LALALU blog, Strana 12

5 tipov, ako vybrať správny nosič pre novorodenca

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Kočík, nosič či šatka? To je otázka, pred ktorou stojí množstvo rodičov. Kým kočík je občas trochu nepraktický, zo šatky dieťa relatívne rýchlo vyrastie. Najlepšou možnosťou zostáva teda nosič, ktorý je nielen pohodlný, ale aj bezpečný a veľmi kontaktný. Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší.

Mnohí moderní rodičia sa zhodujú, že práve nosič je tá najdôležitejšia investícia, akú robia v rámci takzvaného baby balíčku. Nosiče totiž umožňujú rodinám dostať sa von, no zároveň mať neustály fyzický kontakt so svojím dieťaťom, čo je pre jeho emočný vývoj veľmi dôležité.

Za pravdu im dáva aj štúdia z roku 1986. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi sa totiž prišlo na to, že deti, ktoré boli takýmto spôsobom nosené aspoň tri hodiny denne, večer plakali o 43 % menej ako ostatné.

Nosené deti mávajú tiež menej často koliku a hoci by sa to možno na prvý pohľad nezdalo, bývajú dokonca samostatnejšie.

kontakt koza na kozu pri noseni

Kontakt koža na kožu je pri nosení veľmi dôležitý.

A ďalší bonus? Priamy fyzický kontakt s dieťaťom spôsobuje, že v tele matky sa uvoľňuje takzvaný oxytocín, ktorý je známy aj ako hormón lásky. To podporuje materskú väzbu s dieťaťom a zároveň pomáha bojovať s popôrodnou depresiou a úzkosťou.

Pri výbere správneho nosiča však treba brať do úvahy nasledovné faktory:

 

1. VEK DIEŤAŤA

Vybrať správny nosič pre dieťa môže byť zložitý proces, pretože novorodenci a väčšie deti majú rôzne potreby. Kým bábätko chce priložiť hlávku na našu hruď, väčšie deti sa zas chcú pozerať na svet a mať nôžky voľnejšie. Odkedy teda dávať dieťa do nosiča?

nosic a vek dietata


Bábätko je po pôrode naozaj krehké a jeho telíčko čaká ešte dlhá cesta, kým sa naplno vyvinie. Niet preto divu, že rodičia majú občas obavy, ako svojho drobca prenášať, napríklad pri cestovaní.

Maminy pri malých bábätkách nedajú dopustiť na šatky, v ktorých je dieťa pevne zavinuté, no na druhej strane viazanie šatky býva neraz komplikované. Existujú však aj nosiče pre novorodencov a ich výhodou je to, že dieťa doň dáte oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.

Do nosičov môžete dať už aj menšie deti, a to zväčša od 4 kilogramov. Najdôležitejšie však je, že nosiče s polstrovanými popruhmi a opaskami poskytujú celkovo väčšiu podporu, keď nosíte staršie, a teda aj ťažšie dieťa. Vždy si však všimnite príbalový leták, ktorý vás bude podrobne informovať o tom, pre aké dieťa je vhodný.

2. VEĽKOSŤ NOSIČA

Mnoho rodín sa rozhodne pre dva nosiče: jeden pre novorodenca (Baby size) a druhý pre batoľatá či pre staršie deti (Toddler size). Ten Baby je vhodný už od narodenia, no neraz k nemu patrí takzvaná novorodenecká vložka, aby bolo dieťa stabilné a v bezpečí.

Veľkosť Toddler sa používa zväčša od piatich mesiacov, čo však závisí od konkrétneho výrobcu a značky. Na trhu však nájdete dokonca aj takzvané „stredné“ značky, čo je niečo medzi týmito dvoma typmi.

velkost nosica

Na trhu sú dostupné nosiče pre rôzne vekové kategórie detí. A vybrať sa môžete pokojne aj na turistiku.

A keď hovoríme o veľkosti nosičov, nejde o to, aké veľké sú popruhy či celkový vizuál, do úvahy sa berie veľkosť chrbtovej opierky, ktorá je pre zdravý vývin vášho drobca doslova kľúčová.

Iné rodiny však stavia iba na jeden nosič, ktorý je flexibilný a prispôsobuje sa podľa veľkosti vášho dieťaťa. Chrbtová opierka sa nastavuje na mieru dieťaťa a nosič sa nastaví do požadovanej veľkosti, no pri väčších deťoch sa reguluje aj šírka na sedenie medzi nôžkami.

Takéto nosiče tak doslova rastú spolu s vašimi deťmi.

3. TVAR NOSIČA

Nie je nosič ako nosič, a preto si treba pri jeho výbere všímať najmä jeho ergonomické vlastnosti. Dieťa totiž musí mať počas nosenia správnu polohu na nosenie, aby sa cítilo nielen pohodlne, ale aby sa zabezpečil aj jeho zdravý vývoj.

tvar nosica


Takto by to vyzerať nemalo. Dieťa v klokanke visí a ani hlavička nemá oporu.

Určite však povedzte rázne NIE klokankám! Dieťa v klokanke doslova visí, čím sa nadmerne zaťažuje jeho chrbtica. Ani nožičky nemá optimálne naširoko a nezohľadňuje sa ani správna poloha bedrových kĺbov. Ba čo je ešte horšie, deti v nich môžete nosiť tvárou vpred, čo môže byť z rôznych dôvodov nebezpečné.

Malým bábätkám totiž pri tom padá hlavička nadol, čo je naozaj nezdravé. Bábätko by sa k vám malo jednoducho túliť a reči výrobcov o tom, že klokanky sú skvelé, lebo deti môžete otáčať oboma smermi, sú jednoducho nezmysel.

spravne nosenie

Správne nastavenie výšky nosiča spoznáte aj podľa toho, že svojmu drobcovi môžete dať na hlavičku kedykoľvek bozk.

Ergnomické nosiče sú síce v porovnaní s klokankami drahšie, no nenechajte sa presvedčiť a myslite predovšetkým na zdravie vášho dieťaťa, ktoré za to rozhodne stojí.

4. POHODLIE DIEŤAŤA

Dobrý nosič pre dieťa nepozerá len na detské zdravie, ale aj na jeho pohodlie. Ešte pred kúpou si teda všiminite, či je nosič dostatočne mäkký, či vášho drobca netlačí a či môže správne dýchať.

Všimnúť si treba aj to, či nemáte medzi sebou náhodou nejakú neželanú bariéru. Malé dieťa sa chce k svojej mame či otcovi pritúliť a cítiť ľudské teplo a lásku. Správny nosič je teda taký, v ktorom je dieťa čo najviac pri tele nosiacej osoby.

pohodlie dietata pri noseni

Chrbátik bábätiek by mal byť v nosičoch pekne zaokrúhlený, aby sa správne vyvíjal.

V neposlednom rade by však malo byť pohodlne aj vám. Nosič si teda v obchode poriadne otestujte a všimnite si najmä to, či sa vám popruhy nezarezávajú do ramien. 

5. MATERIÁL

S pohodlím priamo súvisí aj materiál, takže pozor na to, z čoho je nosič vyrobený. Všimnúť si treba, či je použitý materiál dostatočne pevný a zároveň či je látka zdravá. Malé deti totiž objavujú svet nielen očami, ale s radosťou veci okolo seba aj ochutnávajú.

Pozrite sa teda poriadne na etiketu a hoďte očko aj na zloženie nosiča. A ako to už býva zvykom, preferovať by ste mali najmä prírodné materiály, ktoré sú pre citlivú detskú pokožku vhodnejšie.

material nosica

Nosiče z prírodných materiálov sú pre vaše dieťa najvhodnejšie.

Samozrejme, počas kontroly si všimnite aj to, ako je nosič ušitý. Či nie sú uvoľnené nejaké šnúrky, či nie je poškodený, drsný alebo či je nosič kompletný tak, ako má byť.

KEDY DIEŤA NOSIŤ?

