LALALU blog, Strana 11

Dojčenie znižuje riziko obezity dieťaťa, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia

Bez názvu (600 x 300 px)_2

V dôsledku nevhodného marketingu si matky môžu myslieť, že výživa je plnohodnotnou náhradou materského mlieka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) matkám radí, aby dojčili, pokiaľ je to možné. Prísun materského mlieka v dostatočne dlhom čase zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa nebude trpieť obezitou.

Vyplýva to z výskumu WHO, ktorého sa zúčastnilo 30-tisíc detí zo 16 európskych krajín. Odborníci na základe neho zistili, že deti, ktoré neboli nikdy dojčené, sú až o 22 % častejšie obézne než dojčené deti.

Na riziko výskytu obezity má rovnako vplyv aj to, ako dlho matky dojčia. Svedčí o tom zistenie, že u detí, ktoré boli dojčené menej ako šesť mesiacov, je pravdepodobnosť obezity o 12 % vyššia než u detí, ktoré matky dojčili aspoň pol roka.

Zaujímavé je však to, že európsky priemer týkajúci sa dojčenia nie až taký zlý. Totižto 77 % matiek dojčí. Obavy však vyvolávajú konkrétne krajiny.

Napríklad vo Francúzsku až 34 % matiek nikdy nedojčilo. Vo Veľkej Británii začne s dojčením 81 % žien, no počas prvých šiestich týždňov toto percento rapídne klesá. Dôkazom toho je Wales, kde v priebehu prvých šiestich týždňov dojčí len 17 % matiek. V Severnom Írsku je to dokonca až o štyri percentá menej. 

PRÍČINY A RIEŠENIA

Doktor João Breda, jeden z autorov výskumu, vníma viacero príčin tohto stavu. Jedným z nich je nevyhovujúce zázemie, ktoré má matky k dojčeniu motivovať. Nevyhnutným opatrením je napríklad riadne zaplatená materská dovolenka. Ako veľký problém Breda vníma aj propagáciu dojčenskej výživy. V dôsledku nevhodného marketingu si matky môžu myslieť, že výživa je plnohodnotnou náhradou materského mlieka.

Pravda je pritom taká, že výživa obsahuje vyššie množstvo inzulínu, ktorý stimuluje ukladanie tukov.

dojcenska vyziva

 

Kate Brintworth z Royal College Midwives (združenie pôrodných asistentiek vo Veľkej Británii) takisto prikladá veľkú dôležitosť vhodným podmienkam, ktoré majú matky v dojčení povzbudiť. „Pre matky po pôrode potrebujeme viac špecialistov, ktorí ich v dojčení podporia. Pôrodné asistentky by mali mať rovnako viac času, ktorý budú venovať dojčiacim matkám,“ uviedla pre britský The Guardian. Jej riešenie je tiež reakciou na ohlasy žien, ktoré vnímajú pozornosť pôrodných sestier za nedostatočnú.

Pomoc pôrodných asistentiek a asistentov je pritom veľmi dôležitá, pretože môžu matkám odovzdať užitočné informácie a zručnosti týkajúce sa dojčenia.

Navyše, dojčenie je veľmi emotívnou záležitosťou. Práve zvýšená pozornosť špecialistov pomôže matkám, ktoré nikdy nedojčili, alebo ženám, ktoré utrpeli traumu v dôsledku toho, že sa o dojčenie snažili, no predsa sa im nedarilo.

matka s novorodencom

BENEFITY DOJČENIA

Nie nadarmo odborná verejnosť povzbudzuje ženy v tom, aby dojčili. Presvedčiť by ich mali najmä benefity súvisiace so zdravím dieťaťa.

Hlavne mledzivo (mlieko, ktoré produkujú prsné žľazy krátko po pôrode) obsahuje všetky potrebné protilátky. Vďaka tomu predstavuje prvú vakcínu, ktorá dieťa ochráni pred vírusmi a baktériami.

Materské mlieko je ideálnou potravou aj preto, že na rozdiel od výživy obsahuje všetky osožné látky (bielkoviny či cukry) v takom množstve, ktoré si vyžaduje detský organizmus. Zloženie mlieka sa postupom času prispôsobuje stravovacím nárokom bábätka.

Materské mlieko svojím nutrične vyváženým obsahom znižuje riziko viacerých zdravotných problémov, na ktoré upozorňuje Národné centrum pre biotechnologické informácie (NCBI).

Okrem obezity dojčenie eliminuje výskyt astmy, atopického ekzému, leukémie, črevných chorôb a dokonca znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa.

Za zmienku stojí aj fakt, že dojčenie nie je prospešné len pre deti, ale aj matky. Inštitút NCBI uvádza, že dojčením sa u žien znižuje pravdepodobnosť výskytu cukrovky, rakoviny prsníka a vaječníkov. Ak matka ukončí dojčenie skôr, vystavuje sa riziku popôrodnej depresie.

AKO DLHO DOJČIŤ?

Nedojčiť alebo prestať skôr, ako je bežné, sa teda nemusí vyplatiť. Zdôrazňovanie benefitov dojčenia sa však nevylučuje s postupným prechádzaním na pevné potraviny alebo ich kombinovaním s materským mliekom.

Expertka na dojčenie Christine Griffin odporúča podávať výhradne materské mlieko aspoň prvých šesť mesiacov. Či budete pokračovať celý rok alebo dokonca dva, je na vás. Všetko závisí od vašich možností, zdravotného stavu a v neposlednom rade aj od chutí bábätka.

Griffinová tiež radí, aby ste sa nenechali ovplyvniť rodinou či známymi, ktorí vás od dojčenia môžu odhovárať.

dojciaca matka s novorodencom

PRECHOD NA PEVNÚ STRAVU

Keď už ale príde čas nahradiť materské mlieko pevným jedlom, nebráňte sa tomu. Vo všeobecnosti platí, že väčšina bábätiek je pripravená na pevnú stravu okolo štvrtého až šiesteho mesiaca. Aby ste zistili, či je pripravené aj vaše dieťatko, zodpovedajte si nasledujúce otázky:

- Dokáže udržať hlávku stabilne vo vzpriamenej polohe?

- Dokáže sedieť (aj s podporou)?

- Dáva si do úst rúčky alebo hračky?

- Otvára ústa a zaujíma sa o to, čo jete?

- Nevytláča jedlo z úst?

Ak sa obávate ráznej zmeny, počiatočným riešením môže byť kombinácia materského mlieka s pevnými pokrmami. Na začiatok podávajte bábätku malé kúsky mäsa, zeleniny, ovocia, vajíčok alebo strukoviny či obilniny spracované vo forme kašičiek.

prechod na pevnu stravu

Napokon vám odporúčame, aby ste skúsenosti s prvým pevným jedlom deťom čo najviac uľahčili a spríjemnili. S tým vám pomôže napríklad značka Chouchouatti, ktorá vyrába detský riad s prémiového potravinárskeho silikónu a viete si ju pozrieť v našom Lalalu obchodíku. 

Silikónová miska vyrobená zo zdravotne nezávadného materiálu sa vďaka prísavke drží na stole, čím predchádzate zbytočnému neporiadku. 

IMG_7175-1

Ak si váš drobec nechá niečo na neskôr, misku jednoducho uzavrite vekom a odložte do chladničky alebo mrazničky. Vďaka ďalším skvelým vlastnostiam setu – odolnosť voči baktériám, mrazu či vysokým teplotám – je možné misku aj zvyšné náčinie vkladať do mikrovlnky alebo umývačky riadu.

Veríme, že sme vám poradili a aspoň trochu vás povzbudili. Veď napokon pri dojčení ani pri podávaní pevnej stravy sa nemáte čoho báť. 

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

Čo je popôrodná depresia a ako sa s ňou vysporiadať?

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Žiadne zdravotné ťažkosti neprichádzajú z ničoho nič a platí to aj pri popôrodnej depresii. Popôrodnú depresiu zapríčiňujú fyziologické zmeny spojené s tehotenstvom či strach z povinnosti byť rodičom. Aby ste sa s psychickou nerovnováhou vysporiadali, v prvom rade si musíte svoj problém priznať.

