LALALU blog, Strana 13

Ako správne obliecť bábätko do zimy? Inšpirujte sa severanmi

Aktualizované 8.1.2025

Naobliekať deti do množstva vrstiev, aby ani na chvíľočku nepocítili chlad, alebo byť v obliekaní do zimy trochu miernejší? Pozrite sa, ako čo najlepšie obliecť svojho drobca do chladu.

obliekanie-deti-01

Ak váš novorodenec prišiel na svet v jarných či letných mesiacoch, von ho môžete zobrať už pár dní od narodenia. V chladnejšom období však treba začať najskôr s postupným otužovaním.

Bábätko poobliekate, dáte do kočíka a pár minút necháte pri otvorenom okne. O pár dní môžete kočík presunúť na balkón a nechať ho tam pospinkať si zo desať minúť. A napokon môžete vyraziť spolu von do ulíc.

prechadzky v zime

V Škandinávii stretnete na ulici rodičov s kočíkmi aj v teplote -30°C.

Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Pediatri však zvyčajne neodporúčajú ísť von s novorodencom, ak je teplota vzduchu nižšia než -5°C a s trošku väčšími deťmi treba zvážiť prechádzky pri teplote nižšej ako -10 °C.

Hoci posledné roky zima nie je ani zďaleka taká tuhá a biela, ako si ju pamätáme z našich detských čias, podceňovať ju netreba. Vždy sa však oplatí sledovať aktuálnu predpoveď meteorológov, aby ste sa vedeli pripraviť na to, čo vás čaká tam vonku.

Bábätko totiž treba obliecť inak, keď je +5 °C, ako keď je -5 °C. Vo všeobecnosti však platí, že von môžete ísť za takmer každých okolností, prechádzka na čerstvom vzduchu jeho imunite určite prospeje.

NAOBLIEKANÝ AKO CIBUĽA

Určite ste už túto ľudovú hlášku niekedy počuli… A je to tá najlepšia voľba aj u malých bábätiek. Odporúča sa totiž, aby ste svoje „mini“ radšej navliekli do viacerých tenších vrstiev ako do dvoch hrubočizných.

Je totiž lepšie dieťa v prípade potreby trochu „ošúpať ako cibuľku“ ako nemať mu čo vyzliecť. Okrem toho v príliš hrubých vrstvách vášmu drobčekovi hrozí, že sa dopotí, v dôsledku čoho sa mu môžu na pokožke vyhodiť nepríjemné potničky.

naobliekat ako cibulu

Rukavice, šál, čapica a kvalitné topánky nemôžu chýbať v zime žiadnemu dieťaťu.

V zásade však platí, že vrchné oblečenie u detí má byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. Dbať treba najmä na zateplenie nôh, rúk a hlavy, a to v podobe rukavíc, ideálne palčiakov, čiapky, ponožiek a kvalitných zimných nepremokavých topánok. Ak ste kreatívna a baví vás šitie, môžete si pozrieť návod ako ušiť dvojvrstvovú detskú čiapku, ktorá je ideálna do chladnejšieho počasia.

Oblečenie by však nemalo byť príliš tesné a ani topánočky by nemali zamedzovať správnej cirkulácii krvi v tele. 

SPÁNOK NA ČERSTVOM VZDUCHU

Vonku je treskúca zima a mamička tlačí pred sebou kočík s bábätkom. Kým v niektorých krajinách by sa ľudia pri takomto pohľade chytali za hlavu, v Škandinávii je to vec úplne bežná. Severania totiž už celé desaťročia svorne tvrdia, že bábätká majú v mínusových teplotách oveľa zdravší a dlhší spánok.

Dokazujú to aj švédske jasličky a škôlky. Napríklad v štokholmskom zariadení Förskolan Orren nechávajú vonku spať všetky deti do troch rokov. „Keď teplota klesne na mínus 15, vždycky kočíky prikrývame dekami,“ hovorí jej riaditeľka Britt Marie Carlzonová s tým, že na nejakú dobu kočíky berú aj dovnútra, ale väčšinu času strávia vonku.

spanok na cerstvom vzduchu

Deti do troch rokov nechávajú vo švédskej škôlke v Förskolan Orren spať vonku aj v mínusových teplotách.

Za pravdu im dáva aj výskum fínskej vedkyne Marjo Tourulovej. „Deti spia vonku zjavne dlhšie,“ konštatuje s tým, že vo vnútri to boli maximálne dve hodiny, no vonku až tri. Podľa jej výskumu je však na to ideálna teplota -5 stupňov Celzia, no nie je vraj ničím výnimočným, keď rodičia nechávajú deti vonku aj vo výrazne nižších teplotách.

TAJOMSTVO TKVIE V LÁTKE

Severanov však rozhodne netreba za tento prístup odsudzovať. Ich tajomstvo výchovy na mraze totiž tkvie v kvalitných materiáloch, do ktorých svojich drobcov obliekajú. „Najviac zahreje vlna, flis a angora. Slabšie zahreje Goratex a viskóza. Neohrieva polyester a bavlna, aj keď je veľmi priateľská k pokožke,“ konštatujú odborníci.

detsky fusak

Bez teplého fusaku s bábätkom ani na krok.

„Je veľmi dôležité, aby deti mali vlnu čo najviac pri tele, mali teplé oblečenie a teplý fusak,“ odporúča rodičom Ur och Skur Martin Järnström, ktorý šéfuje materskej škôlke v Škandinávii. Obyčajný spací vak preto nestačí a pri kúpe oblečenia pre bábätká si treba všímať najmä to, z čoho sú vecičky vyrobené.

kvalitne materialy oblecenia

Rodičia v severských štátoch svoje poklady v zime obliekajú do najkvalitnejšej vlny a až potom sa vyberú von.

Na záver môžete kočík vášho bábätka vybaviť ešte príjemne hebkou a mäkkou dečkou značky Baby Elephant Ears, ktorá je vyrobená z organických bambusových a kukuričných vlákien.

decka Baby Elephant Ears Lalalukids

Vašim prechádzkam v studenom zimnom počasí tak už nebude nič brániť. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Návod pre rodičov: Takto zvládnete zimu bez toho, aby deti ochoreli.

Aké vitamíny sú vhodné pre malé deti, ako obohatiť stravu a na čo všetko myslieť, aby vaša rodinka zvládla chladné mesiace bez chorôb? Stačí dodržať tieto praktické a overené rady a žiadna zima vás nezaskočí.

zima-bez-choroby

JESŤ LOKÁLNE A SEZÓNNE

Základom všetkého je strava, ktorá by sa mala meniť v závislosti od konkrétneho ročného obdobia. Tvrdí to Alexandra Popovičová, zakladateľka projektu Čo jedia zdravé deti, podľa ktorej je tou najlepšou cestou lokálna a sezónna strava. Mali by sme teda rešpektovať prírodu a jej dary, čiže jesť to, čo rastie tu a teraz.

lokalna strava

Naplňte svoje komory. Zaváranie zažíva svoj comeback.

To znamená, že na jar a v lete si môžeme dopriať čerstvú zeleninu a ovocie a v zime zase to, čo sme si medzičasom uskladnili do komory.

Čiže zemiaky, koreňovú zeleninu, strukoviny, obilniny, sušené ovocie a hríby, ale aj med. Oplatí sa mať aj svoj vlastný súdok s kyslou kapustou, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu C. Fungovali tak naši predkovia a fungovať by sme tak mali aj my.

kysla kapusta

Súdok s nastrúhanou kapustou by nemal chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Je to vitamínová bomba vhodná pre celú rodinu.

A ako to vlastne vyzerá v praxi? Vo všeobecnosti by sme sa mali pri stravovaní orientovať skôr na slovenské produkty, ako sú napríklad jabĺčka.

Výhodou je podľa odborníčky to, že naše ovocie a naša zelenina nemusia prekonávať také obrovské vzdialenosti ako rôzne iné exotické plody, ktoré neraz počas cesty ešte len dozrievajú, a preto nedosahujú požadovanú výživovú hodnotu. 

orientovat sa na lokalne potraviny

 

Neznamená to však, že všetko exotické je hneď aj zlé. Ponechať v jedálničku by sme si podľa odborníčky mali hlavne ryžu, olivový olej, mandle a občasne kurkumu, keďže ich benefity prevyšujú exotickosť. Tá navyše už nie je pri týchto produktoch až taká dramatická, keďže ide o produkty, ktoré pochádzajú z EÚ a nemusia cestou dozrievať.

zdrava strava

Deti by mali jesť predovšetkým obilniny vypestované v našich končinách.