Na nosiče si človek ľahko zvykne. Môže ísť slobodne von, pričom dieťa máte stále pod kontrolou a môžete sa venovať aj mnohým aktivitám, lebo ruky máte voľné. Dieťa však netreba mať v nosiči za každých okolností. Napríklad pri varení ho určite na sebe nemajte, aby nedošlo k nejakaj nehode.

cinnosti na nosenie dietata

Niektoré aktivity s deťmi v nosiči by sa prosto nemali robiť.

Zároveň treba mať na pamäti to, že polohy dieťatka by sa mali pravidelne striedať. Čiže raz v nosiči, inokedy v postieľke, občas dať aj na bruško...

Keď však dieťa budete dávať do nosiča, vždy ho vopred skontrolujte, aby nedošlo k pádu a jeho zraneniu. Nosič totiž mohol používať aj niekto iný a nastaviť ho pre svoje potreby.

V zhone, aký neraz prináša rodičovstvo, sa však môže aj vám stať, že ste niečo nechtiac odopli alebo nepripevnili tak, ako ste mali. Nosič teda vždy poriadne prezrite a preverte si, či je naozaj všetko tak, ako má byť.

JEDNOTKA NA TRHU

Pri výbere nosiča teda hľaďte najmä na zdravie dieťaťa, jeho pohodlie a napokon aj na to vaše. Mnohí rodičia nedajú dopustiť na bedrový nosič od renomovanej značky Pognae, ktorý prináša rodičom a deťom veľký komfort a zároveň v sebe ukrýva až tri rôzne produkty.

Stačí iba zopár jednoduchých pohybov a z obyčajnej podpory na krátke držanie dieťatka sa razom stane dômyselný všestranný nosič na dlhé výlety a túry.  Jeho veľkým benefitom je, že podporuje zdravý vývin chrbtice dieťatka, stará sa aj o chrbticu rodiča a unesie až 20 kíl. Takže ak ste sa doposiaľ nevedeli rozhodnúť, týmto nosičom rozhodne neurobíte krok vedľa. :)

 

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

Sila objatia: Neuveríte, ako pozitívne vplýva na vaše dieťatko zovretie do náručia

Aktualizované: 6.2.2025

Objatie pomáha nielen zastaviť plač, ale má tiež mnoho ďalších pozitívnych účinkov. Pozrite sa, čo všetko dokáže toto jednoduché a láskyplné gesto od rodiča.

vyznam-objatia-01

Objatie je dôležité. A to až tak veľmi, že mu dokonca patrí medzinárodný deň v kalendári, a to 27. júna. Jeden deň v roku však nestačí, pretože objatie by sme mali rozdávať a prijímať každý deň.

Má totiž blahodarné účinky nielen na dospelých, ale aj na deti. Toto sú dôvody, prečo by sme sa mali pravidelne objímať so svojimi najbližšími.

UPOKOJUJE

Deti sú poriadni výmyselníci a neraz vyvedú naozaj kadečo. Ako ale v takej situácii reagovať? Kričať, potrestať ho, dať mu „domáce väzenie“ alebo mu vziať obľúbenú hračku či mobil? Odborníci riešenie vidia úplne inde.

Najlepšie podľa nich zaberá objatie a rozhovor. Deti v pokojnom stave dokážu lepšie prijímať a spracovávať informácie, ktoré im poskytujeme. Ak sme s nimi zároveň prepojení objatím, viac nás rešpektujú a chcú tiež viac konať dobro.

Ak teda váš drobec priniesol zlú známku zo školy, nekričte naňho. Určite vo svojom vnútri nie je hrdé na to, že dostalo pätorku. So svojím školákom si preto radšej sadnite, objímte ho a pozrite sa na učivo spolu.

objatie upokojuje

Krik nepomáha ani vtedy, ak niečo vaše dieťa vyviedlo. Nechce umyť riad? Objímte ho a dohovorte mu, že vám tým veľmi pomôže. Spýtajte sa ho, aký malo deň, povedzte mu, čo ste zažili vy v práci, čo všetko ste povybavovali a že vás takouto pomocou v domácnosti naozaj odbremení a že si to budete veľmi ceniť.

TLMÍ BOLESŤ

Objatie je veľmi účinné aj v boji proti detskému plaču. Určite si aj vy pamätáte, ako ste si v detstve rozbili lakeť, rodičia si vás posadili na kolená, objali vás a ranu pofúkali. Dnes nevedno, kto to fúkanie vymyslel ako úplne prvý, ale bol to hotový génius, lebo na deti to pozitívne vplýva po celé stáročiá. O objatí ani nehovoriac.

objatie tlmi bolest

ZLEPŠUJE ZDRAVIE

Hoci by sa to možno nezdalo, objatie má pozitívny vplyv nielen na náš duševný stav, ale aj na ten fyzický.

Objatie pomáha zlepšiť vývoj mozgu vášho dieťaťa, posilniť jeho imunitný systém, naučiť ho regulovať emócie a podporovať pozitívne sebavedomie. Vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni však prišli aj na to, že objímanie dokáže znižovať krvný tlak, účinne bojuje proti stresu či úzkosti a dokonca zlepšuje pamäť.

objatie zlepsuje zdravie

Okrem toho objatie posilňuje aj imunitu a chráni organizmus pred infekciami. Prišli na to to psychológovia z Univerzity v Pittsburghu. Do výskumu sa zapojilo 406 ľudí oboch pohlaví a zistilo sa, že tí, ktorí sa častejšie objímali, boli odolnejší voči chladu a prechladnutiu.

Objatie je teda naozaj vrúcne, lebo vtedy naša telesná teplota neklesá. Zaujímavosťou je, že tí jedinci, ktorí ochoreli a častejšie sa objímali, sa dokázali aj rýchlejšie zotaviť.

Ak teda vaše dieťa ochorie, určite objatiami nešetrite.

BUDUJE VZŤAHY

Za všetky tieto pozitíva môže oxytocín v hypotalame, ktorý je známy aj ako hormón šťastia či lásky.

„Oxytocín je neuropeptid, ktorý v podstate podporuje pocity oddanosti, dôvery a spojenia. Naozaj kladie biologický základ a štruktúru pre prepojenie s inými ľuďmi,“ konštatuje  experimentálny psychológ Matt Hertenstein v štúdii z roku 2015, ktorá bola publikovaná v zborníku Národnej akadémie vied.

Znamená to teda, že ak sme v objatí niekoho, kto nás má rád, hormón lásky sa nám vyplaví do krvi a my sa cítime naozaj lepšie.

A práve tento hormón pozitívne ovplyvňuje budovanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Zaujímavosťou je, že jeho zvýšenú hladinu sa podarilo namerať aj v období dojčenia, a dokonca aj tesne po pôrode.

objatie buduje vztah

Štúdia z roku 2001 publikovaná v časopise MCN: Americký denník o materskej a detskej starostlivosti zistila, že priamy kontakt matky s pokožkou novorodenca, známy aj ako „klokania starostlivosť“, môže minimalizovať alebo dokonca zabrániť popôrodnej depresii u matky. A len tak pre zaujímavosť, v USA ju má až 600 000 žien ročne.

Objímanie však nezlepšuje iba náladu matky, ale pomáha aj budovať vzájomný vzťah s bábätkom. „Zdá sa, že sú schopné byť citlivejšie na detské signály a že deti viac reagujú na matku počas prvých troch mesiacov,“ tvrdí Ann Bigelow, profesor vývinovej psychológie a výskumník na Univerzite sv. Františka Xaviera. „Rozpoznávajú svoju matku skôr, takže vzťah medzi matkou a dieťaťom má uľahčený štart.“

AKO SPRÁVNE OBJAŤ DIEŤA?

Aby bolo objatie naozaj efektívne, treba dodržať zopár pravidiel. Určite by nemalo byť len rýchle, ale intenzívne. Ak je dieťa maličké, je dobré vziať si ho na ruky. Keď trochu podrastie, odporúča sa čupnúť si na úroveň jeho očí, čím mu dáte signál rovnocennosti.