Pred necelým rokom sa Serena Williamsová na svojom Instagrame priznala, že trpí popôrodnou depresiou. Príspevok vyvolal množstvo reakcií, o jej problémoch písali domáce aj zahraničné médiá.

Ako však uvádza aj samotná tenistka, mnoho ďalších mamičiek má ten istý problém. A práve aj týmto ženám venujeme nasledujúci článok.

ČO VYVOLÁVA POPÔRODNÚ DEPRESIU?

Žiadne zdravotné ťažkosti neprichádzajú z ničoho nič a platí to aj pri popôrodnej depresii.
Podľa odborníkov je dokonca príčin tohto ochorenia viacero. Tieto vplyvy však možno považovať za spúšťače popôrodnej depresie: 

- fyziologické zmeny súvisiace s tehotenstvom

- strach z povinnosti byť rodičom

- komplikovaný pôrod

- nedostatok podpory od príbuzných

- finančné a vzťahové ťažkosti

- osamelosť

- predošlé psychické problémy

Podľa štúdie, ktorú priniesla univerzita v Severnej Karolíne, môžu popôrodnú depresiu spôsobiť aj problémy s dojčením. „Zistili sme, že ženy, ktoré sa vyhýbajú dojčeniu, sú o 42 % náchylnejšie na depresiu v porovnaní so ženami, ktoré s dojčením nemajú problém,“ tvrdí členka výskumného tímu Stephanie Watkins.

matka s novorodencom

 

Na ľahkú váhu neberte ani to, ak niekto z rodiny trpel (alebo trpí) nejakou psychickou poruchou. Aj táto skutočnosť má vplyv na váš popôrodný stav.

AKO JU ROZPOZNAŤ

Podobne ako príčiny, aj symptómy sa môžu prejaviť vnútorne i navonok. Typické príznaky tejto psychickej poruchy podrobne popisuje nezisková organizácia Mayo Clinic.

Prirodzene, popôrodná depresia sa vyznačuje depresívnymi stavmi a častými zmenami nálad. Okrem toho ju sprevádza aj nadmerný plač, odmietanie dieťaťa a rodiny, hnev, nezáujem o voľnočasové aktivity či únava a dlhý spánok.

V krajných prípadoch môže popôrodná depresia dokonca viesť k myšlienkam na sebapoškodzovanie alebo samovraždu.

poporodna depresia

 

VYSPORIADAJTE SA S ŇOU

Aby ste sa však takýmto stavom vyhli, hneď pri spozorovaní príznakov popôrodnej depresie si musíte svoj problém priznať.

Veľmi prospešným spôsobom, ako sa s depresiou vysporiadať, je komunikácia s blízkymi a priateľmi. Vďaka rozhovorom s dôvernými osobami sa vyhnete potláčaniu emócií a eliminujete tak depresívne nálady.

Dobrou voľbou je tiež skupinové sedenie, prostredníctvom ktorého stretnete ľudí s rovnakými problémami. Členovia skupinovej terapie vám pomôžu zabrániť izolácii a takisto vám poskytnú ďalšie rady, ako sa s náročnou situáciou vyrovnať.

rada od matky

 

Pri miernych formách depresie je riešením aj kognitívna behaviorálna terapia, ktorá vychádza z prepojenia myšlienok a stavu mysle. Zjednodušene povedané, ak sa matka snaží myslieť pozitívne, zlepší sa aj jej psychický stav.

Svetová zdravotnícka organizácia tiež reaguje a za riešenie považuje to, že matkám by pomáhali dobre vyškolení (aj nešpecializovaní) poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Okrem toho je pre WHO dôležitá podpora programov, iniciatív a informačných systémov, ktoré budú nápomocné v oblasti duševného zdravia matiek.

Vo vážnejších prípadoch môžete zvážiť antidepresíva. Konkrétne lieky a ich užívanie však konzultujte s lekárom, a to najmä preto, že ich účinky sa dojčením môžu preniesť na dieťa.

TRPIA AJ OTCOVIA

Hoci sa pri popôrodnej depresii pozornosť sústreďuje najmä na matky, ani otcovia to nemajú ľahké. Svedčí o tom výskum Národného centra pre biotechnologické informácie, ktorého vzorku tvorilo vyše 28-tisíc mužov.

otec s poporodnou depresiou

 

Výskumníci prišli na to, že až 10 % otcov z tejto skupiny vykazovalo príznaky popôrodnej depresie. Tá sa prejavila najviac v období medzi tretím a šiestym mesiacom po pôrode. Podľa zistení je tiež zrejmé, že mierny vplyv na depresiu u mužov má to, ak trpí popôrodnou depresiou aj matka.

Chceme preto povzbudiť všetky matky aj otcov, vedzte, že v tom nie ste sami. Rozprávajte sa s rodinou alebo vyhľadajte odborníka. A hlavne sa z ničoho neobviňujte, váš stav je úplne normálny.

Myslíme na vás.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

Kempovanie s deťmi: Ako sa naň pripraviť?

Teplé oblečenie, podložka či deka – a to je len zlomok toho, na čo nesmiete pri kempovaní s deťmi zabudnúť.

Kempovanie-s-detmi

Aj v prírode musíte dieťaťu dopriať príjemný spánok. Preto mu na kempovanie pribaľte aj pohodlnú podložku a vankúš. A nezabudnite ani na množstvo ďalších vecí.

Novinárku a bývalú sprievodkyňu Kristu Langlois zavolali známi spoločne s manželom kempovať v čase, keď mala ich dcéra iba päť týždňov. A hoci Krista popri sprevádzaní často vídavala rodiny s deťmi menšími ako jeden rok, predsa mala strach. V coloradských horách totižto môže nočná teplota klesnúť až na -30. Langlois sa obávala aj toho, či bude vo výškach dcérkino telíčko schopné nasávať toľko kyslíka.

Po porade s pediatrom, pôrodnou asistentkou a kamarátmi napokon kempovať šli. A aj na základe tejto skúsenosti Krista napísala článok, v ktorom radí rodičom, ako kempovať s malým bábätkom.

POCTIVÁ PRÍPRAVA NA ZAČIATOK

Okrem toho, že sa poradíte s pediatrom a rodinami, ktoré už kempovanie v spoločnosti detí absolvovali, nezabudnite vziať aj lekárničku so všetkými liekmi a doplnkami.

kempovanie-s-detmi2

 

Podľa Kristy Langlois je taktiež dôležité preveriť zdravotný stav dieťaťa. To znamená, že by ste sa mali zamyslieť, či dieťa správne je, či nie je dehydrované a celkovo je zdravotne na tom dobre. Ak hrozí niektorý z vyššie uvedených problémov alebo napríklad bábätku rastú zúbky, je lepšie zostať doma a naplánovať si kempovanie na inokedy.

Do povinnej výbavy kempujúcej rodiny Langlois zahŕňa aj plienky a odpadkové vrecia. Tie sa vám hodia nielen na použité plienky, ale aj na zvyšné odpadky, keď nebudete mať poruke kôš.

K plienkam sa ešte na chvíľu vrátime. Pri množstve jednorazových plienok totižto nastáva ekologický problém s ich separovaním. Ako odporúča Alex Hutchinson, riešením sú plienky, ktoré majú látkový zvršok a vymeniteľné vnútro. Výhodou takýchto plienok je, že vnútorná časť sa dá po použití kompostovať.

kempovanie-s-detmi3

 

VYBERTE SPRÁVNU LOKALITU

Tým, že si zbalíte všetko potrebné a overíte si zdravie dieťaťa, sa nič nekončí. Pred cestou váš čaká ešte zopár dôležitých úkonov. Jedným z nich je výber lokality.

Viacero cestovateľov sa v tomto prípade zhoduje, že ak ste boli doposiaľ zvyknutí na odľahlé končiny, s dieťaťom by ste mali od takýchto plánov upustiť. Pohľadajte radšej takú lokalitu, ktorá má v blízkosti nemocnicu a mesto. Pri výbere miesta taktiež myslite na to, aby bola vždy nablízku pitná voda a oddychová zóna. Rodinám s deťmi taktiež odporúčame, aby namiesto štrkových priestranstiev hľadali lokality, v ktorých sa nachádza viac trávnatých plôch.

kempovanie-s-detmi4

 

A hoci je záchranná vesta súčasťou výbavy, predsa súvisí aj s lokalitou. Ak pôjdete do regiónu, kde sa nachádza voda, alebo budete dokonca chcieť splavovať, vezmite si aj záchrannú vestu pre dieťa. V niektorých kempoch sa nemusí dať požičať, preto si ju radšej vopred zadovážte.