Slovenskí pediatri zároveň odporúčajú, aby dieťa konzumovalo predovšetým cereálie z nášho geografického okolia, pretože „práve včasný kontakt s nimi je účinnou prevenciou potravinových alergií či celiakie.“ Vďaka tomu si deti vybudujú to správne „imunologické okno“.

ZDRAVÁ DOMÁCA STRAVA

Hoci sa maminám môže zdať vyváranie na princípe lokálnosti a sezónnosti monotónne, pre vášho drobca je to tá najlepšia voľba. Najmä pre deti do troch rokov je najdôležitejšia zdravá domáca strava, ktorá sa nezakladá na polotovaroch.

Čo sa týka prikrmovania, u detí treba začať najskôr so zeleninou a až potom ovocím, aby si nezvykali príliš skoro na sladkú chuť. Odporúča sa, aby sa zelenina v prvých fázach najskôr varila, potom parila, neskôr dávala deťom do ruky surová a až úplne nakoniec sa smažila, a aj to iba na kvalitnom prírodnom tuku.

mrkvove pyre

Na mrkvovom pyré si zgustnú aj malé deti. 

V jedálničku by deťom nemalo chýbať ani mäso, no u batoliat treba vylúčiť rôzne údenárske produkty, ako sú napríklad párky, a zvoliť skôr takzvané chudé mäso. Pozor si treba dať aj na obsah soli. Tá sa v mnohých potravinách nachádza aj v prirodzenom množstve, preto to s ňou netreba preháňať a dieťa na ňu zbytočne neprivykať.

 

chude maso

Chudé mäso patrí do detského jedálnička tiež.

Odborníci tiež radia vyhýbať sa v zime príliš studeným nápojom. Náš organizmus sa totiž prispôsobuje telesnej teplote a pri studenom nápoji sa skôr unaví, lebo ho musí spracovať a ohriať. Odporúča sa preto, aby deti pili skôr čaje na slovenskej báze, ktoré môžete osladiť dobrým medíkom. 

VETRAŤ, VETRAŤ A EŠTE RAZ VETRAŤ

Žiadny správny rodič nechce, aby bola jeho drobcovi zima, a preto dbáme, aby v našom domove bolo teplúčko. Niektorí ľudia to však občas preženú a doma majú teplo ako na Havaji.

Vysoké teploty však vzduch v miestnosti zvyknú poriadne vysušiť, čo negatívne vplýva nielen na náš zrak, ale aj na dýchanie a spánok. Okrem toho pri odchode z vyhriateho domova môžete zažiť aj poriadny teplotný šok.

Ako to teda spraviť, aby bolo vám a vášmu drobcovi príjemne? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bolo v miestnostiach približne 20 stupňov Celzia, v kúpeľni okolo 23 a v spálni či v detskej izbe okolo 18 stupňov.

Kontrolovať treba aj vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 80 %. Na určenie zdravého prostredia v byte vám stačí malý vlhkomer s teplomerom.

vetranie v byte

Vetranie v dome je zdravé a zároveň otužuje. 

Netreba však zabúdať ani na pravidelné vetranie. Učili nás to už na základnej škole, no iba málokto si zapamätal, ako sa to má správne robiť. Väčšina moderných okien je vybavených vetračkami alebo takzvanou mikroventiláciou. Pravda je však taká, že ich otvorením poriadne nevyvetráte a von vám iba unikne drahocenné teplo.

Ak chcete naozaj vyvetrať a dostať dnu svieži vzduch, otvorte okná dokorán aspoň na tri minúty. Urobte tak ráno, len čo vstanete, po návrate z práce či zo školy a, samozrejme, aj tesne pred spaním. Takto máte zaručený zdravý spánok nielen vy, ale aj vaše potomstvo.

 

PRECHÁDZKA PLNÁ VITALITY

Hoci v miestnosti poriadne vetráte, nič sa nevyrovná vychádzke na čerstvom vzduchu. A to aj v zime. Napríklad škôlkari vo Fínsku chodia von za každého počasia a zastaví ich iba naozaj veľká metelica či lejak. Vo Švédsku je zase bežné, že maminy s kočíkmi stretnete na ulici aj v poriadne treskúcej zime. Severania sa svorne zhodujú, že otužovanie na čerstvom vzduchu od raného veku pomáha deťom lepšie zvládať chrípkové obdobie.

Vždy je predsa lepšie ísť aspoň na chvíľu von ako byť s 30 ďalšími deťmi celý deň v jednej miestnosti, ktorá sa tak neraz mení na liaheň epidémií.

zimna prechadzka

Zimná vychádzka musí byť takmer za každého počasia.

Na Slovensku sme však v tomto smere oveľa konzervatívnejší. Hoci podľa platných pedagogických smerníc pre materské a základné školy sa má s deťmi chodiť von až do -15 stupňov Celzia, nie je ničím výnimočným, že školáci von nechodia takmer vôbec. A to ani len cez veľkú prestávku v lete.

zimna prechadzka na lepsiu imunitu

Je preto dôležité, aby ste svoje ratolesti dostali na čerstvý vzduch aspoň vy a chodievali s nimi na pravidelnú prechádzku. Tá by mala v zime trvať minimálne tridsať minút, optimum je však hodina denne. A keďže to zvládajú severania, kde je, mimochodom, oveľa chladnejšie ako u nás, hravo to zvládnu aj slovenské deti.

Pred odchodom z domu však nezabudnite svojich drobcov poriadne obliecť a ak bude sneh, zobrať im aj sánky či „lyžice“, aby sa mohli poriadne vonku vyjašiť. Ale to ako správni rodičia určite dobre viete. ☺

 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Vyberáme jedálenskú súpravu pre dieťa, ktorú si obľúbite aj vy.

Aktualizované: 4.3.2025

Výber kvalitnej jedálenskej súpravy môže dať zabrať. Obetujte však čas a nájdite pre vaše dieťa kvalitnú a praktickú súpravu, ktorá aj pekne vyzerá. Skôr než sa začneme zaoberať samotnými jedálenskými súpravami pre deti, povieme si, prečo je dôležité, aby sa dieťa učilo jesť samostatne.

jedalenska-suprava-00

V prvom rade treba myslieť na to, že dieťa si tak osvojí automatickú činnosť, ktorú potrebuje doživotne. Navyše, tým, že dieťa pri vŕtaní sa v jedle drží lyžičku alebo iné náčinie, rozvíja jemné motorické zručnosti.

A napokon, samostatným jedením sa dozvedá viac o štruktúre či chutiach jedál, ktorými sa kŕmi. No ako pri iných činnostiach, aj pri samostatnom jedení platí, že treba niekde začať.

NAJPRV NIEČO MALÉ

V angličtine jedlá malých rozmerov, ktoré sa podávajú deťom, dostali príznačný názov – finger foods (prstové jedlá). Ide o také pokrmy, ktoré dieťa jednoducho uchopí a rozhryzie. Väčšinou sú to mäkké kúsky ovocia (banán) alebo varená zelenina, napríklad zemiak alebo mrkva.

Práve tieto drobné pokrmy sú prvým krokom k tomu, aby sa dieťa naučilo jesť samostatne. Môžete mu dokonca nechať v dosahu viac drobných pokrmov a keď bude mať chuť, môže si vziať ďalšie sústo.

prve pokrmy

Avšak po tom, ako začne dieťa siahať aj po lyžici, môžete uvažovať nad samostatným jedením.

Používanie lyžice sa deťom umožňuje zväčša okolo 18. mesiaca, no podľa organizácie The Rasing Children Network je úplne v poriadku, ak dieťa začne jesť samo s lyžicou oveľa skôr. Správny moment rozpoznáte aj podľa spomínaného načahovania sa za lyžicou.

Samozrejme, dôležité taktiež je, aby ste dieťaťu počas jedenia vytvorili čo najlepšie podmienky. Keď bude jesť samo, dohliadajte naň, aby sa neudusilo. Taktiež si všímajte, aby sedelo vzpriamene a nevenovalo sa iným činnostiam. Pre lepšie naberanie môžete kúsky jedla nakrájať, nastrúhať alebo rozmiešať.

drobne pokrmy pre dieta

Aby sa dieťa zbytočne nezašpinilo, nechajte mu podbradník. Pod misku môžete umiestniť podložku alebo noviny. Ak sa dieťa znova rozhodne jesť rukami, nechajte ho. Napokon, chaotickosť je pre prvé pokusy samostatného jedenia príznačná. Okrem toho, že budete dohliadať na jeho bezpečnosť, poriadok a aj správny výber náčinia, ho nechajte, nech sa samo učí novým postupom.