A ak už vaše dieťa naozaj vyrastie a bude z neho napríklad už pubertiak, postačí „klasické“ objatie. Je však jedno, koľko rokov bude mať, objatie musí byť vždy od srdca.

ako spravne objat dieta

Urobiť zmeny v rodičovstve môže byť ťažké, obzvlášť keď sme my sami boli po desaťročia vychovávaní nejakým spôsobom a keď nám bolo hovorené, čo je dobré a čo zlé.

Vybudovanie pevného vzťahu s dieťaťom je náročný proces, no pravidelné objímanie dokáže naozaj veľa zmeniť a vylepšiť. Doprajte si preto trochu oddychu, porozprávajte sa o svojich pocitoch s niekým, komu dôverujete, a nezabudnite sa objímať. Rodičovstvo je cesta a my sme v tom všetci spolu.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
5 skvelých tipov na valentínske výlety s vašimi deťmi

Aktualizované: 30.1.2025

Pri príležitosti dňa zaľúbených môžete s vašimi deťmi podniknúť rôzne aktivity a navštíviť rôzne miesta, ktoré sa spájajú s láskou. Vyrazte s nami po Slovensku a objavte tie najromantickejšie miesta, ktoré budú baviť aj vaše deti.

valentinske-vylety-01

STUDŇA LÁSKY

Ako sa hovorí, láska hory prenáša. V prípade Omara a Fatimy by sa však dalo povedať, že láska aj studňu vykope. Aspoň tak to hovorí jedna z najromantickejších slovenských povestí, ktorá sa od 16. storočia viaže k Trenčianskemu hradu.

studna lasky Trenciansky hrad

Studňa lásky na Trenčianskom hrade rozpráva príbeh plný lásky a odhodlania. Zdroj: wikipedia.org

Studňa lásky existuje dodnes a nájdete ju na hradnom nádvorí. Hlboká je 79 metrov a hradný sprievodca vám pri nej vyrozpráva príbeh o Turkovi Omarovi, ktorý chcel získať naspäť svoju krásnu Fatimu. Tú totiž väznil pán hradu Štefan Zápoľský.

Omar prišiel svoju drahú vykúpiť a ponúkol množstvo zlata, no kov nemal pre Zápoľského žiadnu cenu. Jeho hradu totiž chýbala voda, a to bol aj dôvod, prečo bola jeho pevnosť v časoch obliehania slabá. Povedal mu teda, že ak chce svoju Fatimu naspäť, musí mu vykopať studňu s vodou.

Napokon sa to Omarovi po troch rokoch podarilo a príbeh skončil šťastne. Iba studňa by však vedela naozaj vyrozprávať, koľko ľudí počas jej kopania zahynulo...

MODRÝ HRAD LÁSKY

 Špeciálnu valentínsku prehliadku môžete zažiť aj na hrade v Modrom Kameni. Tešiť sa môžete na posla z minulosti, ktorý vám porozpráva príbeh o svätom Valentínovi. A ukáže vám aj ľúbostnú poéziu z pera Valentína Balašu, ktorý naozaj žil na tomto hrade.

Dozviete sa aj to, že urodzené dámy si kedysi lásku a dvorenie zo strany rytiera museli zaslúžiť. „Aj to, že manželstvo bolo v renesancii považované za ideálny spôsob života,“ uviedla manažérka Katarína Hanková Jančeková.

Čerešničkou na torte bude prehliadka Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek.

hrad-modry-kamen

Zdroj: www.slovenskycestovatel.sk

LANOVKOU ZO SRDIEČKA

Slovensko má množstvo nádherných lanoviek so skvelými panorámami, no tá najromantickejšia tróni v Nízkych Tatrách a vedie zo Srdiečka (1213 m n. m.) na Kosodrevinu (1489 m n. m.).

Do prevádzky bola uvedená 9. februára 1994 a dnes premáva hore-dole každý deň. Jazda síce trvá iba tri a pol minúty, no pre celú vašu rodinu to bude skvelý zážitok.

Východzí bod lanovky sa nachádza pri horskom Hoteli Srdiečko, ktorý víta hostí s otvoreným srdcom už od roku 1958. „Tento hotel dostal názov Srdiečko podľa poľovníckeho zrubu, ktorý sa nachádzal asi 200 metrov nad lanovkou. Názov Srdiečko vznikol podľa toho, že tento zrub mal nad dverami srdiečko a poľovníci, ktorí tam chodili, sa toho chytili a medzi sebou hovorili ,že idú hore – do Srdiečka,“ uvádza hotel na svojej webstránke.

vysvieteny hotel Srdiecko a lanovka


Vysvietený Hotel Srdiečko a lanovka, vedúca na Kosodrevinu. Zdroj: Hotel Srdiečko

V cieľovej stanici sa zas môžete ohriať na Chate Kosodrevina, ktorá leží na úpätí Chopku. Nachádza sa uprostred najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku, takže decká sa tu môžu naozaj vyblázniť.

A ako už napovedá názov chaty, jej poloha je v pásme kosodreviny. Ak teda chcete mať vo svojom srdci kúsok prírody aj počas Valentína, lanovka na Srdiečku je pre vašu rodinu správna voľba.

KÚPELE ZAĽÚBENCOV

Kúpele Horný Smokovec fungujú už viac ako 90 rokov, no iba málokto vie, že za ich vznikom stojí veľký príbeh lásky. Príbeh lásky lekára a jeho pacientky.

„Naša babička Zdenka sa narodila v roku 1901, pochádzala z dobre situovanej pražskej rodiny, ktorá ju poslala na liečenie do Vysokých Tatier, pretože podľa ich názoru bola neduživá. Stretla sa tu s doktorom Jánom Opatrným z Vodňan, ktorý bol ftizeológ a pracoval v Dolnom Smokovci, kde sa staral o takýchto pacientov,“ priblížila riaditeľka kúpeľov Karin Fireszová.

kupele Horny Smokovec

Kúpele Horný Smokovec majú dlhoročnú históriu.

Slovo dalo slovo a napokon sa zaľúbenci zobrali. Zdenkini rodičia dali neveste bohaté veno a mladomanželia si spolu v roku 1928 založili sanatórium, kde sa kedysi ľudia liečili predovšetkým na tuberkulózu.

Kúpele dnes ponúkajú aj špeciálne pobyty pre deti. A nezabudnite svojim drobcom povedať málo známy príbeh veľkej lásky, ktorý pomohol zachrániť množstvo ľudských životov.

DOM MARÍNY

„...z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýňa; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!“

Toto sú nehynúce slová lásky od Andreja Sládkoviča, ktoré zveršoval ešte v roku 1846. A slovenská literatúra dodnes nič krajšie nenapísala.

lavička so zámkami lásky

Lavička lásky, zdroj: turistika.cz

O láske tohto spisovateľa sa učíme už na základnej škole, no asi žiadny človek nie je schopný naučiť sa celú skladbu naspamäť. Marína má totiž až 2900 veršov, a je preto oficiálne najdlhšou ľúbostnou básňou na svete.

Láska Sládkoviča a Maríny sa síce nikdy nenaplnila, no posolstvo ich hlbokého citu žije dodnes. Podarilo sa ho vzkriesiť v jej rodnom dome v Banskej Štiavnici, kde nájdete Banku lásky.

Príďte sem so svojimi deťmi a ukážte im krásu slovenskej literatúry prostredníctvom jedinečnej zážitkovej formy.