Posledné odporúčanie už necháme na vašom uvážení. Pri turistike s deťmi sa vyžaduje väčšie pohodlie, preto sa môžete poobzerať po kempoch, v ktorých sa prenajímajú chatky. Väčší komfort tam budú mať nielen samotné deti, ale aj dojčiace matky. 

MYSLITE NA NOČNÝ REŽIM

Zvlášť sa pristavíme pri nočnom režime, pretože v tomto čase vás čaká niekoľko zmien, na ktoré by ste sa mali pripraviť. V prvom rade majte na pamäti, že dieťa si aj v extrémnych podmienkach vyžaduje svoje pohodlie. Takže ak doma spáva v kočíku alebo postieľke, bude chcieť rovnako komfortne spať aj v prírode.

Do povinnej výbavy preto zaraďte aj vankúš a kempingovú podložku. Tá od Lalalu je nielenže pohodlná, ale aj praktická a maximálne bezpečná, keďže dieťatko izoluje od chladu.

kempovanie-s-detmi5


Kempingová podložka od Lalalu sa výborne hodí aj do stanu.

 Vďaka odolnému materiálu sa podložka nijako nepoškodí. Bonusom je motív – vybrať si môžete medzi tematickými prírodnými potlačami sovičiek a zoo alebo stavte na neutrálny motív hviezd.

K nočnému režimu taktiež patrí aj teplé oblečenie. Okrem základných vecí teda nezabudnite vziať zavinovačku alebo overal a pribaľte aj teplú deku. Ak sa obávate nízkych nočných teplôt, vezmite pre dieťatko aj rukavice a čiapku.

kempovanie-s-detmi6


Pri nízkych teplotách dieťa dobre oblečte, najlepšie do viacerých vrstiev.

Doma však nenechávajte ani tenké oblečenie – poslúži vám nielen v čase horúčav, ale aj ako ochrana pred hmyzom a slnkom. Pri veľmi malých deťoch sa totižto neodporúča aplikovať repelent ani opaľovací krém.

Napokon vám odporúčame, aby ste si v kempe vybrali také miesto, ktoré bude vzdialenejšie od vedľajších stanov. Ak bude dieťa plakať, nebudete tak rušiť susedov.

ZHRNUTIE: ČO VŠETKO SI VZIAŤ NA KEMPOVANIE S DEŤMI?

Pre lepší prehľad vám v záverečnej časti nášho článku prinášame zoznam vecí, ktoré si pri kempovaní s deťmi nemôžete nechať doma.

- stan – vezmite kvalitný rodinný stan pre viacero osôb (s viacerými „miestnosťami“)

- spacáky – pre vás aj deti

- lekárnička a lieky – repelent iba pre deti staršie ako dva mesiace

- detský nosič

- teplé aj tenké oblečenie

- deka – nielen na udržiavanie tepla, ale aj na vytváranie tieňa

vankúš pre dieťa

- sieťka proti komárom

- plienky – jednorazové alebo v lepšom prípade tie s vymeniteľným vnútrom

- kempingová podložka

- vlhčené obrúsky

- detské fľašky

- vrecia na odpadky

- a ďalšie veci podľa potrieb dieťaťa a vás

Držíme vám palce a dávajte si pozor – nech už budete kempovať kdekoľvek a s kýmkoľvek.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
7 tipov na zdravé piknikové pochúťky, ktoré zachutia aj deťom

Okrem chutnosti a nutričnej vyváženosti je dôležité, aby sa deťom piknikové pokrmy dobre držali v drobných rúčkach.

zdrave-piknikove-jedla1

Príprava piknikových jedál vôbec nemusí byť náročná. Práve naopak. Za krátky čas si dokážete nachystať chutné a zdravé dobroty, na ktorých si pochutnajú aj vaše deti. Ako inšpiráciu vám prinášame niekoľko receptov.

zdrave-piknikove-jedla2 

JABLKOVO-BANÁNOVÉ COOKIES

Cookies z obchodu a tie domáce – to je veľký rozdiel. Najmä preto, že viete, čo pri ich príprave použijete. Na zdravom pikniku môžete deťom servírovať napríklad ovocné cookies. My sme pre vás vybrali recept na jablkovo-banánové cookies od blogerky Davidy Lederle.

NA ICH PRÍPRAVU BUDETE POTREBOVAŤ TIETO INGREDIENCIE:

- šálka ovsenej múky

- šálka ovsených vločiek

- ½ šálky prášku na pečenie

- 1 PL chia semienok

- ½ ČL soli

- 1 ČL škorice

- 2 zrelé banány

- 1 nastrúhané jablko

- ¼  šálky nesladenej jablkovej šťavy

- 2 PL javorového sirupu

- 1 ČL vanilkového extraktu

POSTUP:

Rúru nechajte zohriať na 180 stupňov a plech vysteľte papierom na pečenie. Zmiešajte dokopy ovsenú múku, vločky, prášok, škoricu, semienka a soľ. V druhej miske zmiešajte zvyšné ingrediencie. Neskôr obe zmesi spoločne premiešajte tak, aby sa dokonale spojili. Z hmoty, ktorá vám vznikla, urobte približne dvanásť rovnakých kôpok a tie na plechu vyrovnajte do tvaru cookies. Takto nachystané pochúťky dajte do rúry piecť na 22 minút.

zdrave-piknikove-jedla3

 PREČO COOKIES?

Výhodou cookies je nielen ich chuť a jednoduchosť prípravy, ale aj variabilita. V súčasnosti nájdete nespočetné množstvo variantov na zdravé ovocné alebo čokoládové cookies. Recept sme zvolili aj preto, že obsahuje ovsenú múku a vločky. Tieto nutrične vyvážené ingrediencie sú zdrojom vlákniny, zdravých sacharidov, tukov a bielkovín. Okrem toho ovos obsahuje jedinečné antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak a zlepšujú prietok krvi.

BANÁNOVÉ WRAPY

Príprava banánových wrapov je maximálne jednoduchá. Na recept, ktorý vám zaberie približne 10 minút, budete potrebovať len päť prísad.

INGREDIENCIE:

- ¼ šálky arašidového masla

- 2 celozrnné tortily

- 2 ČL medu

- ¼ šálky ovsených vločiek (musli?)

- 2 banány

POSTUP:

Na každú tortilu natrite rovnomerne arašidové maslo a naň pokvapkajte med. Zmes posypte ovsenými vločkami. Do stredu tortily dajte banán a zabaľte ho do wrapu. Každú rolku prekrojte na dve menšie (detské) porcie. Na záver už len dodáme, že postup je prispôsobený na prípravu dvoch wrapov. Preto ak chcete viac porcií, zvýšte množstvo jednotlivých ingrediencií.

zdrave-piknikove-jedla4

PREČO BANÁNOVÉ WRAPY?

Podobne ako cookies, aj sladké wrapy pripravíte veľmi rýchlo a jednoducho. Keď si k tomu domyslíte, že banány obsahujú množstvo živín a pritom nie sú veľmi kalorické, nad prípravou tejto pochúťky nebudete dlho premýšľať.

SENDVIČ S TUNIAKOM A KUKURICOU

Prvým slaným receptom v našom výbere bude sendvič s tuniakom a kukuricou. Množstvo ingrediencií je prispôsobených na dve porcie, preto si pri ich väčšom počte pridajte všetko, čo recept zahŕňa.

INGREDIENCIE:

- 160 g tuniaka (jedna väčšia alebo dve menšie konzervy)

- 1 ČL majonézy (alebo bieleho jogurtu)

- 4 ČL sterilizovanej kukurice

- celozrnný sendvič, wrap alebo pita chlieb

POSTUP:

V miske zmiešajte tuniaka spoločne s majonézou a kukuricou. Takto pripravenú zmes rozdeľte na pečivo, ktoré ste si zvolili. Do zmesi môžete pridať ďalšie ingrediencie podľa vlastnej chuti – napríklad hrášok, uhorku alebo nastrúhanú mrkvu. Amanda Grand pri pôvodnom recepte dokonca radí, že ak vy a vaše deti neobľubujete tuniaka, môžete ho nahradiť lososom.

zdrave-piknikove-jedla5

PREČO SENDVIČ S TUNIAKOM?