 

AKO VYBRAŤ SPRÁVNU JEDÁLENSKÚ SÚPRAVU?

Ako sme už spomínali, pri samostatnom jedení je veľmi dôležitá bezpečnosť. A to sa netýka len kúskov jedla, ale aj náčinia, ktorým si dieťa pokrm naberá. V žiadnom prípade dieťaťu nedávajte ťažkú lyžičku s ostrým koncom. 

IMG_7175-1

Jedálenské sety vyrába kórejská značka Chochouatti.

Miska Chouchouatti je vyrobená zo zdravotne nezávadného potravinárskeho silikónu. Tento materiál je odolný voči baktériám aj extrémnym teplotám. Misku môžete pokojne vložiť do umývačky riadu, mikrovlnky či mrazničky a nijako sa nepoškodí.

Výhodou misky je okrem materiálu a veka aj prísavka na spodnej časti, vďaka ktorej sa miska dokonale priľne o stôl alebo detskú stoličku.

Podobne ako miska, aj detský tanier od Lalalu nesie v sebe všetky tieto vlastnosti. Je vyrobený z potravinárskeho silikónu, vďaka čomu nepodlieha vysokým a nízkym teplotám, a taktiež má prísavku, čo umožňuje lepšie priľnutie o povrch stola alebo detskej stoličky.

Hoci sa to nezdá, výber detskej jedálenskej súpravy môže dať zabrať. Dôvodom je hlavne to, že aj napriek dostupnosti ekologických a zdraviu nezávadných materiálov sa niektorí výrobcovia uchyľujú k používaniu škodlivých alternatív.

Náčinie pre deti je bežne vyrobené z tvrdých plastov, ktoré obsahujú chemickú látku Bisfenol A (BPA). Pre porovnanie uvádzame, že látka, ktorá sa môže nachádzať napríklad v detskej fľaške, sa využíva pri výrobe športových pomôcok alebo cédečiek.

Látka BPA s veľkou pravdepodobnosťou zabraňuje fungovaniu hormónov a znemožňuje reprodukciu. V krajných prípadoch spôsobuje neplodnosť. Obzvlášť háklivé na BPA sú dojčatá a malé deti.

nebezpecne jedalenske supravy

Ako môžete aj sami usúdiť, jedálenské náčinie pre deti s obsahom BPA vôbec nie je pre deti vhodné. Obzvlášť preto, že sa plast zahreje a nebezpečná látka sa uvoľňuje do jedla. Plastové nádoby s označením 6 a 7 predstavujú najväčšiu hrozbu.

Radíme vám teda, aby ste siahli radšej po drahšom a kvalitnejšom jedálenskom náčiní. Výberu jedálenskej súpravy venujte dostatok času a nezaoberajte sa iba vzhľadom, ale aj bezpečnosťou a praktickosťou.

kvalitnejsie jedalenske supravy

A napokon, aj sety na prvé jedenie od Lalalu sú dostupné vo viacerých pekných farbách. Vyberiete si teda pre dievčatko aj chlapca.

DOBRÁ RADA NA ZÁVER

Vyššie v článku sme písali o tom, kedy sa dieťa naučí jesť lyžicou. Na záver si ešte povieme, ako to je s používaním príboru.

S vidličkou je to podobne ako s lyžičkou. Je celkom bežné, že dieťa si túto zručnosť začne osvojovať okolo 17. a 18. mesiaca. Sú však aj také prípady, keď sa dieťa s vidličkou zoznámi už okolo 13. mesiaca. Naopak, s nožíkom to bude trochu zdĺhavejšie. Dieťa ho totižto začína používať zhruba v piatom roku.

rada na zaver jedalenske supravy

Samozrejme, pri ostrom príbore treba obzvlášť dávať na dieťa pozor. Obozretnosť vás v podstate neminie až do siedmich rokov. V tomto čase sa dieťa zvyčajne naučí jesť ako dospelý človek.

Upozorňujeme vás však na to, že u každého dieťaťa to môže byť inak. Preto by mali byť tieto čísla pre vás skôr informatívne. Veď každý z nás je iný a platí to aj pre našich drobcov. ????

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Zapojte do vianočných príprav aj deti, s týmito dobrotami radi pomôžu

Aktualizované: 4.3.2025

S príchodom vianočných sviatkov sa naskytá viacero možností na zábavné spoločné aktivity s vašimi deťmi. Skvelou príležitosťou, ale aj nezabudnuteľnou skúsenosťou pre vás a vaše dieťa môže byť spoločné pečenie. Preto vám ponúkame pár užitočných receptov na vianočné dobroty, ktoré hravo pripravíte aj s vašimi najmenšími.

spolocne-peniecie

PEČIATKOVÉ SUŠIENKY

Výborný, jednoduchý a zdravý recept, do ktorého môžete zapojiť aj vaše dieťa.

peciatkove susienky

Čo budete potrebovať?

  • 60 g hladkej špaldovej múky

  • 40 g celozrnnej hladkej špaldovej múky

  • 55 g 82 % masla

  • 55 g čerstvých medjool datlí alebo datlovej pasty

Príprava receptu:

Všetky suroviny spolu zmieste a vypracujte na elastické cesto. Ak sa vám cesto trochu lepí, dosypte múku. Ak je cesto, naopak, hutné, pridajte maslo. Konzistenciou musí pripomínať plastelínu. Aj dieťa sa môže s cestom hrať, formovať ho, zapájať rúčky a rozvíjať motorické zručnosti.

Pripravte si rúru na pečenie. Zohrejte ju na 175 –180 stupňov.  

Cesto si položte na papier na pečenie, pridajte naň potravinovú fóliu a vyvaľkajte na hrúbku 0,5 cm. Vďaka fólii sa cesto nebude lepiť. Potom môžete s dieťaťom siahnuť po pečiatkach.

Ponorte si ich do múky a oklepte, aby sa pri vykrajovaní nezlepovali s cestom. Milé motívy na vašich pečiatkach budú deti okrem samotnej aktivity veľmi tešiť.

Vykrojené sušienky dajte piecť na 6 až 8 minút. Keď zacítite vôňu cesta a zachytíte zlaté okraje, vaše sušienky sú hotové. Nechajte ich potom na plechu aspoň na hodinu vychladnúť.

VANILKOVÉ ROŽTEKY

Tradičný vianočný recept, pri ktorom žiadne dieťa nesmie chýbať.

vanilkove rozteky

Čo budete potrebovať?

  • 120 g hladkej múky

  • 100 g masla

  • 50 g orechov

  • 30 g práškového cukru

  • 50 g vanilínového cukru na obaľovanie

Príprava receptu:

Do preosiatej múky rozdrobte maslo, pridajte pomleté orechy, práškový cukor a vypracujte  cesto. Vytvarujte dlhý tenký valček, ktorý pokrájate na menšie kúsky a ďalej tvarujte rožteky. Tie potom uložte na suchý plech a pečte pri teplote 160 °C.

Ešte teplé rožteky obaľte vo vanilínovom cukre. Môžete použiť farebný cukor alebo pridať trochu kakaa, vďaka čomu budú mať rožteky rôznu farbu.

Vaše dieťa bude určite rado preosievať múku a rožteky tvarovať svojimi drobnými rúčkami. Neváhajte ho teda zapojiť aj do tohto receptu.

LINECKÉ KOLÁČIKY

Ďalšie klasické vianočné pečivo, vďaka ktorému priblížite dieťaťu naše tradície.

linecke kolaciky

Čo budete potrebovať?

  • 300 g hladkej múky

  • 200 g Palmarinu

  • 100 g práškového cukru

  • 1 žĺtko

  • 1 ks kypriaceho prášku do pečiva

  • lekvár

Príprava receptu:

Do preosiatej múky pridajte zmäknuté maslo, práškový cukor, kypriaci prášok a žĺtko. Vypracujte spolu s dieťaťom hladké cesto, ktoré potom uložíte na 10 minút do chladničky.

Potom cesto vyberte z chladničky a vyvaľkajte na tenký plát. A potom je tu opäť obľúbená aktivita pre dieťa – vykrajovanie rôznych tvarov. Vykrojené koláčiky poukladajte na suchý plech a pečte v rúre pri teplote 160 °C.

Hotové koláčiky môžeme ozdobiť čokoládovou polevou alebo marmeládou. Avšak buďte radšej opatrní, aby vaše dieťa neozdobilo okrem koláčikov aj celú vašu kuchyňu. Tejto malej katastrofe môžete predísť s našimi podbradníkmi, vďaka ktorým sa pri zábave s pečením dieťa nebude musieť príliš kontrolovať.