Dúfame, že váš Valentín teda bude nielen plný lásky, ale aj spoločných zážitkov. :)

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Naučte sa rozpoznať a hovoriť s vašimi deťmi o ich prvých láskach

Kým niekto si svoju prvú pusu „odkrúti“ už v škôlke za závesom, iní si musia na tento zážitok počkať až do dospelosti. O prvých láskach sa však treba rozprávať už s malými deťmi. Patria k nej totiž nielen „motýle v bruchu“, ale aj sklamania. A ako správny rodič by ste mali svoje potomstvo pripraviť na všetko.

prve-lasky-01

LÁSKA K UČITEĽOVI

Prvá láska, ktorú dieťa spozná, je tá rodičovská. No neraz už v útlom veku im padnú do oka aj ich rovesníci. Dievčatko naservíruje svojmu kamarátovi neviditeľný čajík, lebo tak to robí mamina pre ocina, alebo chlapec ťahá svoju spolužiačku pravidelne za vlasy. Rozkošné a úsmevné zároveň.

Niekedy sa však malé dieťa môže platonicky zamilovať aj do svojej učiteľky alebo učiteľa. Stáva sa to hlavne v prípadoch, ak vyučujúci vo svojej práci uplatňuje akýsi materinský prístup. Dieťa však z toho časom zvyčajne vyrastie.

„Na druhom stupni ZŠ začínajú deti vnímať osoby opačného pohlavia viac zmyslovo a sexuálne, no vždy ide viac o nenaplnenú materskú lásku alebo ideálnu lásku, keď sa chlapček/dievčatko ešte neodpútalo citovo od svojej matky/otca a potrebuje ju/ho,“ hovorí psychologička Denisa Maderová z internetovej kliniky kliklinik.

prve detske lasky

NEPODCEŇUJTE A NEZAKAZUJTE

Zamilované listy či odprevádzanie spolužiaka do školy… Aj to môžu byť pre vás signály, že s vaším dieťaťom sa niečo deje a že pomaličky vstupuje do sveta dospelých.

Dôležité je však to, či to robí poza váš chrbát alebo sa vám so svojimi pocitmi zdôverí. Nezáleží pritom, koľko rokov má vaše dieťa, vždy to berte vážne. Zľahčovacie hlášky typu „na také niečo máš ešte kopu času“ ničomu a nikomu neprospejú.

Ak sa vám teda vaše dieťa prizná, že sa mu/jej niekto páči, berte to ako prejav dôvery a toho, že od vás očakáva podporu. Určite nie je vhodné uchýliť sa k zákazom. Radšej spolu komunikujte a vysvetlite, prečo niektorí partneri naozaj nie sú vhodní.

Buďte však pri tom opatrní a hlavne nezabudnite na objektivitu, inak môže medzi vami vyrásť veľký múr.

FYZICKÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ

K prvým láskam patria aj prvé bozky. To je v poriadku. Doba však ide vpred a to, čo bolo kedysi v nejakom veku nemysliteľné, takmer až tabu, je pre dnešných pubertiakov bežnejšie. Týka sa to predovšetkým sexuality.

Deti však nenosí bocian a mať ich, keď má človek ešte len „násť“, nie je žiadna sranda. „Do 16 rokov sú deti pod zákonom a emocionálne nezrelé, naivné a idealistické, majú nereálne predstavy o živote, ľahko sa citovo zrania. Práve preto je dôležité od začiatku si s nimi budovať dôverný vzťah a veľa sa s nimi rozprávať,“ radí psychologička.

Poukázať treba na morálne a zdravotné aspekty a vysvetliť mu, že nesie plnú zodpovednosť za svoje skutky. V neskoršom veku treba otvoriť aj tému antikoncepcie. Pre istotu.

SKLAMANIE

Dieťa sa môže platonicky zamilovať, no jeho idol sa o tom nikdy nedozvie. Alebo sa aj dozvie, no zažije odmietnutie. Inokedy zase potencionálneho frajera preberie „najlepšia“ kamarátka a rodí sa žiarlivosť či dokonca nenávisť. Alebo príde trpký rozchod.

Dôvodov na sklamanie býva naozaj veľa. A emočná bolesť môže byť ešte väčšia ako u dospelých, lebo deti o partnerskej láske vedia ešte málo.

sklamanie dietata z lasky

Reči o tom, že čas všetko zahojí, zamilovanému srdcu nepomôžu. Určite nie je ani vhodné hovoriť v zlom o prvej láske svojho dieťaťa. Nech už rozchod prebehol akokoľvek, na záver by mala zostať pekná spomienka.

Situáciu preto zbytočne nezhoršujte, nevysmievajte sa z nej a za každých okolností stojte pri svojom dieťati (nech má hocikoľko rokov).

Zaujímajte sa o to, čo sa stalo, nájdite slová útechy, ponúknite radu, podeľte sa o svoje vlastné skúsenosti, lebo niekedy aj to pomôže.

V prípade sklamania vaše dieťa nesmie zostať so svojimi pocitmi izolované. Navyše, ak sa otvoríte a podelíte o svoje vlastné zážitky, spomienky či popálenia, na vaše dieťa budete pôsobiť menej mocensky, no zato oveľa viac ľudskejšie. A to vás môže v konečnom dôsledku ešte viac zblížiť.

doverny vztah s dietatom

POMÔŽU AJ KNIHY

Nie každé dieťa sa však chce rozprávať, aj napriek vašej snahe. Netreba sa však vzdávať a pomôcť vám môže dostupná literatúra pre mladých. Napríklad publikácia Prvé lásky, v ktorej sa vaše dieťa dozvie veľa dôležitých a zaujímavých vecí, ako to beží počas zaľúbenia.

„V knihe nenájdete len krásny príbeh dvoch tínedžerov, ale aj rady pre mladé dievčatá. Jacqueline Wilsonová má veľmi chytľavý štýl písania, vďaka ktorému vám 165 stránok utečie ako voda. Prvé lásky sú príjemná oddychovka pre dospievajúce dievčatá, ktoré hľadajú príbehy podobné tým ich.“

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
10 dôvodov, prečo je podložka LALALU najlepšou voľbou do detskej izby

Aktualizované: 21.2.2025

Koberce cez celú izbu už dávno nie sú v móde. Deti však vo svojej izbičke rozhodne ocenia hraciu podložku, ktorá rozvíja ich minisvet plný hier a ktorá sa postará aj o ich bezpečnosť. Nasledujúcich 10 dôvodov vás presvedčí o tom, prečo sa oplatí do nej zainvestovať.

LALALU_premium_playmat_white_star1

Detské podložky na hranie sú úžasným doplnkom každej izbičky a ponúkajú množstvo benefitov, o ktorých ste možno ani netušili. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, prečo sú podložky Lalalu výbornou voľbou pre vášho drobca:

1. IZOLUJÚ

Detské podložky na hranie sú zárukou toho, že vášmu drobcovi nebude od podlahy chladno. Sú totiž vyrobené z kvalitných izolačných materiálov, ktoré udržia vaše dieťa v teple.

izolacne vlastnosti podlozky LALALU

2. ODHLUČŇUJÚ

Ak bývate v paneláku či v bytovke, ocenia ich aj susedia pod vami, lebo tieto podložky  neprepúšťajú ani hluk. Sú totiž vybavené špeciálnym povlakom v tvare zaoblených diamantov na povrchu, ktoré účinne tlmia nárazy. Vaše deti sa tak na nich môžu poriadne vyblázniť.

3. SÚ BEZPEČNÉ

To, že deti behajú kade-tade, je vec jasná. A behať môžu aj po samotnej podložke, ktorá je vybavená špeciálnou protišmykovou vrstvou. Vášmu dieťaťu teda nehrozí žiadny nebezpečný pád a môže si na nej dosýta užiť kotúľanie, prevaľovanie, ale aj štvornožkovanie.

bezpecnost podlozky LALALU

Výhody hracej podložky LALALU ocenia aj rodičia.

4. SÚ MÄKKÉ

Vydraté lakte, prederavené kolená či „hladné“ papuče, toto vám pri značke Lalalu rozhodne nehrozí. Tieto detské podložky sú príjemne mäkké a dieťa sa na nich cíti naozaj ako doma. A vy ako rodičia nebudete musieť riešiť ani žiadne záplaty na detskom oblečení a namiesto toho môžete svoj čas venovať hrám so svojou ratolesťou.