Pre vyznávačov jednoduchých receptov je príprava tohto pokrmu skvelá, pretože netreba nič piecť ani nijako tepelne upravovať. Časovo je to rovnako veľmi nenáročné – pokrm máte hotový za pár minút a hneď ho môžete servírovať.

Ak sa pozrieme na jednotlivé ingrediencie, tuniak obsahuje veľmi vzácnu látku mangán. Okrem toho sa v ňom nachádza zinok, selén a rôzne vitamíny. Tieto látky posilňujú imunitný systém, čo je obzvlášť dôležité práve pri deťoch. 

MRKVOVÉ MUFFINY

Po maximálne jednoduchom recepte prinášame niečo náročnejšie – množstvom ingrediencií aj časovo. Nemusíte sa však báť, prípravou mrkvových muffinov nestrávite hodiny a výsledná chuť bude určite stáť za to.

INGREDIENCIE:

- 75 g otrubových cereálií

- 225 ml mlieka

- kôru z 1 stredne veľkého pomaranča

- 120 g mascarpone

- 1 PL práškového cukru

- 3 veľké mrkvy

- 125 g hnedého cukru

- 200 g múky

- 1 práčok do pečiva

- 1 a pol ČL mletej škorice

- 1 ČL mletého zázvoru

- 2 vajcia

- 4 ČL slnečnicového oleja

POSTUP:

Zmiešajte cereálie s mliekom a nechajte zmes pôsobiť 15 minút. Medzitým si vysteľte muffinový plech papierovými nádobkami. Potom polovicu pomarančovej kôry nastrúhajte do zmesi s cereáliami a mliekom.

Druhú polovicu zmiešajte s práškovým cukrom a mascarpone. Následne nastrúhajte mrkvu, pričom 150 gramov z nej dajte do cereálnej zmesi. Okrem mrkvy do nej pridajte aj hnedý cukor a všetko dobre premiešajte.

Do menšej misky dajte múku, prášok do pečiva, zázvor a škoricu. Samostatne zmiešajte aj olej s vajíčkami a rozmiešajte ich tak, aby sa spojili bielka so žĺtkami. Následne cereálnu zmes, múku a vajíčka spojte a dobre premiešajte. Hmotu rovnomerne rozdeľte do muffinových nádobiek.

Syrová náplň pôjde do stredu a na vrch znova dajte zmes cereálií, múky a vajíčok. Muffiny pečte 20 minút pri teplote 220 stupňov. Autorka mnohých kníh o jedle Mary Berry odporúča zjesť muffiny do 24 hodín.

zdrave-piknikove-jedla6

PREČO MRKVOVÉ MUFFINY?

Mrkvové muffiny sú dôkazom toho, že aj bežné jedlá sa dajú s alternatívnymi prísadami pripraviť veľmi zdravo. V tomto prípade teda vymeňte čokoládu za zdravú mrkvu a máte o skvelý pokrm postarané. Užitočná informácia na záver – mrkva obsahuje vitamín A (betakarotén), ktorý pôsobí priaznivo na zrak, vývoj a imunitný systém.

CEREÁLNE TYČINKY

Blogerka Laren okrem toho, že o jedle píše, sa profesionálne venuje aj zdokonaľovaniu receptov. Na tyčinky z cereálií narazila na Pintereste a recept si trochu prispôsobila. A ako sama píše, príprava jej nezaberie viac ako tri minúty. Preto čítajte ďalej, ako také cereálne tyčinky ukuchtiť.

INGREDIENCIE:

- 2 šálky ovsených vločiek

- 1 šálka ryžových krispies

- maslo

- med

- hnedý cukor

- vanilka

POSTUP:

Do hrnčeka dajte maslo, med a hnedý cukor. Ingrediencie nechajte na ohni, kým sa nerozpustia, a potom ich povarte približne 2 minúty. Do zmesi nakoniec pridajte aj trošku vanilky. Následne zmiešajte krispies s vločkami a tento mix spojte s medovo-maslovou hmotou. Z dobre premiešanej hmoty vytvarujte tyčinky. Ak chcete, môžete ich nakrájať na menšie kúsky. Na skrášlenie a pre potešenie detí polejte tyčinky troškou čokolády.

zdrave-piknikove-jedla7

 

PREČO CEREÁLNE TYČINKY?

Benefity ovsených vločiek sme už spomínali vyššie. No tento recept je nielenže zdravý, ale skvelý je aj v tom, že si ho môžete prispôsobiť vlastným chutiam a nikdy ho nepokazíte. Naše tipy na ďalšie ingrediencie sú oriešky, hrozienka alebo brusnice.

PIZZOVÉ SLIMÁČIKY

Na prípravu pizzových slimáčikov si vyhraďte trochu viac času, recept totižto zahŕňa viac prísad aj tepelnú úpravu.

INGREDIENCIE:

- 1 šálka teplej vody

- 1 ČL droždia

- 1 ČL cukru

- 1 ČL oleja

- 1 ČL soli

- 2 až 3 šálky múky

- 1 až 2 šálky syrovo-rajčinovej omáčky na pizzu

- 2 šálky zmesi na pizzu – šunka, olivy a podobne (prísady prispôsobte deťom)

- 2 a pol šálky nastrúhanej mozzarelly

POSTUP:

Najprv zmiešajte vodu, droždie a cukor a nechajte tieto prísady odležať približne 5 minút. Následne do misky pridajte olej, soľ, približne dve a pol šálky múky a o chvíľku dosypte zvyšok. Ingrediencie spoločne zmiešajte a nechajte ich odležať na teplom mieste približne 15 minút.

Na namúčený kuchynský pult vyklopte cesto, ktoré rozložíte na obdĺžnik s hrúbkou približne jeden centimeter. Na vrch cesta naneste syrovo-rajčinovú omáčku a posypte ho približne jednou šálkou mozzarelly. Na syr dajte pizzovú zmes a znova ju posypte šálkou syra. Takto prichystané cesto zviňte z dlhšej strany obdĺžnika a na koncoch rolky ho pevne uzavrite. S ostrým nožom rolku nakrájajte na plátky (slimáčiky) a tie poukladajte na vymastený plech.

Z dávky by vám malo vyjsť približne 15 slimáčikov. Pečte 12 až 14 minút pri teplote 200 stupňov.

zdrave-piknikove-jedla8

 

PREČO PIZZOVÉ SLIMÁČIKY?

Túto časť by sme mohli uzavrieť odôvodnením, že pizza chutí každému. Okrem chuti je však výhodou týchto mini slimáčikov aj to, že na rozdiel od klasickej pizze sú vďaka svojej veľkosti veľmi praktickým pokrmom pre malé deti, ktoré ich ľahko uchopia svojimi drobnými rúčkami.

KLOBÁSOVÉ ROLKY

Slanými jednohubkami ukončíme náš výber a na záver vám prinášame recept na chutné mini klobásové rolky. Aj samotná autorka receptu Lorraine Pascale odporúča prichystať si takýto pokrm na piknik alebo párty. Poďme sa teda pozrieť na prísady a postup.

INGREDIENCIE:

- 500 g lístkového cesta

- 1 vajce

- 8 klobás (párkov) – vyberte najzdravšiu alternatívu pre deti

- soľ

- čierne korenie

- tymián

POSTUP:

Na pomúčenej doske vyvaľkajte lístkové na obdĺžnik s rozmermi približne 50 x 30 centimetrov. Obdĺžnik po dĺžke rozrežte na dve časti. Každú časť rozrežte na osem menších obdĺžnikov. Na jednu stranu každého obdĺžnika pomažte vajíčko.

Na druhú uložte polovicu klobásy a tú následne osoľte, okoreňte a nasypte na ňu aj tymián. Napokon klobásu zakrúťte do rolky. Na 20 minút ich nechajte v chladničke, aby cesto trochu spevnelo. Nakoniec pečte rolky 20 minút pri teplote 200 stupňov.

zdrave-piknikove-jedla9 

PREČO KLOBÁSOVÉ ROLKY?