KOKOSOVÉ GUĽKY

kokosove gulky

Čo budete potrebovať?

  • 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka

  • 100 g práškový cukor

  • 250 g strúhaný kokos

  • 1 ks vanilínový cukor

  • 100 g čokoláda na varenie

Príprava receptu:

Zmiešajte kondenzované mlieko, práškový a vanilínový cukor. Pridajte strúhaný kokos a vytvorte tuhú hmotu. Z nej môže vaše dieťa formovať guľky a obaľovať ich v kokosovej múčke. Na záver polejte guľky roztopenou čokoládou.

PREČO DIEŤA ZAPOJIŤ DO PEČENIA?

Spoločná príprava receptov bude pre vaše dieťa veľkým prínosom. Dieťa sa tým učí trpezlivosti a predvídavosti – staršie dieťa si dokáže recept rozvrhnúť do logickej postupnosti krokov. Dieťa zároveň získava pocit hrdosti, že pečenie dokázalo samo alebo s vašou pomocou. Je tu však ešte viac dôvodov, prečo spoločné pečenie skúsiť.

preco zapojit dieta do pecenia

PRIRODZENÝ SPÔSOB, AKO ZAČAŤ HOVORIŤ O ZDRAVÍ

Spoločné varenie je spôsob, ako sa dostať ku konverzácii o zdravom stravovaní. Je to teda príležitosť, ako povedať dieťaťu napríklad o rybe a o tom, aká je jej konzumácia zdravá pre jeho telo a mozog.

Môžete mu vysvetliť, že obsahuje vitamín D a jód potrebný pre vývin kostí a omega-3 mastných kyselín, dôležitých pre jeho pamäť. Aj takéto drobné rozhovory môžu už trojročné dieťa naviesť k správnemu stravovaniu.

benefity spolocneho pecenia

OTVORENÝ PRÍSTUP K JEDLU VEDIE K PODOBNÉMU POSTOJU K ŽIVOTU

Znie to možno zjednodušene, ale aj takéto drobné aktivity pomáhajú rozvíjať postoje dieťaťa. Pokiaľ budete dieťa zapájať do varenia, hoci len do drobných úkonov, ako je napríklad umývanie paradajok, dieťa sa dostane do kontaktu aj s inými potravinami.

Môže byť zvedavé, ako chutia a vy sa môžete spolu rozprávať o ich tvare, chuti a zaujímavostiach s nimi spojenými.

Zistí, že sa vlastne nemusí ničoho obávať, aj keď je to pre neho niečo neznáme a nepoznané. A podobne môže začať zmýšľať aj o iných veciach.

benefity spolocneho vianocneho pecenia

ZBLÍŽENIE SA S CELOU RODINOU

Pri spoločnom varení či pečení vzniká priestor taktiež na zaujímavé historky, anekdoty z mladosti, veselé príbehy či momenty, vďaka ktorým sa spoločne nasmejete a upevníte vaše puto.

Spoznáte tak svoje dieťa z inej stránky a vaša otvorenosť v ňom vzbudí prekvapenie. Je už na vás, či z týchto príjemných rodinných chvíľok spravíte pravidlo, alebo ich, naopak, budete chcieť zachovať netradičnými a vzácnymi.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Vianoce bez kapustnice, šalát bez majonézy: Detské štedrovečerné menu

Aktualizované: 6.2.2025

Vedeli ste, že med je pre dieťa životne nebezpečná potravina? Zo štedrovečerného jedálnička vášho dieťaťa by ste taktiež mali vynechať kapustnicu či majonézu. Tieto a ďalšie pokrmy sa však dajú nahradiť zdravšími a ľahšími dobrotami.

vianocne-jedla 

KAPUSTNICU RADŠEJ NIE

Kapusta nepochybne patrí k zdravším pokrmom, no i tak by ste ju nemali deťom do určitého veku podávať. Jedným z dôvodov je vysoký obsah rafinózy – cukru, ktorý nedokáže telo stráviť.

To spôsobuje plynatosť, s ktorou sa spája aj pichanie, nadúvanie či bolesť brucha. Okrem toho môže nadmerné prijímanie kapusty spôsobiť aj hnačku, ktorú spúšťa vysoký obsah vlákniny.

Podotýkame však, že toto je iba zopár negatívnych vplyvov. Deťom sa preto odporúča podávať kapusta až od 8. mesiaca. Presadzujú sa aj názory, že dieťa by malo viac pevných potravín začať konzumovať až od prvého roku života.

kapustnicu radsej nie

Aj keď je kapusta zdravá, deti by ju mali jesť až od 8. mesiaca.

Či začnete teda kŕmiť dieťa kapustou od ôsmeho alebo dvanásteho mesiaca, je v podstate na vás. No s ohľadom na spomínanú plynatosť, nadúvanie či hnačku zvážte podávanie vianočnej kapustnice nielen batoľaťu, ale aj starším deťom.

Aby však bol štedrý večer aj pre dieťa naozaj štedrý, môžete preň namiesto kapustnice pripraviť inú polievku. Môže to byť napríklad šošovicová či hrášková, oboje sú vo viacerých slovenských regiónoch typickým vianočným pokrmom.

Hoci aj pri strukovinách platí, že môžu spôsobovať plynatosť, pre lepšie trávenie šošovicu alebo hrášok namočte do vody ešte večer predtým.

nahrada kapustnice pre deti

Kapustnicu nahraďte šošovicovou alebo hráškovou polievkou, nezabudnite však strukoviny vopred namočiť.

ŠALÁT INAK

Takmer každá rodina pripravuje na Vianoce zemiakový šalát. Okrem zemiakov sú typickými ingredienciami, ktoré sa doň pridávajú, majonéza, vajíčka, hrášok, kyslé uhorky či cibuľa.

Začneme hneď majonézou, ktorá by sa bábätkám do jedného roka nemala podávať vôbec. Síce nie je až taká ťažká na trávenie, no pre svoje ingrediencie – olej, žĺtok a ocot je príliš kalorická. Najmenším členom rodiny, pre ktorých nemusia byť kusy zemiakov vhodné, pokojne namiesto šalátu naservírujte zemiakové pyré.

zemiakovy salat vhodny pre deti

Samozrejme, batoľatám a starším deťom v primeraných množstvách šalát ponúknuť môžete. No nezdravú majonézu nahraďte napríklad bielym jogurtom.

V prípade vajíčok platí, že je hlavne na vašom uvážení, či ich do šalátu pridáte alebo nie. Ako iste viete, vajíčka patria medzi potraviny s obsahom alergénov. Podľa austrálskych vedcov, ktorí do svojho výskumu zapojili 2 500 jednoročných detí, môže byť práve odkladanie konzumácie vajíčok príčinou toho, že bude dieťa na ne alergické.

majonezu nahradte bielym jogurtom

Namiesto majonézy pridajte do zemiakového šalátu biely jogurt.

U detí, ktorým sa podáva prvý raz vajíčko až po 12 mesiacoch, je pravdepodobnosť výskytu alergie až päťnásobne vyššia oproti deťom, ktoré začali jesť vajíčka skôr. Preto niektorí pediatri odporúčajú pri bábätkách konzumovať vajíčka už od 8. mesiaca. Navyše, v prípade vajíčok obsahuje látky spôsobujúce alergiu iba bielko, žĺtok nie. Môžete skúsiť teda to, že batoľaťu dáte iba žĺtok namiesto celého vajíčka.

Vysoký obsah sodíka môže viesť k poruchám obličiek či hypertenzii. Odporúčaná denná dávka sodíka je pre batoľa 1 000 mg. Jedna kyslá uhorka môže obsahovať až 1 200 mg. Riešením teda je, že do vianočného šalátu pridáte domáce kyslé uhorky alebo kupované uhorky s nízkym obsahom sodíka.

uhorky

Cibuľa, podobne ako mnoho iných potravín, sa neodporúča podávať bábätkám mladším ako 8 mesiacov. Dôležité taktiež je, aby ste im ju v ranom veku nepodávali surovú, ale iba v uvarenú. Surovú cibuľu môžete podávať deťom až od jedného roka. Dôvodom zvýšenej ostražitosti je, že spôsobuje plynatosť.

AKÉ MÄSO PODÁVAŤ DEŤOM?

Podobne ako pri iných pokrmoch, aj pri mäse platí, že ho môžete začať zavádzať podľa vlastného uváženia. Mäso môže byť medzi prvými pevnými potravinami, ktoré sa do jedálnička dieťaťa zavádzajú okolo 6. mesiaca. Pokojne ho však môžete začať podávať až od prvého roka.

ake maso podavat detom

Samozrejme, dôležité je aj to, aké mäso podávať. Deťom určite mäso nesmažte ani neopekajte. Namiesto toho mäso radšej poduste alebo ugrilujte. Čo sa týka druhu, vhodné je napríklad jemné teľacie alebo morčacie (môžete ich podávať hlavne menším deťom) či ryby, ako sú pstruh, treska alebo losos.