5. SÚ ODOLNÉ

Nielenže sú mäkké, ale zároveň sú veľmi odolné, pretože odolávajú vode a nečistotám. Dieťa sa teda na podložku môže vybrať aj s čajíkom a nič sa nestane, keď sa na ňu náhodou vyleje, lebo je 100 % vodeodolná. Podložku stačí dosucha vytrieť alebo vyčistiť ju pod sprchou.

6. SÚ ZDRAVOTNE NEZÁVADNÉ

Detská podložka Lalalu kategórie Premium je vyrobená z vysokokvalitnej a zdravotne nezávadnej pamäťovej peny, ktorá má hypoalergénne vlastnosti. Na rozdiel od kobercov sa na nej nedrží prach ani žiadne mikróby. Je preto vhodná pre deti už od narodenia.

7. SÚ STABILNÉ

Ich výhodou je aj to, že ich môžete rýchlo a jednoducho upratať, pričom nezaberajú veľa miesta. Ďalším benefitom je, že sú vyrobené z takzvanej pamäťovej peny, a tak sa po zrolovaní nekrčia a stále si udržiavajú svoj tvar. Aj po rokoch uskladnenia preto vyzerá ako nová.

pamatova pena podlozy LALALU

Podložky si držia svoj tvar za každých okolností.

8. SÚ MULTIFUNKČNÉ

Malé či veľké, prenosné či skladacie – všetky detské podložky na hranie od Lalalu sú multifunkčné a praktické. Pre vašich drobcov je dostupný aj kvalitný podsedák z rady Premium, ktorý oceníte nielen na detskom ihrisku, ale aj počas vychádzky v prírode.

Nech už sa nachádzate kdekoľvek, budete mať istotu, že vaše dieťa bude mať vždy mäkké, suché a pohodlné miesto na sedenie.

multifunkcnost podlozky LALALU

Kempingové podložky Lalalu sú vhodné nielen do vašej domácnosti. Vziať si ich môžete aj von.

9. ROZVESELIA A POUČIA

Detská podložka poskytuje veselý priestor na hry a prvé objavy. Má totiž obojstrannú potlač s krásnym dizajnom, kde nájdete pestrofarebné písmenká, zvieratká a rôzne ďalšie tvary.

Hravé kresbičky ľahko upútajú pozornosť vášho dieťatka a zároveň napomáhajú jeho rozvoju a vzdelávaniu. Niet pochýb o tom, že si ju zamilujú.

vesela podlozka LALALU

Podložka na hranie  HAPPY BIRTHDAY je obojstranná a plná hravých obrázkov.

10. OPLATIA SA

Detské podložky na hranie Lalalu sú zároveň zárukou toho, že vám aj pri pravidelnom používaní vydržia viac ako desať rokov. Ak teda ešte takúto podložku doma nemáte, určite nahliadnite do ponuky v našom e-shope Lalalukids. Takáto kúpa sa totiž naozaj oplatí.  

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Suchú detskú pokožku nespôsobuje iba chlad. Ako sa o ňu starať?

Aktualizované: 10.1.2025

Mrazivé počasie, suchý vzduch vo vnútri, nedostatok tekutín, nevhodné oblečenie či pracie prášky – to všetko a oveľa viac môže nepriaznivo vplývať na telo vášho dieťatka. S vhodne zvolenou starostlivosťou sa však suchej pokožky obávať nemusíte.

sucha-pokozka-0

 

Chladné mesiace predstavujú nápor nielen na organizmus dospelého človeka, no zabrať dajú aj malým deťom. Ich pokožka je totiž až päťnásobne tenšia ako u dospelých, a preto je oveľa náchylnejšia k nadmernému vysušovaniu.

Týka sa to obzvlášť malých bábätiek, ktoré majú veľmi citlivú pokožku. Tá je v prvých mesiacoch po narodení naozaj krehká a tenučká. Mazové žliazky ešte nie sú naplno rozvinuté a produkujú oveľa menej lipidov ako u dospelých jedincov.

Lipidy sú však pre náš organizmus mimoriadne dôležité, pretože svojou funkciou bránia prenikaniu vody či mikroorganizmov prenikať do nášho tela. Koža novorodenca preto počas prvých týždňov zvykne vstrebávať viac látok ako koža dospelého človeka, v dôsledku čoho sa môže ľahšie podráždiť. Treba preto na ňu dávať oveľa väčší pozor.

Pozrite sa, ktoré faktory ju najviac ohrozujú.

NEDOSTATOK TEKUTÍN

Vypiť dostatočné množstvo vody – to je alfa a omega v boji proti suchej pokožke. Bez ohľadu na ročné obdobie platí, že malým deťom by sme nemali dávať ani príliš studené nápoje, ani príliš horúce. Prirodzeným základom pitného režimu u detí je voda, ktorá by mala mať takzvanú izbovú teplotu, a to od 20 do 25 stupňov Celzia.

sucha-pokozka-01
 
KOĽKO VODY VYPIŤ?
  • Deti, ktoré sú dojčené, si vystačia s materským mliekom. Ak však dieťa kŕmite umelým mliekom, časom treba pridať aj detský čaj.

  • Ročné dieťa by už malo pravidelne dopĺňať pitný režim tiež vodou a čajmi. Pri hmotnosti nad 10 kg by malo vypiť 1 liter a k tomu ešte 50 ml na kilogram váhy.

  • Väčšie deti s hmotnosťou nad 20 kg by mali vypiť 1,5 litra vody a k tomu 20 ml na kilogram váhy.

  • Vo veku 4 až 7 rokov by mali prijať 1,6 litra vody.

  • Ako 10 až 13-ročné už 1,8 litra.

  • A vo veku 13 až 15 rokov už 2,15 litra vody.

Problémom však je, že deti majú znížený pocit smädu, a preto si tekutiny samy nezvyknú pýtať. Je teda na rodičoch, aby im dostatočný prísun tekutín zabezpečili a naučili ich pravidelnému pitnému režimu.

 sucha-pokozka-03

SUCHÝ VZDUCH VO VNÚTRI

 

Hoci sa deti počas zimných mesiacov menej potia, vodu zo svojho organizmu strácajú dýchaním a odparovaním skrz pokožku a sliznice. Vplýva totiž na nich suchý vzduch v miestnostiach spojený s vykurovacou sezónou, čo sa môže prejaviť suchou pokožkou a dokonca aj lupinami.

Nastavte mu teda v izbičke adekvátnu teplotu, sledujte vlhkosť vzduchu v domácnosti a nezabudnite ani pravidelne vetrať. Aj takéto „maličkosti“ totiž vplývajú na zdravie vášho dieťaťa.

sucha-pokozka-04

VONKAJŠÍ MRÁZ

 

Nášmu organizmu spôsobujú „šoky“ predovšetkým veľké teplotné rozdiely medzi pobytom v prekúrených miestnostiach a vonku, pričom každý organizmus reaguje na tieto zmeny iným spôsobom. Malé deti sú však na mráz oveľa citlivejšie, pretože ich termoregulácia nie je ešte taká vyvinutá ako u nás dospelákov.

U novorodencov sa termoregulačné problémy objavujú pri teplote pod 5 stupňov Celzia, u detí do troch rokov pod 0 stupňov Celzia. „Pri teplotách pod - 10 °C prechádzku s bábätkom radšej vynechajte. Znamením, že všetko nie je tak, ako má byť, nie sú iba studené ruky, chodidlá a uši, ale tiež neprekrvené biele fliačiky na pokožke. Upozorňujú nás na to, že prekrvovanie neprebieha tak, ako by malo a je nutné pristúpiť k určitým opatreniam,“ varuje na portáli novinky.cz praktická detská lekárka Jarmila Seifertová.

sucha-pokozka-05

 

Jedným z opatrení je aj správne zvolené oblečenie. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bolo dieťa oblečené vo viacerých tenších vrstvách ako v dvoch či troch hrubších.