Piknikové jedlá pre deti musia spĺňať isté požiadavky. Okrem chutnosti a nutričnej vyváženosti by mali byť pokrmy aj finger-friendly. To znamená, že vďaka svojim rozmerom dobre padnú do detských rúčok a vaše ratolesti sa nebudú musieť pasovať s príborom. Klobásové rolky sú ideálnym príkladom takýchto pochúťok.

Ak máte ďalšie tipy na zdravé piknikové jedlá, dajte nám o nich vedieť. Radi sa od vás niečo nové naučíme. ????

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
10 oddychových túr na Slovensku, ktoré zvládnu aj najmenší členovia rodiny

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Nenáročná turistika s deťmi? Vezmite ich k dreveným mlynom do Kvačianskej doliny alebo na Zobor v okolí Nitry.

Viesť deti k turistike od raného veku vôbec nie je zlý nápad. Preto využite pekné počasie a vyberte sa s vašimi ratolesťami na ľahkú túru do prírody. Zopár tipov na nenáročné výlety uvádzame v nasledujúcom článku. 

HRAD LIETAVA

Keďže Oravský hrad a Strečno sú dávno vychýrenými miestami, v Žilinskom kraji sme pre vás vybrali neokukanú lokalitu lietavského hradu. Hrad Lietava s nadmorskou výškou 633 m. n. m. leží južne od Žiliny, konkrétne od jej mestskej časti Bytčica.

Na trase Žilina – Prievidza odbočte do obce Lietava. Z časti Lietava-Majer vedie k hradu modrá turistická značka. Nenáročná túra predstavuje výstup po širokých stráňavách na vrch Cibulník, na ktorom je hrad situovaný.

hrad Lietava

 Cesta tam vám potrvá približne pol hodiny. K hradu sa dostanete aj z obce Lietavská Svinná, no keďže je terén strmší, aj výstup bude časovo náročnejší. Pre rodiny s deťmi preto odporúčame výstup z Lietavy.

zrucaniny hradu Lietava

 

ZOBOR

Keďže Zobor sa nachádza vo výške 587 m. n. m., zvládnete ho aj v spoločnosti vašich ratolestí. Výhodou tejto túry je, že na vrchol vedie niekoľko trás – nielen z Nitry, ale aj z priľahlých obcí. Rodičom s deťmi odporúčame ísť trasou, ktorá sa začína pri Nemocnici sv. Svorada.

K nemocnici sa bez problémov dostanete autom alebo mestskou hromadnou dopravou. Priamo odtiaľ vedie modrá turistická značka až k pyramíde – hlavnému vyhliadkovému bodu Zobora.

vyhlad zo Zobora


Aj takýto pohľad sa vám naskytne, keď vyjdete k zoborskej pyramíde.

 Cestou na vrchol uvidíte zoborskú lesostep, ktorá pre svoju unikátnosť patrí k národným prírodným rezerváciám. Okrem toho hneď na začiatku túry narazíte na Svoradov prameň, Svoradovu jaskyňu či náučný chodník. Samotný výstup vám potrvá približne 45 minút. S prestávkami pre deti a zastávkami pri spomenutých atrakciách to môže byť o čosi dlhšie. 

KVAČIANSKA DOLINA

Spojiť turistiku s návratom do histórie vôbec nie je zlý nápad. Najmä ak so sebou beriete deti, ktoré už možno ani netušia, ako sa kedysi vo veľkom mlela múka či pílilo drevo. V Kvačianskej doline, ktorá leží v okrese Liptovský Mikuláš, nájdete presne také skvosty, vďaka ktorým sa vrátite v čase.

mlyny v Kvacianskej doline


Takto vyzerajú drevené mlyny v Kvačianskej doline.

Nachádzajú sa tu totižto tri horské drevené mlyny, v jednom z nich je aj zrekonštruovaná píla. Cesta z obce Kvačany až k mlynom vám potrvá približne jednu hodinu. Cestu do cieľa si však môžete spestriť rôznymi vyhliadkami alebo nasávaním nových informácií, ktoré ponúka tamojší náučný chodník.

ZRAKOVÁ PYRAMÍDA

Dôkazom toho, že v Žilinskom kraji je dostatok turistických miest pre rodiny s deťmi, je aj takzvaná zraková pyramída. Tá leží v obci Súľov, necelú pol hodinu od krajského mesta.

K pyramíde sa dostanete z obce Súľov, konkrétne od miestnych potravín. Odtiaľ vedie k pyramíde asfaltová cesta. Tá sa postupne zmení na poľnú a neskôr už budete kráčať po lúke. Uprostred lúčiny uvidíte 18-metrový drevený ihlan, ktorého autorom je umelec Juraj Gábor. Zámerom autora bolo ohraničiť výhľad na krajinu, a tak sa koncentrovať na jej krásu a dôležitosť.

zrakova pyramida Sulov


Výhľad na Súľovské vrchy zo zrakovej pyramídy. 

Zo zrakovej pyramídy sa stalo veľké lákadlo pre širokú verejnosť. Ak si teda chcete v pokoji vychutnať výhľad na Súľovské vrchy a urobiť si v tomto nádhernom prostredí nevšedné rodinné fotografie, odporúčame vám vybrať sa sem počas pracovných dní. Cesta k pyramíde vám potrvá približne pol hodiny. 

HRAD PAJŠTÚN

Zo severu Slovenska sa tentoraz presunieme k hradu Pajštún, ktorý leží necelú trištvrte hodinu od Bratislavy. Trasa k zrúcanine hradu vedie z obce Borinka, presnejšie z miestneho námestia. Odtiaľ sa vydajte po červenej turistickej značke smerom k lesnej ceste. Približne 45 minút vám potrvá, kým sa dostanete na miesto.

Okrem hradu na vás čaká výhľad na Malé Karpaty, okolité mestá a obce a pri dobrej viditeľnosti zazriete aj vrcholky Álp.

hrad Pajstun


Portál planetslovakia.sk označuje hrad Pajštún za povinnú zastávku v okolí Bratislavy.

Túra nie je náročná, no miestami sa vyskytnú aj strmšie úseky. Takúto turistiku preto odporúčame rodinám so staršími deťmi, ktoré zvládnu aj trochu náročnejšie trasy.

HREBIENOK

Ani pri turistike s deťmi sa na naše veľhory nedá zabudnúť. Preto vám prinášame tip aj z regiónu Vysokých Tatier.

Nenáročnou túrou nielen pre rodiny s deťmi je Starý Smokovec – Hrebienok. Východiskovým bodom je stanica pozemnej lanovky v Starom Smokovci. Odtiaľ pôjdete pešo po spevnenej ceste dlhej necelé tri kilometre.

Stary Smokovec - Hrebienok


Cesta na Hrebienok vedie popri trase pozemnej lanovky. Zdroj: vysoke-tatry.fotoex.cz

 Spoločne s deťmi sa môžete kochať nielen nádhernou tatranskou prírodou, ale aj fungovaním premávajúcej lanovky. Túra s prevýšením 280 metrov vám potrvá približne jednu hodinu. 

NÁUČNÝ CHODNÍK MILANA KAPUSTU (ŽILA TERÉZIA)

Podobne ako pri Kvačianskej doline, aj počas prechádzky chodníkom Milana Kapustu sa vy aj vaše deti môžete niečo dozvedieť o našej minulosti. Keďže sa však nachádzame v okolí Banskej Štiavnice, nepôjde o mlynárstvo a spracovanie dreva, ale o baníctvo.

Totižto na náučnom chodníku Milana Kapustu sa nachádza celkovo 16 tabúľ, ktoré informujú o tamojšej prírode a banskom priemysle. Taktiež vám odporúčame, aby ste si vyhradili čas aj na prehliadku štiavnických tajchov.

Ide o systém prírodných jazier, ktoré v minulosti podľa potreby zásobovali aj eliminovali množstvo vody v baniach. Za všetky spomenieme napríklad tajch Veľká vodárenská alebo tajch Ottergrund.

tajch Ottergrund


Tajch Ottergrund.

Východiskovým bodom náučného chodníka je centrum Banskej Štiavnice. Túra vám potrvá približne dve hodiny aj štvrť.