ZDRAVÉ POCHÚŤKY

Po polievke a hlavnom chode postupne prechádzame k dezertom, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria. Dávajte však pozor na to, čo deťom dávate. Napríklad oriešky nie sú vôbec vhodné, obzvlášť ak by sa na koláčikoch nachádzali vcelku. Dieťa by sa orechom mohlo udusiť.

Okrem toho oriešky obsahujú alergény, preto je lepšie pred zavedením do jedálnička poradiť sa s lekárom. Ak ich už aj budete podávať, lepšie je, ak sú rozdrvené alebo pomleté.

zdrave pochutky pre deti

Hoci sa to tak nemusí javiť, ani med nie je vhodný pre deti mladšie ako jeden rok. Táto pochutina obsahuje baktériu Clostridium botulinum, ktorá môže v tele vytvárať škodlivé neurotxíny. V dôsledku toho sa môže dostaviť botulizmus. Ide o otravu jedlom, ktorá ohrozuje najviac bábätká do 6. mesiaca.

Otrava sa prejavuje letargiou, ťažkým kŕmením, zápchou a slabosťou. Preto botulizmus nepodceňujte a v nijakom prípade bábätkám ani mladším batoľatám med nepodávajte.

Aby však ani deti nezostali pred pochúťok, naservírujte im napríklad perníčky bez medu, jablkové pyré, detské sušienky, ktoré potriete troškou domáceho džemu, alebo piškóty s banánom namočené v čokoláde. Ak sa obávate alergie na kakao, čokoládu vynechajte.

uprava vianocnych jedal pre deti

ZHRŇME SI TO

  1. Kapustnicu nahraďte inou polievkou, napríklad šošovicovou alebo hráškovou. Strukoviny večer predtým namočte do vody.

  2. Bábätku namiesto šalátu pripravte zemiakové pyré.

  3. Starším deťom spravte zemiakový šalát s bielym jogurtom namiesto majonézy.

  4. Vajíčka ponechať môžete, no ak sa obávate alergických reakcií, buď ich vynechajte, alebo primiešajte iba žĺtka.

  5. Cibuľu pridávajte iba uvarenú, prípadne ju úplne vynechajte.

  6. Do šalátu, ktorý budú jesť aj deti, pridávajte iba kyslé uhorky s nízkym obsahom sodíka.

  7. Súčasťou detského menu môže byť aj mäso, no vyberte niečo jemné, napríklad teľacie alebo morčacie. Starším deťom pokojne pripravte rybu, napríklad pstruha, lososa alebo tresku.

  8. Mäso nesmažte ani neopekajte. Takúto tepelnú úpravu nahraďte dusením alebo grilovaním.

  9. Bábätkám ani batoľatám nedávajte med, oriešky alebo mak. Mohlo by to vyvolať otravu alebo alergické reakcie.

  10. Dieťaťu však dobroty neodopierajte a pripravte mu napríklad jablkové pyré, piškóty s banánom alebo detské sušienky potreté domácim džemom.

DOBRÁ RADA NA ZÁVER

Keďže chceme v každom článku priniesť zopár užitočných rád, ani v tomto texte to nebude inak. Viackrát sme spomínali obdobie, keď začína dieťa jesť pevné potraviny. V záverečnej časti si teda povieme, ako zistiť, kedy je na podávanie tuhých pokrmov správny čas.

rady na zaver vianocne jedla

 

Americká pediatrická akadémia odporúča dojčenie do 6. mesiaca. No podľa neziskovej organizácie Mayo Clinic, ktorá sa zaoberá medicínskou praxou, vzdelávaním a výskumami, je v čase od 4. do 6. mesiaca väčšina detí pripravená na prijímanie tuhých potravín. V tomto čase deti prestávajú jazykom vytláčať jedlo a začínajú ho prežúvať.

Vek však nie je jediným indikátorom. Že je dieťa pripravené na tuhú stravu, predznamenávajú aj tieto faktory:

  • váži dvojnásobok svojej pôrodnej hmotnosti

  • dokáže držať hlavu vzpriamene

  • sedí prevažne bez pomoci

  • keď sa približuje jedlo, otvára ústa

  • zaujíma sa o to, čo jedávate

co dat papat dietatu na vianoce

Pravdou však zostáva aj to, že na niektoré pokrmy si musí dieťa naozaj počkať do prvého roka. Taktiež vám odporúčame poradiť sa s pediatrom o rizikových potravinách, ako je napríklad spomínaný med alebo mak.

Dúfame, že vám naše rady aspoň trochu pomôžu pri štedrovečerných prípravách. Prajeme vám krásne Vianoce.:)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
7 tipov na kvalitné vianočné darčeky pre deti, ktoré nie sú hračkami

Aktualizované: 30.1.2025

Vianoce by nemali byť o množstve nepremyslených darčekov, ktoré deti časom omrzia. Vyberte radšej niečo kvalitné a trvácne. Zainvestuje napríklad do hudobného nástroja či podložky na hranie.

 tipy-darceky-01

KNIHY A ČASOPISY

Podľa charitatívnej organizácie The National Literacy Trust, ktorá podporuje čítanie a písanie v najchudobnejších komunitách po celej Británii, si čitateľ doživotne obľúbi knihy po tom, ako sa uňho rozvíja láska k tejto aktivite. V spracovanom výskume sa taktiež ukázalo, že motivácia čítať klesá, ak dieťa nemá s čítaním pozitívne skúsenosti.

Zjednodušene povedané, v prípade, že dieťa musí čítať niečo, čo ho nebaví, obzvlášť v ranom veku, je málo pravdepodobné, že neskôr siahne po knihe.

Učiteľka základnej školy Eleanor Webster tvrdí, že na záujem detí má veľký vplyv práve domov. „Nápomocní a chápaví rodiča sú kľúčom k rozvoju čítania u ich dieťaťa,“ zmienila sa pre britský denník The Guardian.

kniha ako darcek

Z toho teda vyplýva, že povzbudzovať deti k čítaniu by mali hlavne rodičia. Okrem toho, že si dieťa k tejto aktivite vybuduje vzťah, sa čítanie pozitívne prejaví aj na jeho predstavivosti, bohatej slovnej zásobe a zvyšujúcej sa gramotnosti. Preto sa nemožno čudovať, že naším prvým tipom sú knihy. Prípadne zainvestujte do predplatného časopisu.

Pri knihách aj časopisoch však dbajte na správny výber. Nájdite niečo, čo bude vaše dieťa zaujímať alebo sa pri tom zabaví. Ak máte doma dieťa, ktoré si ešte nečíta samo, pokojne siahnite po knihe i tak. Hlasné čítanie rozprávok je vždy dobrým nápadom na trávenie spoločných chvíľ.

PODLOŽKA NA HRANIE

V čase od štvrtého do ôsmeho mesiaca je pre dieťa typické, že sa uňho objavujú takzvané sekundárne cirkulačné reakcie. Napríklad, dieťa zámerne berie hračku a púšťa ju z výšky na zem. Zisťuje tak, čo bude následkom jeho správania, a vďaka takýmto činnostiam spoznáva svet.

Využívaním podložky na hranie umožňujete deťom, aby rozvíjali tieto kognitívne schopnosti. Navyše, zostanú tak v úplnom pohodlí. A práve pohodlnosť a bezpečnosť sú vlastnosti, z ktorých vyplývajú ďalšie benefity podložiek na hranie.

Dieťa sa začne hýbať. Pri pohyboch bude používať všetky končatiny, vďaka čomu sa spevní jeho svalstvo. Zaujímavé taktiež je, že pohybom dieťa prispieva k správnemu umiestneniu žalúdka a celkovo jeho vývinu. Poriadne umiestnený žalúdok vplýva na silu krku, chrbta a končatín, čo má taktiež účinky na motoriku dieťaťa.

Okrem týchto benefitov sú podložky vhodné aj na rozvoj vizuálneho vnímania. Vyplýva to z ich farebného a dizajnového prevedenia. Ak teda ešte žiadnu podložku doma nemáte, je načase napraviť to.

831-4

Takto vyzerá pestrofarebná podložka na hranie od Lalalu, ktorá nesie názov HAPPY BIRTHDAY.