Netreba zabúdať ani na zateplenú zimnú obuv s protišmykovou podrážkou, rukavice (ideálne palčiaky), šál a čapicu. „Pokožku treba chrániť pred omrzlinami či inými poškodeniami, najmä ak teplota klesne pod mínus desať stupňov. Ruky a tvár si treba pravidelne krémovať,“ prízvukujú pracovníci Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Pred každým pobytom vonku preto pokožku vášho bábätka dobre ponatierajte a, samozrejme, zakryte vhodným oblečením.

sucha-pokozka-06
 
 ZLE ZVOLENÁ KOZMETIKA

 

Aký krém však použiť? Táto otázka trápi mnohých rodičov. Odpoveď poskytla pre portál novinky.cz kožná lekárka Štěpánka Čapková: „Pri výbere kozmetických prípravkov pre kojencov pozeráme hlavne na ochranné schopnosti jednotlivých prípravkov. Látky obsiahnuté v detskej kozmetike musia zachovávať prirodzenú vlhkosť a vláčnosť kože, umožňovať voľné dýchánie pokožky a zároveň pôsobiť protizápalovo. Detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne alergizujúce zložky.“

sucha-pokozka-07

 

Lekárka ďalej upozorňuje na to, že bábätká nestačí kúpať iba v čistej vode, pretože tá nedokáže úplne odstrániť nečistoty, ako je napríklad krém či zbytky stolice. Voda navyše pokožku vysušuje. A nebude vám stačiť ani bežné mydlo.

Zvoliť by ste mali rôzne olejčeky, ktoré kožu nielen očistia, ale aj ošetria. Pozor si však treba dať na hodnotu pH, ktorá by mala byť vhodná pre detskú pokožku. 

NEVHODNÝ PRACÍ PRÁŠOK

 

Aj keď by sa to možno na prvý pohľad nezdalo, aj taká „banalita“ ako pracie prostriedky  môže vplývať na stav našej pokožky a vysúšať ju. Ak teda napriek vašej snahe šupinatá pokožka vášho drobca neustupuje, pozrite sa na to, čo obsahuje váš prací prášok či aviváž. Na citlivú detskú pokožku by ste totiž mali používať prací prostriedok bez vône, bez konzervantov a ďalších zbytočných dráždivých prísad, ako sú toxíny a konzervanty.

V našom obchodíku LALALU ponúkame prírodné, overené a obľúbené prostriedky značiek SOULDOPS a NELLIE's ALL NATURAL. 

Souldrops_na_citlivu_pokozku3

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ako správne obliecť bábätko do zimy? Inšpirujte sa severanmi

Aktualizované 8.1.2025

Naobliekať deti do množstva vrstiev, aby ani na chvíľočku nepocítili chlad, alebo byť v obliekaní do zimy trochu miernejší? Pozrite sa, ako čo najlepšie obliecť svojho drobca do chladu.

obliekanie-deti-01

Ak váš novorodenec prišiel na svet v jarných či letných mesiacoch, von ho môžete zobrať už pár dní od narodenia. V chladnejšom období však treba začať najskôr s postupným otužovaním.

Bábätko poobliekate, dáte do kočíka a pár minút necháte pri otvorenom okne. O pár dní môžete kočík presunúť na balkón a nechať ho tam pospinkať si zo desať minúť. A napokon môžete vyraziť spolu von do ulíc.

prechadzky v zime

V Škandinávii stretnete na ulici rodičov s kočíkmi aj v teplote -30°C.

Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Pediatri však zvyčajne neodporúčajú ísť von s novorodencom, ak je teplota vzduchu nižšia než -5°C a s trošku väčšími deťmi treba zvážiť prechádzky pri teplote nižšej ako -10 °C.

Hoci posledné roky zima nie je ani zďaleka taká tuhá a biela, ako si ju pamätáme z našich detských čias, podceňovať ju netreba. Vždy sa však oplatí sledovať aktuálnu predpoveď meteorológov, aby ste sa vedeli pripraviť na to, čo vás čaká tam vonku.

Bábätko totiž treba obliecť inak, keď je +5 °C, ako keď je -5 °C. Vo všeobecnosti však platí, že von môžete ísť za takmer každých okolností, prechádzka na čerstvom vzduchu jeho imunite určite prospeje.

NAOBLIEKANÝ AKO CIBUĽA

Určite ste už túto ľudovú hlášku niekedy počuli… A je to tá najlepšia voľba aj u malých bábätiek. Odporúča sa totiž, aby ste svoje „mini“ radšej navliekli do viacerých tenších vrstiev ako do dvoch hrubočizných.

Je totiž lepšie dieťa v prípade potreby trochu „ošúpať ako cibuľku“ ako nemať mu čo vyzliecť. Okrem toho v príliš hrubých vrstvách vášmu drobčekovi hrozí, že sa dopotí, v dôsledku čoho sa mu môžu na pokožke vyhodiť nepríjemné potničky.

naobliekat ako cibulu

Rukavice, šál, čapica a kvalitné topánky nemôžu chýbať v zime žiadnemu dieťaťu.

V zásade však platí, že vrchné oblečenie u detí má byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. Dbať treba najmä na zateplenie nôh, rúk a hlavy, a to v podobe rukavíc, ideálne palčiakov, čiapky, ponožiek a kvalitných zimných nepremokavých topánok. Ak ste kreatívna a baví vás šitie, môžete si pozrieť návod ako ušiť dvojvrstvovú detskú čiapku, ktorá je ideálna do chladnejšieho počasia.

Oblečenie by však nemalo byť príliš tesné a ani topánočky by nemali zamedzovať správnej cirkulácii krvi v tele. 

SPÁNOK NA ČERSTVOM VZDUCHU

Vonku je treskúca zima a mamička tlačí pred sebou kočík s bábätkom. Kým v niektorých krajinách by sa ľudia pri takomto pohľade chytali za hlavu, v Škandinávii je to vec úplne bežná. Severania totiž už celé desaťročia svorne tvrdia, že bábätká majú v mínusových teplotách oveľa zdravší a dlhší spánok.

Dokazujú to aj švédske jasličky a škôlky. Napríklad v štokholmskom zariadení Förskolan Orren nechávajú vonku spať všetky deti do troch rokov. „Keď teplota klesne na mínus 15, vždycky kočíky prikrývame dekami,“ hovorí jej riaditeľka Britt Marie Carlzonová s tým, že na nejakú dobu kočíky berú aj dovnútra, ale väčšinu času strávia vonku.

spanok na cerstvom vzduchu

Deti do troch rokov nechávajú vo švédskej škôlke v Förskolan Orren spať vonku aj v mínusových teplotách.

Za pravdu im dáva aj výskum fínskej vedkyne Marjo Tourulovej. „Deti spia vonku zjavne dlhšie,“ konštatuje s tým, že vo vnútri to boli maximálne dve hodiny, no vonku až tri. Podľa jej výskumu je však na to ideálna teplota -5 stupňov Celzia, no nie je vraj ničím výnimočným, keď rodičia nechávajú deti vonku aj vo výrazne nižších teplotách.

TAJOMSTVO TKVIE V LÁTKE

Severanov však rozhodne netreba za tento prístup odsudzovať. Ich tajomstvo výchovy na mraze totiž tkvie v kvalitných materiáloch, do ktorých svojich drobcov obliekajú. „Najviac zahreje vlna, flis a angora. Slabšie zahreje Goratex a viskóza. Neohrieva polyester a bavlna, aj keď je veľmi priateľská k pokožke,“ konštatujú odborníci.

detsky fusak

Bez teplého fusaku s bábätkom ani na krok.