SPIACI MNÍCH

Vápencový skalný útvar neďaleko obce Kamenica je súčasťou Ľubotínskej pahorkatiny. Názov súvisí s tým, že tu v minulosti žili benediktínski mnísi. Ležiaca „postava“ s ľudskými rysmi (hlava, krk, uši, oči) zas pripomína spiacu polohu. V okolí spiaceho mnícha narazíte aj na ďalšie kamenné obrazce a figúry.

skalny utvar Spiaci mnich


Zdroj: spiacimnich.sk

Cesta k útvarom vám potrvá približne 20 minút od cesty Prešov – Stará Ľubovňa. Ak by ste si chceli výlet predĺžiť, vyberte sa na neďaleký Kamenický hrad alebo k dreveným gréckokatolíckym kostolom.

JASOVSKÁ SKALA

Hoci je výstup k Jasovskej skale na začiatku trochu strmší, zvládnete ho aj v spoločnosti vašich detí. V lokalite je vybudovaný náučný chodník, ktorým sa tiahne niekoľko informačných tabúľ. Nájdete na nich nielen informácie o okolitej prírode a teréne, ale aj popis miestnej jaskyne, ktorá patrí medzi národné prírodné pamiatky.

Počas túry sa dokonca pri Jasovskej jaskyni môžete zastaviť. Z vrchu skaly si nezabudnite vychutnať výhľad na jasovský Premonštrátsky kláštor. Zdolanie chodníka dlhého približne dva kilometre a návrat späť vám potrvá zhruba hodinu a pol.

vyhlad na jasovsky klastor


Výhľad na jasovský kláštor. 

PUSTÝ HRAD

Náš výber nenáročných túr ukončíme na strednom Slovensku, a to v okolí Pustého hradu pri Zvolene. Ide o jednu z najrozsiahlejších hradných zrúcanín nielen u nás, ale aj v strednej Európe.

zrucanina Pusteho hradu Zvolen


Časť zrúcaniny Pustého hradu pri Zvolene.

K hradu sa dostanete buď od zvolenského štadióna (náročnejší výstup), alebo od vlakovej stanice po modrej značke. Jednoduchšiu trasu zdoláte za jednu hodinu. Výhodou tejto túry je, že okrem krásnych výhľadov na Zvolenskú kotlinu a okolie si budete môcť po výstupe dostatočne oddýchnuť. V okolí zrúcaniny sa totižto nachádzajú lavičky a kryté altánky.

okolie Pusteho hradu Zvolen


V okolí zrúcaniny si môžete kdekoľvek oddýchnuť. Zdroj: Michal Matúšov, CC BY-SA 3.0, Wikimedia.org

 A drobný tip na záver – nezabudnite si na výlety pribaliť aj našu kempingovú podložku Lalalu. Vďaka nej si budete môcť s vašimi deťmi sadnúť bezpečne a pohodlne kdekoľvek, kde si len zmyslíte.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

Majú vaše deti veľa energie a nevedia sa hrať potichu? Odhaľte včas príznaky ADHD

Aktualizované: 16.1.2025

ADHD je jedno z najčastejších psychických ochorení, ktoré sa u detí vyskytuje. Včasným odhalením a zavádzaním niektorých praktík však pomôžete nielen dieťaťu, ale aj sebe.

ako-odhalit-adhd-01

Organizácia Centers for Disease Control and Prevention uvádza, že v roku 2016 trpelo ochorením ADHD 6,1 milióna amerických detí vo veku 2 až 17 rokov. Platí pritom, že ADHD sa vyskytuje u chlapcov až trikrát častejšie než u dievčat.

A hoci sa priemerne diagnostikuje ochorenie okolo siedmeho roku, prvé symptómy sa objavujú už okolo troch až šiestich rokov. Preto by rodičia nemali podceňovať zmeny nálad ani u batoliat.

ČO JE ADHD A AKO ROZPOZNAŤ JEHO PRÍZNAKY?


Aby si však rodičia nejaké zmeny všimli, je dôležité vedieť, o čo pri psychickej poruche ADHD ide. Skrátený názov vychádza z anglického pomenovania attention deficit hyperactivity disorder, čo by sme mohli preložiť ako poruchu pozornosti v kombinácii s hyperaktivitou.

skakanie na posteli chlapec

 

Pre úplnosť informácií dodávame, že ochorenie má dve formy. Prvá sa vyznačuje predovšetkým nepozornosťou (skrátene ako ADD). Druhý typ je charakteristický hyperaktivitou a impulzívnosťou. Obe formy sa vyznačujú niekoľkými príznakmi. 

DEVÄŤ PRE KAŽDÝ TYP

Skúsení novinári a medici, ktorí sa združujú na webe Additudemag.com, v jednom zo svojich článkoch píšu, že každá z foriem ADHD má po deväť typických príznakov.

Pri takzvanom ADHD sú to tieto symptómy:

  • dieťa nevenuje pozornosť detailom a robí chyby z nedbanlivosti
  • nevenuje pozornosť pri úlohách a hrách – nesústredí sa napríklad na počúvanie pri
  • debatách alebo pri zdĺhavom čítaní
  • nevníma, aj keď naň niekto prehovára
  • nepočúva nariadenia a nedokončí to, čo začalo
  • má problémy s organizáciou – či už pri úlohách alebo pri udržiavaní poriadku
  • vyhýba sa úlohám, ktoré si vyžadujú psychické úsilie – napríklad domáce úlohy
  • zabúda osobné veci a pomôcky na jeho bežné aktivity
  • rozrušujú ho vonkajšie podnety
  • zabúda robiť bežné aktivity
domace ulohy lenivost

Pre ADHD sú typické tieto symptómy:

  • dieťa rozhadzuje či klepe rukami, alebo je neposedné
  • odchádza, keď sa najviac vyžaduje, aby zostalo sedieť
  • uteká alebo začína liezť, keď je to najmenej vhodné
  • nevie sa hrať potichu
  • mešká a aktivity mu dlho trvajú
  • príliš veľa rozpráva
  • skáče do reči
  • nevie vyčkať, kým sa dostane na rad
  • vyrušuje – napríklad pri aktivitách, ako sú hry, alebo si berie veci bez toho, aby si počkalo na dovolenie
usmiaty chlapec dole hlavou

  

CHLAPCI A DIEVČATÁ

Okrem toho, že sa u chlapcov vyskytuje ADHD až trikrát častejšie než u dievčat, sú aj príznaky mierne odlišné.

Hlavný rozdiel je nielen v samotných symptómoch, ale aj v tom, ako ich deti dávajú najavo. Kým chlapci ich prejavujú navonok, u dievčat sa príznaky odrážajú skôr v ich vnútornom prežívaní.

kriciaci chlapec pri zrkadle

Chlapci sú typickými neposedníkmi – hyperaktivitu preukazujú behaním a udieraním, často bývajú impulzívni a agresívni. Bežným symptómom je aj to, že sa nevedia sústrediť.

Dievčatá sa viac uzatvárajú do seba, majú nízke sebavedomie a trpia úzkosťami. A kým chlapci útočia prevažne fyzicky, dievčatá ADHD prejavujú slovnou agresiou, napríklad posmievaním sa a ponižovaním.

dievcatko s mackom pri stene

 

AKO POSTUPOVAŤ?

Je pravda, že vyššie opísané príznaky sa môžu objaviť u ktoréhokoľvek dieťaťa. Preto treba pozorne rozlišovať, kedy ide o ADHD a kedy je hyperaktivita či neposednosť len výnimočnou zmenou v detskom správaní.

Aby deťom (alebo aj dospelému človeku) diagnostikovali ADHD, musí sa uňho vyskytovať minimálne šesť príznakov z deviatich, a to po obdobie aspoň šesť mesiacov.

Pri testovaní ADHD je tiež dôležité, aby sa u dieťaťa symptómy prejavovali v minimálne dvoch nezávislých prostrediach – napríklad doma a v škole.

bitka medzi chlapcami

Pri diagnostikovaní sa sleduje aj to, či príznaky zasahujú do vývoja a bežného fungovania dieťaťa a či sa symptómy objavili do dvanástich rokov. Ak sa všetky tieto predpoklady naplnia, dieťa s veľkou pravdepodobnosťou trpí ochorením ADHD.