Podložky na hranie od Lalalu s kreslenými postavičkami a zvieratkami sú nielen atraktívne na pohľad, ale vďaka obojstrannosti či zdravotnej nezávadnosti aj nanajvýš praktické. Veď napokon, pozrite sa do našej ponuky a posúďte sami.

HUDOBNÝ NÁSTROJ

Aj medzi dostatočne motivovanými študentmi sa môžu drobné rozdiely v nasadení, účasti na hodinách či zapájaní sa počas vyučovania hry na hudobný nástroj ukázať ako predpoklad vyššej mozgovej sily. Tvrdí to odborníčka na neurovedu Nina Kraus.  

hudobny nastroj ako darcek

Sila mozgu sa prejavuje viacerými spôsobmi. Napríklad tak, že vďaka hraniu na hudobný nástroj si dieťa cibrí pamäť, učí sa čítať a porozumieť. Dokonca existuje predpoklad, že vďaka hraniu sa zlepšuje aj v matematike.

Lepšia koncentrácia, zmysel pre zodpovednosť a úcta sú len ďalšími dôkazmi toho, že zaobstarať dieťaťu hudobný nástroj nie je vôbec na škodu. Erika Montgomery z The Peterson Family Foundation však radí, aby ste si pred kúpou nástroja zodpovedali niekoľko otázok.

  • Aký hudobný štýl vaše dieťa obľubuje?

  • Aký nástroj by vaše dieťa chcelo najviac?

  • Zvláda výzvy a je dostatočne temperamentné, aby sa s nástrojom popasovalo?

Na rozdiel od kníh či podložiek na hranie si hudobný nástroj vyžaduje trochu viac času na premyslenie. No majte na pamäti, že to všetko robíte pre vaše dieťa a dôkladný výber sa jednoznačne vyplatí.

hudobny nastroj ako darcek pre dieta

OBUV

Nakoniec vám môžeme poradiť, aby ste sa siahli po kvalitných detských topánkach, ktoré treba pri malých deťoch meniť približne každé tri až štyri mesiace. Dbajte však na správny výber – všímajte si stielku, ktorá by mala byť vyrobená z absorpčného materiálu, či podrážku topánok, ktorá by nemala mať opätok.

oblecenie ako darcek

PRAKTICKÉ DOPLNKY

Je celkom bežné, že deti dostávajú na Vianoce darčeky, ktoré sa spájajú so školou. Typickým príkladom je školská taška, ktorá, podobne ako ponožky či podbradník, môže potešiť svojím motívom alebo farbami. No na druhej strane, nepozerajte sa iba na vzhľad, ale aj na konštrukciu tašky.

Riaditeľka pediatrickej časti Austrálskej fyzioterapeutickej asociácie Julianne Pegler odporúča, aby mali školské tašky široké popruhy, ktoré dobre sadnú na ramená. Okrem toho upozorňuje na kvalitu zadnej časti, vďaka ktorej sa batoh správne „umiestni“ na chrbát dieťaťa. Čo sa týka veľkosti, podľa Peglerovej by taška nemala presahovať výšku dieťaťa v sede.

pomocky do skoly ako darcek

 

Do skupiny praktických školských doplnkov nepochybne patrí aj nádobka na obed, peračník alebo farbičky.

Teraz však školu vynecháme a dáme vám zopár tipov na praktické doplnky, ktoré dieťaťu poslúžia hlavne doma. Poobzerajte sa po obliečkach, dekách či detských vankúšikoch.

vankusik ako darcek


Vankúšik v tvare sloních uší od Lalalu.

V ponuke Lalalu nájdete napríklad vankúšiky v tvare sloních uší od americkej značky Baby Elephant Ears, ktoré sú prispôsobené tak, aby poskytovali hlave aj chrbtici prirodzenú oporu. Čo je ešte lepšie, vankúše sú vyrobené z bambusových a kukuričných vlákien, takže ide o nezávadný a bezpečný produkt. Vankúše sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach, takže vyberiete ako pre dievčatko, tak aj pre chlapčeka.

 

PUZZLE A SPOLOČENSKÉ HRY

Poďme ale znova k veselým aktivitám, pri ktorých sa môže s deťmi zabaviť celá rodina. Skladanie puzzle k takýmto činnostiam nepochybne patrí, a tak môžete nad nimi minimálne popremýšľať.

spolocenska hra ako darcek

No ako to bolo s knihami či hudobným nástrojom, aj pri puzzle platí, že okrem zábavy táto aktivita prináša niekoľko skvelých benefitov. Medzi ne patrí napríklad cibrenie kognitívnych schopností (rozpoznávanie tvaru dielika, riešenie problému, pamäť) či fyzické zručnosti, ako je napríklad koordinácia oko-ruka (tá súvisí s činnosťami, pri ktorých sa rozvíja vzťah medzi tým, čo vidí oko a čo následne robí ruka – príkladom je puzzle, hra na hudobný nástroj alebo zaväzovanie šnúrok).

Okrem tejto koordinácie sa, samozrejme, skladaním puzzle stimuluje aj hrubá a jemná motorika.

Do tejto časti sme sa rozhodli zaradiť aj spoločenské hry, ktoré môžu rovnako pozitívne vplývať na osobnosť dieťaťa. Vďaka vedomostným hrám, ako je Svet, Slovensko či Activity, si dieťa zlepšuje pamäť. Ak vyberiete niečo strategické, pomôžete im pri cibrení trpezlivosti a rozvážnosti.

spolocenska hra

Nemusíte sa však obávať, že spoločenské hry sú vhodné iba pre staršie deti. V hračkárstvach, ale aj na internete môžete nájsť hry pre najmenšie deti alebo sa jednoducho riaďte vekovými odporúčaniami na obale.

KOZMETIKA

A napokon tento článok ukončíme niečím, čo deti nemusí potešiť tak ako hudobný nástroj či puzzle, no pod stromčekom si to môžu nájsť i tak. Ide totižto o kozmetiku. Nakúpte svojim ratolestiam do zásoby šampóny, sprchové gély či krémy.

A keď už budú tie Vianoce, nezabudnite ani na penu do kúpeľa, ktorá deti určite poteší. Vopred vás však upozorňujeme, aby ste siahli iba po produktoch, ktoré sú šetrné voči detskej pokožke a neobsahujú žiadne škodlivé látky.

kozmetika ako darcek pre dieta

Aby bol balíček pestrejší, môžete doň pridať napríklad aj detskú zubnú pastu či špeciálnu kefku pre deti. A aby sa dieťa aspoň ako tak tešilo z tejto praktickej nádielky, zabaľte darček do pekného vianočného papiera s veselým motívom. Potom sa už len stačí pozerať, ako sa dieťa pri rozbaľovaní baví a užíva si spoločne s vami pohodu vianočného večera.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Cukor a deti: Čo by mal obsahovať zdravý mikulášsky balíček?

Aktualizované: 30.1.2025

Nadmerné konzumovanie cukru u detí zvyšuje mieru obezity, krvný tlak a pravdepodobnosť výskytu cukrovky druhého typu. Toto všetko môže viesť k srdcovým ochoreniam. Čím teda nahradiť nezdravé maškrty v mikulášskom balíčku? 

zdravy-mikulas-01

American Heart Association zmenila svoje odporúčania a po novom radí, aby deti vo veku 2 až 18 rokov nekonzumovali viac než 25 gramov (6 čajových lyžičiek) cukru denne a rovnako by podľa nej mali deti prijímať týždenne iba 8 uncí (približne 225 gramov) cukru pochádzajúceho zo sladených nápojov.

Hoci sa vám to môže zdať vyčerpávajúce, mali by ste pozorne kontrolovať obaly všetkých pochúťok. Približne štyri gramy cukru predstavujú jednu čajovú lyžičku. Aj podľa toho viete, koľko cukru tak príjme vaše dieťa.

Čo sa týka batoliat, podľa pediatra Edwarda Gaydosa z kliniky v Clevelande by deti do dvoch rokov nemali jesť cukor vôbec. Z akých pochúťok teda vyskladať mikulášsky balíček tak, aby ste dieťa nepresýtili cukrom? Toto sú naše tipy na zdravé mikulášske dobroty.

zdravy mikulassky balicek

OVOCIE

To, že dieťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj dostatok zeleniny a ovocia, asi ani netreba pripomínať. Zaradením ovocia do jedálnička prispievate k tomu, že vaše dieťa konzumuje veľa minerálov a vitamínov. Ako príklad môžeme spomenúť vitamín C, ktorý obsahujú najmä citrusy. Jeho účinky sa prejavujú pri obnove tkanív, posilňovaní kostí a zubov či podpore metabolizmu.