„Je veľmi dôležité, aby deti mali vlnu čo najviac pri tele, mali teplé oblečenie a teplý fusak,“ odporúča rodičom Ur och Skur Martin Järnström, ktorý šéfuje materskej škôlke v Škandinávii. Obyčajný spací vak preto nestačí a pri kúpe oblečenia pre bábätká si treba všímať najmä to, z čoho sú vecičky vyrobené.

kvalitne materialy oblecenia

Rodičia v severských štátoch svoje poklady v zime obliekajú do najkvalitnejšej vlny a až potom sa vyberú von.

Na záver môžete kočík vášho bábätka vybaviť ešte príjemne hebkou a mäkkou dečkou značky Baby Elephant Ears, ktorá je vyrobená z organických bambusových a kukuričných vlákien.

decka Baby Elephant Ears Lalalukids

Vašim prechádzkam v studenom zimnom počasí tak už nebude nič brániť. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Návod pre rodičov: Takto zvládnete zimu bez toho, aby deti ochoreli.

Aké vitamíny sú vhodné pre malé deti, ako obohatiť stravu a na čo všetko myslieť, aby vaša rodinka zvládla chladné mesiace bez chorôb? Stačí dodržať tieto praktické a overené rady a žiadna zima vás nezaskočí.

zima-bez-choroby

JESŤ LOKÁLNE A SEZÓNNE

Základom všetkého je strava, ktorá by sa mala meniť v závislosti od konkrétneho ročného obdobia. Tvrdí to Alexandra Popovičová, zakladateľka projektu Čo jedia zdravé deti, podľa ktorej je tou najlepšou cestou lokálna a sezónna strava. Mali by sme teda rešpektovať prírodu a jej dary, čiže jesť to, čo rastie tu a teraz.

lokalna strava

Naplňte svoje komory. Zaváranie zažíva svoj comeback.

To znamená, že na jar a v lete si môžeme dopriať čerstvú zeleninu a ovocie a v zime zase to, čo sme si medzičasom uskladnili do komory.

Čiže zemiaky, koreňovú zeleninu, strukoviny, obilniny, sušené ovocie a hríby, ale aj med. Oplatí sa mať aj svoj vlastný súdok s kyslou kapustou, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu C. Fungovali tak naši predkovia a fungovať by sme tak mali aj my.

kysla kapusta

Súdok s nastrúhanou kapustou by nemal chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Je to vitamínová bomba vhodná pre celú rodinu.

A ako to vlastne vyzerá v praxi? Vo všeobecnosti by sme sa mali pri stravovaní orientovať skôr na slovenské produkty, ako sú napríklad jabĺčka.

Výhodou je podľa odborníčky to, že naše ovocie a naša zelenina nemusia prekonávať také obrovské vzdialenosti ako rôzne iné exotické plody, ktoré neraz počas cesty ešte len dozrievajú, a preto nedosahujú požadovanú výživovú hodnotu. 

orientovat sa na lokalne potraviny

 

Neznamená to však, že všetko exotické je hneď aj zlé. Ponechať v jedálničku by sme si podľa odborníčky mali hlavne ryžu, olivový olej, mandle a občasne kurkumu, keďže ich benefity prevyšujú exotickosť. Tá navyše už nie je pri týchto produktoch až taká dramatická, keďže ide o produkty, ktoré pochádzajú z EÚ a nemusia cestou dozrievať.

zdrava strava

Deti by mali jesť predovšetkým obilniny vypestované v našich končinách.

Slovenskí pediatri zároveň odporúčajú, aby dieťa konzumovalo predovšetým cereálie z nášho geografického okolia, pretože „práve včasný kontakt s nimi je účinnou prevenciou potravinových alergií či celiakie.“ Vďaka tomu si deti vybudujú to správne „imunologické okno“.

ZDRAVÁ DOMÁCA STRAVA

Hoci sa maminám môže zdať vyváranie na princípe lokálnosti a sezónnosti monotónne, pre vášho drobca je to tá najlepšia voľba. Najmä pre deti do troch rokov je najdôležitejšia zdravá domáca strava, ktorá sa nezakladá na polotovaroch.

Čo sa týka prikrmovania, u detí treba začať najskôr so zeleninou a až potom ovocím, aby si nezvykali príliš skoro na sladkú chuť. Odporúča sa, aby sa zelenina v prvých fázach najskôr varila, potom parila, neskôr dávala deťom do ruky surová a až úplne nakoniec sa smažila, a aj to iba na kvalitnom prírodnom tuku.

mrkvove pyre

Na mrkvovom pyré si zgustnú aj malé deti. 

V jedálničku by deťom nemalo chýbať ani mäso, no u batoliat treba vylúčiť rôzne údenárske produkty, ako sú napríklad párky, a zvoliť skôr takzvané chudé mäso. Pozor si treba dať aj na obsah soli. Tá sa v mnohých potravinách nachádza aj v prirodzenom množstve, preto to s ňou netreba preháňať a dieťa na ňu zbytočne neprivykať.

 

chude maso

Chudé mäso patrí do detského jedálnička tiež.

Odborníci tiež radia vyhýbať sa v zime príliš studeným nápojom. Náš organizmus sa totiž prispôsobuje telesnej teplote a pri studenom nápoji sa skôr unaví, lebo ho musí spracovať a ohriať. Odporúča sa preto, aby deti pili skôr čaje na slovenskej báze, ktoré môžete osladiť dobrým medíkom. 

VETRAŤ, VETRAŤ A EŠTE RAZ VETRAŤ

Žiadny správny rodič nechce, aby bola jeho drobcovi zima, a preto dbáme, aby v našom domove bolo teplúčko. Niektorí ľudia to však občas preženú a doma majú teplo ako na Havaji.

Vysoké teploty však vzduch v miestnosti zvyknú poriadne vysušiť, čo negatívne vplýva nielen na náš zrak, ale aj na dýchanie a spánok. Okrem toho pri odchode z vyhriateho domova môžete zažiť aj poriadny teplotný šok.

Ako to teda spraviť, aby bolo vám a vášmu drobcovi príjemne? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bolo v miestnostiach približne 20 stupňov Celzia, v kúpeľni okolo 23 a v spálni či v detskej izbe okolo 18 stupňov.

Kontrolovať treba aj vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 30 do 80 %. Na určenie zdravého prostredia v byte vám stačí malý vlhkomer s teplomerom.

vetranie v byte

Vetranie v dome je zdravé a zároveň otužuje. 

Netreba však zabúdať ani na pravidelné vetranie. Učili nás to už na základnej škole, no iba málokto si zapamätal, ako sa to má správne robiť. Väčšina moderných okien je vybavených vetračkami alebo takzvanou mikroventiláciou. Pravda je však taká, že ich otvorením poriadne nevyvetráte a von vám iba unikne drahocenné teplo.

Ak chcete naozaj vyvetrať a dostať dnu svieži vzduch, otvorte okná dokorán aspoň na tri minúty. Urobte tak ráno, len čo vstanete, po návrate z práce či zo školy a, samozrejme, aj tesne pred spaním. Takto máte zaručený zdravý spánok nielen vy, ale aj vaše potomstvo.

 

PRECHÁDZKA PLNÁ VITALITY

Hoci v miestnosti poriadne vetráte, nič sa nevyrovná vychádzke na čerstvom vzduchu. A to aj v zime. Napríklad škôlkari vo Fínsku chodia von za každého počasia a zastaví ich iba naozaj veľká metelica či lejak. Vo Švédsku je zase bežné, že maminy s kočíkmi stretnete na ulici aj v poriadne treskúcej zime. Severania sa svorne zhodujú, že otužovanie na čerstvom vzduchu od raného veku pomáha deťom lepšie zvládať chrípkové obdobie.

Vždy je predsa lepšie ísť aspoň na chvíľu von ako byť s 30 ďalšími deťmi celý deň v jednej miestnosti, ktorá sa tak neraz mení na liaheň epidémií.

zimna prechadzka

Zimná vychádzka musí byť takmer za každého počasia.

