na stôl, kde budete vyrezávať nejaký obrus, podložku alebo noviny. 
  2. Tekvicu poriadne umyte a dôkladne vysušte.
  3. Ďalej si musíte vyrezať vrchnú časť tekvice. Môžete využiť kruhový, štvorcový alebo hviezdicový rez.
  4. Následne musíte tekvicu poriadne vydlabať a dužinu alebo jadierka v kľude môžete využiť v kuchyni. 
  5. Keď je tekvica vyčistená, vydlabaná a má vyrezaný vrch, môžete začať vyrezávať tvár tekvice. Zbytky fixky môžete umyť vlhčeným obrúskom alebo utierkou. 
  6. Na koniec môžete pridať sviečku do vnútra tekvice, falošnú sviečku alebo aj fosforové tyčinky. 

 

Máme pre vás aj zopár inšpirácií, ako má taká tekvica vyzerať:

tekvica_hallo_3

tekvica_hallo_4

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2