Okrem C-éčka sa v ovocí nachádzajú aj vitamíny A alebo B, ktorý je dôležitý pre krvotvorbu a vytváranie nových buniek.

ovocie do mikulasskeho balicka

Samozrejme, s Mikulášom a obdobím Vianoc sa nepochybne spája aj sušené ovocie. Pridať ho teda do zdravého mikulášskeho balíčka určite nie je na škodu.

Treba však rozlišovať medzi niekoľkými alternatívami. Tou zdravšou je sušené ovocie, ktoré obsahuje minimum vody, no zachováva si všetky vitamíny – A, B, C alebo E. Usušené ovocie bez pridaných látok obsahuje dostatok cukru, tuk aj vlákninu.

Zdravou alternatívou je aj takzvané lyofilizované ovocie, ktoré sa „suší“ pri vysokom mraze a nízkom tlaku. Rovnako ako klasické sušené ovocie, aj to lyofilizované je zbavené vody, no všetky ostatné látky si uchováva.

susene ovocie do mikulasskeho balicka

Na druhej strane, v obchodoch sa môžete stretnúť aj s nezdravým sušeným ovocím. Je to takzvané kandizované ovocie, do ktorého sa pridáva cukor navyše. Bežne dostať napríklad kandizovaný ananás alebo papáju.

Dobrou voľbou nie je ani ovocie v čokoláde. Dôvodom je najmä nekvalitná čokoláda.

ORIEŠKY

Kyselina listová je dôležitá pre krvotvorbu a vytváranie nových buniek. Okrem toho priaznivo vplýva na nervový systém, vývoj a rast (tvorba svalstva a hojenie rán). V 100 gramoch orechov sa nachádza až 70 mikrogramov tejto látky.

Oriešky v mikulášskom balíčku majú však množstvo ďalších výhod. Tak napríklad arašidy, ktoré sa v obchodoch objavujú hlavne počas Vianoc, znižujú množstvo cholesterolu v krvi. Aj napriek tomu, že obsahujú veľké množstvo tuku, nie sú príčinou zvyšovania telesnej hmotnosti.

oriesky do mikulasskeho balicka

Deťom môžu obzvlášť poslúžiť ako zdroj látok, ktoré podporujú rast a správne fungovanie svalstva. Ak majú vaše deti rady arašidové maslo, pokojne im ho do balíčka pribaľte. No dbajte na to, aby šlo o kvalitný produkt, ktorý obsahuje aspoň 98 % orechov.

Zvoliť môžete, samozrejme, aj iné druhy orieškov. Chutné sú napríklad mandle, ktoré sú bohaté na selén, vápnik či zinok. Veľa zinku, ktorý podporuje imunitu, nájdete aj vo vlašských orechoch. Selén zabraňuje vzniku srdcovo-cievnych chorôb, vo veľkom množstve sa nachádza v para orechoch.

zdravy mikulassky balicek

O benefitoch orechov by sa dalo hovoriť dlho. No aj keď sa to nezdá, môžu vašim deťom aj uškodiť.

Dávajte si pozor na alergény, ktoré orechy obsahujú. Dbajte aj na bezproblémovú konzumáciu. Napríklad lieskovce sú dosť ťažké na trávenie, preto sa môžu podávať aj postrúhané.

PRIPRAVTE NIEČO DOMÁCE

Ak ste čítali náš článok o tom, ako naučiť dieťa správne jesť, možno si pamätáte tú časť, v ktorej píšeme, aké dôležité je zapojiť dieťa do procesu príprav.

Ak dieťaťu dovolíte, aby vám pomohlo pri výbere zeleniny, aranžovaní pokrmov či samotnom varení a pečení, je veľká pravdepodobnosť, že zdravé pokrmy aj ochutná.

priprava domacich sladkosti

Prečo to všetko spomíname? Určite nám dáte za pravdu, že s Mikulášom a príchodom Vianoc sa spája aj pečenie všelijakých dobrôt. No a tieto pochúťky môžu byť tiež zdravou maškrtou, ktorú deťom dáte do mikulášskeho balíčka. A keď ich do toho všetkého zapojíte, z príprav perníkov, keksíkov či domácich mafinov sa stane zábavná a príjemná rodinná aktivita.

Okrem toho, že sú domáce mafiny či keksíky zdravšie ako tie z obchodu, dajú sa pripraviť pomerne rýchlo a jednoducho. Tak napríklad na banánové mafiny si stačí vyhradiť približne pol hodinu a k príprave potrebujete iba zopár surovín.

priprava domacich sladkosti s detmi

Ak vymeníte klasické mlieko za sójové, pridáte kvalitnú čokoládu a nejaké orechy alebo ovocie na dozdobenie, o vhodnú domácu pochúťku máte postarané.

KVALITNÁ ČOKOLÁDA

Ak viete, že vašim deťom čokoláda chutí, nemusíte im ju na Mikuláša vôbec odopierať. Treba však hľadať zdravé alternatívy, ktoré možno v bežných obchodoch nenájdete.

V prvom rade skontrolujte obsah čokolády. Kvalitná čokoláda pozostáva z dvoch základných surovín, a to je kakaové maslo (kakaová hmota) a trstinový cukor. Pri naozaj dobrých horkých čokoládach sa podiel kakaovej hmoty pohybuje na úrovni minimálne 60 %, kvalitná mliečna čokoláda musí obsahovať aspoň 35 % tejto hmoty.

kvalitna cokolada do mikulasskeho balicka

Ak sa však na etikete nachádzajú tuky a cukor na prvých miestach, nejde o pravú čokoládu, ale o veľmi lacnú a nekvalitnú náhradu, zásluhou ktorej vaše dieťa zbytočne priberie.

Naopak, kvalitná čokoláda má v primeraných množstvách priaznivé účinky na fungovanie mozgu, upravuje krvný tlak a prispieva k znižovaniu cholesterolu v krvi.

INÉ POCHÚŤKY

Ak sa vyberiete do obchodov s bio potravinami, okrem kvalitnej čokolády tam môžete nájsť aj iné zdravšie alternatívy bežne dostupných sladkostí. Sú to napríklad kokosové tyčinky, lízanky s javorovým sirupom, sušienky s orieškami či špaldové piškóty.

ine zdrave sladkosti do mikulasskeho balicka

Svoje zdravé alternatívy majú dokonca už aj žuvačky a cukríky. Samozrejme, všetky tieto dobroty stoja o čosi viac než tie nezdravé. Je ale lepšie nakúpiť menej zdravých sladkostí než veľa nezdravých. A napokon, všetko to robíte pre vaše deti.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ak si chcete skvalitniť vzťah s deťmi, počúvajte spolu hudbu.
Aktualizované: 27.1.2025
 
Najnovšia štúdia amerických vedcov z University of Arizona poukazuje na to, že ak chcú mať rodičia pevnejšie vzťahy so svojimi deťmi, mali by spoločne v detstve spievať a počúvať hudbu.
 
vztah-hudba

Skúmaniu hudby a jej vplyvu na medziľudské vzťahy sa rôzne skupiny vedcov venujú už od 70. rokov minulého storočia. Síce doposiaľ nepotvrdili, či počúvanie klasickej hudby zvyšuje detské IQ, objavili však vzťah medzi hudbou a našimi zlepšujúcimi sa sociálnymi vzťahmi.

HUDBA MEDZI NAMI VYTVÁRA PUTO

V najnovšej štúdii sa vedci mladých adolescentov do 21 rokov pýtali na spomienky z detstva a na to, aký vzťah s rodičmi v súčasnosti udržiavajú.

Skupina uviedla, že za tie najsilnejšie spomienky považujú spoločne strávené chvíle s rodičmi na hudobných koncertoch, pri počúvaní hudby alebo hre na hudobný nástroj, a to v období medzi 8. až 13. rokom života. Zároveň potvrdili, že ich vzťahy s rodičmi sú veľmi dobré.

skvalitnenei vztahu pomocou hudby

 

„Počúvanie hudby či spev je s malými deťmi pomerne bežná činnosť. Spievate spolu uspávanky, rýmy a detské pesničky,“ uvádza doktor Harwood z Arizonskej univerzity. „S teenagermi sú tieto činnosti ojedinelé, a keď sa niektoré veci v našom živote nevyskytujú tak často, konečný účinok sa ešte znásobuje.“

hudba vytvara puto

HUDBA ZLEPŠUJE EMPATIU A SPOLUPRÁCU

Podľa psychológa Stefana Koelscha ovplyvňuje počúvanie hudby rozvoj našej empatie, dôvery a spolupráce.