Na Slovensku sme však v tomto smere oveľa konzervatívnejší. Hoci podľa platných pedagogických smerníc pre materské a základné školy sa má s deťmi chodiť von až do -15 stupňov Celzia, nie je ničím výnimočným, že školáci von nechodia takmer vôbec. A to ani len cez veľkú prestávku v lete.

zimna prechadzka na lepsiu imunitu

Je preto dôležité, aby ste svoje ratolesti dostali na čerstvý vzduch aspoň vy a chodievali s nimi na pravidelnú prechádzku. Tá by mala v zime trvať minimálne tridsať minút, optimum je však hodina denne. A keďže to zvládajú severania, kde je, mimochodom, oveľa chladnejšie ako u nás, hravo to zvládnu aj slovenské deti.

Pred odchodom z domu však nezabudnite svojich drobcov poriadne obliecť a ak bude sneh, zobrať im aj sánky či „lyžice“, aby sa mohli poriadne vonku vyjašiť. Ale to ako správni rodičia určite dobre viete. ☺

 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Vyberáme jedálenskú súpravu pre dieťa, ktorú si obľúbite aj vy.

Výber kvalitnej jedálenskej súpravy môže dať zabrať. Obetujte však čas a nájdite pre vaše dieťa kvalitnú a praktickú súpravu, ktorá aj pekne vyzerá. Skôr než sa začneme zaoberať samotnými jedálenskými súpravami pre deti, povieme si, prečo je dôležité, aby sa dieťa učilo jesť samostatne.

jedalenska-suprava-00

V prvom rade treba myslieť na to, že dieťa si tak osvojí automatickú činnosť, ktorú potrebuje doživotne. Navyše, tým, že dieťa pri vŕtaní sa v jedle drží lyžičku alebo iné náčinie, rozvíja jemné motorické zručnosti.

A napokon, samostatným jedením sa dozvedá viac o štruktúre či chutiach jedál, ktorými sa kŕmi. No ako pri iných činnostiach, aj pri samostatnom jedení platí, že treba niekde začať.

NAJPRV NIEČO MALÉ

V angličtine jedlá malých rozmerov, ktoré sa podávajú deťom, dostali príznačný názov – finger foods (prstové jedlá). Ide o také pokrmy, ktoré dieťa jednoducho uchopí a rozhryzie. Väčšinou sú to mäkké kúsky ovocia (banán) alebo varená zelenina, napríklad zemiak alebo mrkva.

Práve tieto drobné pokrmy sú prvým krokom k tomu, aby sa dieťa naučilo jesť samostatne. Môžete mu dokonca nechať v dosahu viac drobných pokrmov a keď bude mať chuť, môže si vziať ďalšie sústo.

prve pokrmy

Avšak po tom, ako začne dieťa siahať aj po lyžici, môžete uvažovať nad samostatným jedením.

Používanie lyžice sa deťom umožňuje zväčša okolo 18. mesiaca, no podľa organizácie The Rasing Children Network je úplne v poriadku, ak dieťa začne jesť samo s lyžicou oveľa skôr. Správny moment rozpoznáte aj podľa spomínaného načahovania sa za lyžicou.

Samozrejme, dôležité taktiež je, aby ste dieťaťu počas jedenia vytvorili čo najlepšie podmienky. Keď bude jesť samo, dohliadajte naň, aby sa neudusilo. Taktiež si všímajte, aby sedelo vzpriamene a nevenovalo sa iným činnostiam. Pre lepšie naberanie môžete kúsky jedla nakrájať, nastrúhať alebo rozmiešať.

drobne pokrmy pre dieta

Aby sa dieťa zbytočne nezašpinilo, nechajte mu podbradník. Pod misku môžete umiestniť podložku alebo noviny. Ak sa dieťa znova rozhodne jesť rukami, nechajte ho. Napokon, chaotickosť je pre prvé pokusy samostatného jedenia príznačná. Okrem toho, že budete dohliadať na jeho bezpečnosť, poriadok a aj správny výber náčinia, ho nechajte, nech sa samo učí novým postupom.

 

AKO VYBRAŤ SPRÁVNU JEDÁLENSKÚ SÚPRAVU?

Ako sme už spomínali, pri samostatnom jedení je veľmi dôležitá bezpečnosť. A to sa netýka len kúskov jedla, ale aj náčinia, ktorým si dieťa pokrm naberá. V žiadnom prípade dieťaťu nedávajte ťažkú lyžičku s ostrým koncom. 

IMG_7175-1

Jedálenské sety vyrába kórejská značka Chochouatti.

Miska Chouchouatti je vyrobená zo zdravotne nezávadného potravinárskeho silikónu. Tento materiál je odolný voči baktériám aj extrémnym teplotám. Misku môžete pokojne vložiť do umývačky riadu, mikrovlnky či mrazničky a nijako sa nepoškodí.

Výhodou misky je okrem materiálu a veka aj prísavka na spodnej časti, vďaka ktorej sa miska dokonale priľne o stôl alebo detskú stoličku.

Podobne ako miska, aj detský tanier od Lalalu nesie v sebe všetky tieto vlastnosti. Je vyrobený z potravinárskeho silikónu, vďaka čomu nepodlieha vysokým a nízkym teplotám, a taktiež má prísavku, čo umožňuje lepšie priľnutie o povrch stola alebo detskej stoličky.

Hoci sa to nezdá, výber detskej jedálenskej súpravy môže dať zabrať. Dôvodom je hlavne to, že aj napriek dostupnosti ekologických a zdraviu nezávadných materiálov sa niektorí výrobcovia uchyľujú k používaniu škodlivých alternatív.

Náčinie pre deti je bežne vyrobené z tvrdých plastov, ktoré obsahujú chemickú látku Bisfenol A (BPA). Pre porovnanie uvádzame, že látka, ktorá sa môže nachádzať napríklad v detskej fľaške, sa využíva pri výrobe športových pomôcok alebo cédečiek.

Látka BPA s veľkou pravdepodobnosťou zabraňuje fungovaniu hormónov a znemožňuje reprodukciu. V krajných prípadoch spôsobuje neplodnosť. Obzvlášť háklivé na BPA sú dojčatá a malé deti.

nebezpecne jedalenske supravy

Ako môžete aj sami usúdiť, jedálenské náčinie pre deti s obsahom BPA vôbec nie je pre deti vhodné. Obzvlášť preto, že sa plast zahreje a nebezpečná látka sa uvoľňuje do jedla. Plastové nádoby s označením 6 a 7 predstavujú najväčšiu hrozbu.

Radíme vám teda, aby ste siahli radšej po drahšom a kvalitnejšom jedálenskom náčiní. Výberu jedálenskej súpravy venujte dostatok času a nezaoberajte sa iba vzhľadom, ale aj bezpečnosťou a praktickosťou.

kvalitnejsie jedalenske supravy

A napokon, aj sety na prvé jedenie od Lalalu sú dostupné vo viacerých pekných farbách. Vyberiete si teda pre dievčatko aj chlapca.

DOBRÁ RADA NA ZÁVER

Vyššie v článku sme písali o tom, kedy sa dieťa naučí jesť lyžicou. Na záver si ešte povieme, ako to je s používaním príboru.

S vidličkou je to podobne ako s lyžičkou. Je celkom bežné, že dieťa si túto zručnosť začne osvojovať okolo 17. a 18. mesiaca. Sú však aj také prípady, keď sa dieťa s vidličkou zoznámi už okolo 13. mesiaca. Naopak, s nožíkom to bude trochu zdĺhavejšie. Dieťa ho totižto začína používať zhruba v piatom roku.

rada na zaver jedalenske supravy

Samozrejme, pri ostrom príbore treba obzvlášť dávať na dieťa pozor. Obozretnosť vás v podstate neminie až do siedmich rokov. V tomto čase sa dieťa zvyčajne naučí jesť ako dospelý človek.

Upozorňujeme vás však na to, že u každého dieťaťa to môže byť inak. Preto by mali byť tieto čísla pre vás skôr informatívne. Veď každý z nás je iný a platí to aj pre našich drobcov. ????

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2