Najlepšie však bude, ak po spozorovaní nejakých príznakov zájdete za lekárom. Jednoznačne identifikovať ADHD je totižto veľmi ťažké, pretože si to vyžaduje veľa úkonov a zhromažďovanie množstva informácií.

ŽIVOT S ADHD

Nebudeme vám klamať, pri psychickom ochorení ADHD súčasne s deťmi trpia aj rodičia a príbuzní. Živým príkladom je matka 5-ročného Jaydena, ktorému ochorenie diagnostikovali v troch rokoch. Odvtedy sa príznaky prejavujú neustále. Kedykoľvek sa dostaví hnev, hyperaktivita či impulzívnosť.

Jednu noc si dokonca uviazal posteľné oblečenie o okno a chcel sa spustiť popri vonkajšej stene domu. Aj kvôli takýmto situáciám museli v domácnosti zaviesť špeciálne zámky a alarmy.

chlapec s prakom

Majte však na pamäti, že dieťa za svoj zdravotný stav nemôže, a preto sa snažte k situácii pristupovať racionálne, čo pomôže vám aj vášmu dieťaťu.

Na začiatok by ste sa mali zmieriť s tým, že bude potrebné vyhľadať lekára a pristúpiť k liečbe, a to prostredníctvom medikamentov alebo terapií.

Existuje však aj mnoho iných tipov, ako sa so situáciou vysporiadať a zlepšiť stav dieťaťa.

Určite ho za zlé správanie netrestajte. Lekár Sal Severe radí rodičom, aby rozlišovali tresty od disciplíny.

Tresty sú podľa neho poslednou možnosťou a určite by nemali zahŕňať fyzické násilie ani verbálne útoky. Deťom jednoducho vysvetlite, čo je správne a čo, naopak, nie je.

dcera a mama trest

K dobrému správaniu ich môžete aj nejako motivovať. Odmeny špeciálne pri deťoch s ADHD by nemali byť hračky alebo jedlo. Skôr im prisľúbte nejakú činnosť, pochvalu alebo privilégium.

Keď už spomíname jedlo, hyperaktívnym deťom nedávajte kofeínové nápoje, nezdravé jedlá a cukor, tieto pokrmy majú vplyv na mentálne nastavenie dieťaťa.

Rovnako obmedzte aj pozeranie televízie a namiesto toho choďte do prírody, kde sa príznaky ADHD prejavujú v menšej miere. Dieťa aj vy si zároveň užijete čas v príjemnom prostredí.

mama so synom v prirode

K zmierneniu symptómov prispievajú aj aktivity, ako je počúvanie pokojnej hudby, kreslenie alebo čítanie. Tieto praktiky sú vhodné najmä pred spaním.

A napokon posledná rada – každý deň si na dieťa vyhraďte špeciálny čas, keď sa budete spolu túliť a maznať. Takto strávený čas vašu ratolesť nielen upokojí, ale dodá jej pocit lásky a bezpečia.

Držíme vám palce. 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
9 tipov na zábavné vonkajšie aktivity pre vás aj vaše deti

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Využite pekné počasie a vezmite deti von. Vďaka týmto aktivitám si zaspomínate na detstvo a spoločne sa aj poriadne vybláznite.

FRISBEE 

Walter Frederick Morrison si s manželkou na kalifornských plážach krátil čas tým, že si spoločne hádzali okrúhle panvice. Táto aktivita nebola ničím novým. Morrison sa však považuje za vynálezcu frisbee preto, že spoločne s Warrenom Franscionim v roku 1948 vytvoril plastovú verziu tejto zábavky, ktorá sa v našich končinách stala známa ako lietajúci tanier.

vonkajsie aktivity s detmi frisbee

Zaujímavosťou je, že z frisbee sa neskôr stal šport, ktorý hrajú proti sebe dve sedemčlenné družstvá. U nás je zatiaľ táto hra skôr voľnočasovou aktivitou, ktorá je ideálnou pre deti aj dospelých.

A to nielen pre to, že sa všetci zabavíte, ale zároveň sa aj rozhýbete a čo-to urobíte pre svoje zdravie. Do hry môžete dokonca zapojiť aj psíka, ktorému jedno takéto frisbee zaobstaráte.

vonkajsie aktivity s detmi frisbee

PEKLO

Aj keď názov značí niečo iné, hra peklo nie je vôbec adrenalínová a dieťaťu sa pri nej nemôže nič stať. Práve naopak.

Ide o veľmi jednoduchú a hravú aktivitu, ktorej ste sa ako deti možno venovali aj vy a ktorú môžete poznať tiež pod názvom škôlka.

Princíp je taký, že sa kriedou na zem – napríklad na asfaltové ihrisko – nakreslia políčka s číslami od jeden po desať. Políčka vytvárajú špeciálny tvar, pretože niektoré nasledujú za sebou a iné zas ležia vedľa seba.

vonkajsie aktivity s detmi peklo

Dieťa musí na každé políčko skočiť len jednou nohou. Preto pri štvorcoch, ktoré nasledujú za sebou, skáče na jednej nohe.

Pre ozvláštnenie môžete náhodne umiestniť kamienok na niektoré políčko, čo bude znamenať, že dieťa ho musí preskočiť.

ŠVIHADLO A GUMA

Ak si spomínate na hru peklo, skákanie na švihadle alebo gume bude pre vás taktiež známou záležitosťou.

Ide o veľmi jednoduché hry, ktorých princípom je preskakovanie povrazu. No kým skákanie na švihadle presné pravidlá nemá, pri gume sa zavádzajú isté postupy.

Napríklad to, že guma sa z najnižšej úrovne pomaly posúva nahor, čím sa stupňuje aj náročnosť tejto aktivity.

skakanie na svihadle

Obe aktivity sú skvelé v tom, že sa môžu zapojiť aj rodičia alebo kamaráti, čo vedie k utužovaniu vzťahov.

skakanie cez gumu

PRÁCA V ZÁHRADKE

Pestujete rastliny v záhrade a potrebujete pomôcť? Zapojte do týchto aktivít svoje deti, ktoré sa vybláznia a zároveň sa aj niečo nové naučia.

Samozrejme, vzhľadom na ich vek treba brať túto pomoc skôr ako príjemné trávenie spoločných chvíľ.

praca v zahradke s detmi

To však nemení nič na tom, že ich predsa len môžete nejako zamestnať – nechajte ich napríklad polievať rastliny, sypať semienka do jamiek či robiť hriadky. Alebo im dovoľte len tak sa pri vás motať.

Popri tom môžu tvarovať hlinu alebo sa hrať s hračkami, ktoré by využili aj na pieskovisku.

praca v zahradke s detmi

SCHOVÁVAČKA

Schovávačka je bez pochýb jednou z najtradičnejších hier, ktorej sa môžete venovať vnútri aj vonku.

schovavacka s detmi

Veľkú výhodu máte vtedy, ak sa vo vašom dvore okrem príbytku nachádzajú aj stromy, hospodárske budovy alebo záhradný domček, ktorý taktiež poslúži ako skvelá skrýša.

Ak nič také u vás nie je, nevadí. Zapojte kreativitu a vymyslite nejaké skrýše, ktoré pobavia hlavne vaše deti.

BEHANIE POD VODOU

Kým niekto vymyslí, ako behať pod hladinou vody, budete si musieť vystačiť so šantením sa pod záhradným zavlažovaním.

Vaše deti sa vám však poďakujú, keď ich v horúci letný deň pokropí osviežujúca voda a budú sa môcť popri tom aj vybehať.

behanie pod vodou s detmi

Samozrejme, aj v lete musí byť voda aspoň vlažná, malé telíčko nemôžete šokovať príliš studenou vodou.

Ak sa odvážite, pridajte sa k deťom a spojte príjemné osvieženie s naháňačkou. Deti vás budú milovať.

HRA NA PIESKOVISKU

Ďalšou vonkajšou voľnočasovou aktivitou, ktorej sa môžu deti venovať skôr v lete, je stavanie hradov z piesku.

stavanie hradu

V tomto prípade majú znova väčšiu výhodu rodiny, ktoré žijú v dome a môžu si zaobstarať aj vlastné pieskovisko. Ak do tejto skupiny nepatríte, pohľadajte verejné ihriská s pieskoviskom alebo deťom doprajte túto aktivitu počas dovolenky pri mori.