Tvrdí, že prostredníctvom hudby sa:

  • zlepšuje náš sociálny kontakt a spolupráca s ostatnými

  • zvyšuje hladina oxytocínu, čiže hormónu šťastia

  • posilňuje naša teória myslenia a empatia voči druhým

  • zvyšuje súdržnosť v rámci kultúry či skupiny ľudí.

spievanie aspon 30 minut denne

 

Stačí spievať iba 30 minút denne a budeme šťastnejší.

EMPATIA

Emócie vyvolané počúvaním hudby vedú u dieťaťa k rozvoju empatie. Tú prejavuje vo vzťahu k osobe, s ktorou tento zážitok zdieľa, teda k svojmu rodičovi.

SPOLUPRÁCA

Ak s dieťaťom hráte na hudobný nástroj, tancujete či spievate, svoju aktivitu podvedome synchronizujete. Je potvrdené, že vytváraním spoločnej harmónie sa máte ešte viac radi.

zlepsenie vztahu pomocou hudby

 

„Každý rodič chce nájsť spôsob, ako vzťah so svojím dieťaťom vylepšiť a udržať ho. Toto je jedna z tých možností, ako na to,“ tvrdí doktorka Wallacová.

DÔVERA

Tieto činnosti priamo ovplyvňujú neurochemické látky sídliace v mozgu, ktoré majú schopnosť nás vzájomne prepojiť s druhým človekom. Ten sa nám tak stane ešte bližším, ako bol doteraz.

AKÉ PESNIČKY BY STE S DEŤMI MALI POČÚVAŤ?

Harwood a Wallacová tvrdia, že to nemusí byť nič komplikované. Podstatné je, aby ste z tejto činnosti mali vy aj vaše dieťa radosť. Hudobnému vkusu sa v tomto prípade medze nekladú.

hudba a deti

 

Možno si s deťmi obľúbite moderné detské pesničky od Mira Jaroša, notoricky známe hity z predchádzajúceho storočia či tradičné ľudové piesne. Venujte sa im však aspoň pár minút denne, napríklad popri varení alebo v aute cestou do školy. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ako vybrať pre dieťa vhodnú kolobežku a na čo si dať obzvlášť pozor?

Aktualizované: 27.1.2025

Výber správneho typu kolobežky je oveľa zložitejší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Preto sme pre vás pripravili súhrn toho najdôležitejšieho, na čo si dať pri kúpe detskej kolobežky najväčší pozor

kolobezky-01

Na trhu s kolobežkami existuje obrovské množstvo výrobcov, modelov a rôznych typov.

Ako sa v nich vyznať?

ZÁKLADNÉ OTÁZKY

Ak kolobežku kupujete prvýkrát, určite vezmite do úvahy tieto fakty:

  • výšku a hmotnosť vášho dieťaťa

  • vek dieťaťa

  • jeho motorické predpoklady a doterajšie skúsenosti

  • fyzický vývoj dieťaťa

zakladne otazky pred kupou kolobezky

Pri výbere kolobežky sa zamerajte hlavne na to, aká by mala byť veľká. Bude vhodnejšia dvoj- alebo trojkolesová kolobežka? A aké veľké kolesá sú vlastne pre vaše dieťa najlepšie? Aj na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

 

BOD ČÍSLO 1: VEĽKOSŤ KOLOBEŽKY

vhodna velkost kolobezky

Vhodnú veľkosť prvej kolobežky odhadnete podľa výšky a váhy vášho dieťaťa. Na trhu sú dostupné ľahšie plastové varianty i tie vyrobené z hliníka. Spravidla sú tie ľahšie vhodné pre deti medzi 3. až 5. rokom, tie hliníkové zase pre staršie deti.

885

V našom Lalalu e-shope nedáme dopustiť na kolobežku Mini Micro Orange, ktorá je ideálna pre deti od  2 rokov. Znesie až 20 kíl váhy a naviac je vybavená reflexnými prvkami a protišmykovou nášľapnou doskou.

Čím je kolobežka vyššia a ťažšia, tým sa horšie ovláda a deti si na ňu musia trochu zvyknúť. Jej výhoda však spočíva v tom, že je skvelá aj na nerovný povrch s výtlkmi a ostrými zákrutami.

lahsie kolobezky

Ľahšie kolobežky sú vhodné hlavne na hru a kratšie cesty po hladkom povrchu.

Niektoré kolobežky navyše dostať i s polohovateľnou prednou rúčkou, takže vášmu dieťaťu nastavíte potrebnú výšku úchytu podľa potreby. Riaďte sa pravidlom, že by ruky na riadidlách nemali byť vyššie ako detský hrudník. S lakťami by ideálne mali zvierať pravý uhol.

BOD ČÍSLO 2: VEĽKOSŤ KOLIES

velkost kolies kolobezky

Možno ste to nevedeli, no kolobežky sa v súčasnosti vyrábajú so štyrmi rôznymi veľkosťami kolies:

  • malé: 10 cm, 12 cm, 12,5 cm

  • stredné: 14,5 cm, 18 cm

  • veľké: 20 cm, 20,5 cm

  • veľmi veľké: 23 cm (platí predovšetkým pre predné koleso)

Veľkosť kolies priamo súvisí s motorickými schopnosťami a vekom vášho dieťaťa. Ak je vaše dieťa staršie a už bicykluje, je pre neho vhodná kolobežka s väčšími kolesami. Tá sa síce zložitejšie ovláda a treba si na ňu najprv zvyknúť, no je rýchla a vhodná aj do nerovného terénu.

spravna velkost kolies na kolobezke

Na trhu sú dostupné aj skladacie kolobežky. Veľkú výhodu poskytujú najmä pri ceste na výlet autom či pri ceste do školy verejnou dopravou.

Kolobežku s menšími kolieskami zvoľte v tom prípade, ak vaše dieťa nebicykluje a svoje motorické schopnosti si potrebuje zdokonaliť. Menšie kolieska sú jednoduchšie na ovládanie a sú vhodné hlavne na hladký povrch.

Aby sa to ešte viac skomplikovalo, na trhu dostanete aj kolobežky s tromi kolesami. :-)

Takzvané trojkolky existujú v dvoch variantoch:

  • dve kolesá umiestnené vpredu a jedno vzadu

  • alebo jedno koleso umiestnené vpredu a dve vzadu

trojkolky

Tretie koleso umiestnené dopredu či dozadu má funkciu pomocného kolesa tak, ako to vidíme na detskom bicykli. Preto sú tieto typy kolobežiek vhodné hlavne pre malé deti od 2 rokov, ktoré potrebujú nadobudnúť istotu v rovnováhe a zlepšiť sa v koordinácii.

mini micro classic green kolobezka lalalu

Mini Micro Classic Green je ideálna kolobežka na rozvoj rovnováhy a koordinácie pohybu pre deti od 2 rokov.

 

BOD ČÍSLO 3: VYUŽITIE KOLOBEŽKY

Chcete, aby si vaše dieťa na kolobežke skrátilo cestu do školy či zapadlo do skupiny rovesníkov na dvore? Alebo ju chcete využiť ako dopravný prostriedok pri rodinných voľnočasových aktivitách v prírode?

vyuzitie kolobezky

 

Ak v týchto otázkach máte jasno, potom je to jednoduché:

  • Do prírody sa hodí najmä ťažšia kolobežka s väčšími kolesami.

  • Do skupiny rovesníkov na dvore sa zaradí pomocou ľahkej kolobežky s menšími kolieskami, na ktorej môže predvádzať rôzne akrobatické kúsky.

  • Na cestu do školy sú vhodné obe, záleží na tom, ako dobre vaše dieťa ovláda svoju motoriku a priestorové videnie.

 

ORTOPÉDI RADIA: ODRÁŽAŤ SA TREBA OBOMA NOHAMI

Niektorí detskí ortopédi sú vo svojom názore na kolobežky skeptickí. Varujú najmä pred jednostranným odrážaním od podložia, pri ktorom si dieťa môže privodiť problémy s nesprávnym držaním tela.

Týmto problémom však dokážete predísť, ak sa dieťa bude pri jazde odrážať oboma nohami striedavo. Ak teda nechcete, aby si dieťa chrbticu a boky príliš zaťažovalo, zabezpečte mu kolobežku so širokým “stupákom”, na ktorom môže počas jazdy pohodlne stáť oboma nohami.

spravne pouzivanie kolobezky

Nezabudnite, že jazda na kolobežke by mala byť pre dieťa predovšetkým zábava. Noví kamaráti, pohyb na vzduchu a strata prebytočnej energie sú iba plusy, ktoré naviac potešia aj nás rodičov. :-) 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2