MAĽOVANIE

Kým vnútri musíte vy aj deti dbať na čistotu, vonku sa maľuje s oveľa väčšou slobodou. Netreba totižto sledovať, či niekam kvapla farba alebo sa rozliala voda.

malovanie vonku s detmi

Vezmite teda deti von a nechajte im, nech si maľujú podľa seba. Pre ešte väčšiu zábavu im môžete navrhnúť netradičný spôsob maľovania, a to tak, že budete na podklad otláčať zafarbené prsty, ruky alebo dokonca chodidlá.

Môžete si takto vytvoriť obraz s dlaňami všetkých členov rodiny a ten si potom aj niekam vystavíte.

Využiť na túto aktivitu môžete vodové, temperové alebo sprejové farby.

BEH CEZ PREKÁŽKY

Pre deti je prospešné, ak sa raz za čas zašpinia. Sú vďaka tomu imúnnejšie a menej náchylné na alergie. Vo svojej knihe Dirt is Good o tom píše vedec Jack Gilbert.

spinave dieta

A presne na toto by ste mali myslieť aj vtedy, keď sa spoločne s deťmi pustíte do behu cez prekážky. Nebojte sa ako jednu z prekážok urobiť jamu s hlinou alebo blatom.

Skombinujte to s niečím „čistejším“, napríklad pneumatikami, po ktorých budú deti behať, alebo palicami, ktoré budú musieť v presne určenom poradí obísť.

beh cez prekazky

Jednou z úloh môže byť napríklad beh vo vreci alebo beh s vajíčkom na lyžici. Túto hru si môžete prispôsobiť vašim možnostiam a bláznivým nápadom.

Hlavne však myslite na bezpečnosť. Tá je predsa len pri akýchkoľvek aktivitách prvoradá. :)

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

7 praktických vecí pre deti, ktoré si zamilujete vďaka ich bláznivému dizajnu

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Kefky, podbradníky, osušky či iné praktické veci pre deti vôbec nemusia pôsobiť všedne. Práve naopak. Zo širokého spektra vzorov a farieb vyberte vášmu dieťatku niečo pekné a bláznivé.

OBLEČENIE

Pri detskom oblečení sa výrobcovia môžu s dizajnom vyhrať, a to aj často robia. Skvelým príkladom sú detské osušky, ktoré bývajú ozvláštnené čapičkou pripomínajúcou zvieratko

Tieto bláznivé kúsky sú zároveň veľmi praktické. Mamička si uterák uchytí o hlavičku bábätka a bez problémov ho môže krémovať, pudrovať alebo len tak nechať chvíľu ležať bez plienok.

blazniva detska osuska so zvieratkom

Okrem osušiek mávajú takúto čapičku aj župany alebo huňaté domáce odevy, ktoré nahrádzajú vrchný aj spodný diel.

detske domace oblecenie zvieratko

 

VANKÚŠE A DEKY

Mať po ruke praktickú deku a vankúš je pri dieťatku obzvlášť dôležité. Nikdy totižto neviete, kde a kedy vám zaspí. Práve tieto detské veci pritom často hýria všelijakými vzormi a farbami. Vybrať si môžete podľa farieb, tvarov či motívov zvieratiek.

detsky vankus v tvare slonich usi

V našom obchodíku Lalalu nájdete napríklad detský stabilizačný vankúš v tvare sloních uší od značky Baby Elephant Ears. Tento jedinečný kúsok ponúkame v šiestich prevedeniach – či už chcete ružový s bodkami pre dievčatko alebo nápaditý maskáčový pre chlapčeka, určite si budete mať z čoho vybrať.

blaznivy detsky vankusik v tvare slonich usi

 

Veľkým plusom okrem dizajnu je, že vankúše sú tvarované tak, aby boli pre dieťatko prirodzenou oporou pri ležaní aj sedení. Materiál, z ktorého sa vankúše vyrábajú, je netoxický a pre bábätko úplne bezpečný.

Do postieľky, kočíka alebo autosedačky okrem vankúša určite treba aj jednu poriadnu deku. Značka Baby Elephant Ears vyrába aj detské dečky, a to tiež v niekoľkých prevedeniach. Motív zvieratiek môžete napríklad skombinovať s podobným vankúšom v tvare sloních uší.

Detské prikrývky sa vyrábajú z rovnakého nezávadného materiálu ako vankúše (organické bambusové a kukuričné vlákna), preto nemôžu dieťatku nijako ublížiť.

ZUBNÁ KEFKA

Aj keď mliečne zúbky deťom postupne vypadajú, sú dôležitým základom pre tie trvalé. Preto sa aj o prvé zúbky musíte spoločne s deťmi poctivo starať.

zubne kefky The Brushies

Na čistenie kefkou pritom nemusíte čakať dlho, začať môžete hneď pri prvých mliečnych zuboch. Treba však dobre zvážiť, akú zubnú kefku vyberiete. Prvá kefka musí mať mäkké štetinky a veľkú rukoväť. A presne tieto požiadavky spĺňajú aj bláznivé zubné kefky značky The Brushies, ktoré nájdete v našom Lalalu obchodíku.

Kefky sú praktické najmä preto, že si ich rodič alebo neskôr aj dieťa nastokne na prst, a tak si jednoducho a pritom zábavne vyčistí zuby. Kefky sa vyrábajú z nezávadného potravinárskeho silikónu.

Nevšedné dizajnové prevedenie v tvare veľryby, opice či krokodíla pobaví nielen dieťa, ale aj vás. Podľa odporúčaní by ste ju mali začať používať už od štvrtého týždňa.

blaznive detske kefky Lalalu

 

Všetky bláznivo krásne produkty od Lalalu si môžete pozrieť v našom obchodíku.

  

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

E-booky pre deti: Áno či nie?

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Technológie deti veľakrát odrádzajú od hĺbkového čítania a vnímania informácií v texte. Aj napriek tomu záujem o čítanie e-bookov medzi deťmi rastie.

Za posledné roky sa ukázalo, že deti využívajú technológie a platí to aj pri čítaní e-bookov. Do prieskumu organizácie The National Literacy Trust sa zapojilo vyše 34-tisíc detí vo veku 8 až 16 rokov. Z toho až 52 % číta radšej z obrazovky a 32 % obľubuje viac klasické knihy.

Inštitúcia Scholastic zaznamenala aj nárast týkajúci sa priamo e-bookov. Sledovaním prieskumnej skupiny, ktorú tvorilo 2 558 rodičov s deťmi vo veku 6 až 17 rokov, sa zistilo, že záujem o e-booky u detí sa zvýšil z 25 % v roku 2010 na 61 % v roku 2014.

Treba sa však pozrieť aj na druhú stranu veci. Totižto podľa ďalších zistení sa záujem o čítanie znižuje vtedy, ak má dieťa prístup k viacerým digitálnym zariadeniam. Technológie deti veľakrát odrádzajú od hĺbkového a dlhodobého čítania a od vnímania uvedených informácií v texte.

Z vyššie uvedeného vyplýva jednoznačná otázka – sú e-booky pre deti vhodné alebo nie?

VÝHODY

To, že e-booky majú svoje výhody, je fakt. Pripúšťajú to aj autori posledného spomínaného prieskumu Margaret K. Merga a Saiydi Mat Roni.

vyhody ebooku pre deti

Jedným z najväčších benefitov e-bookov v porovnaní s klasickými knihami je ich rýchla dostupnosť. To znamená, že okamžite po platbe si môžete elektronickú knihu stiahnuť do čítačky alebo počítača.

Ak ich aj sami využívate, iste viete, že sú dostupné vo viacerých formátoch. Okrem PDF sú to napríklad formáty MOBI alebo EPUB. Niektoré čítačky dokonca podporujú aj formát HTML s pripojením na internet alebo grafické formáty. A práve široké spektrum formátov umožňuje čítanie na akýchkoľvek zariadeniach – nielen na čítačkách, ale aj na tabletoch či počítačoch.

dieta a technologie

V porovnaní s tlačenými knihami tiež môžeme konštatovať, že e-booky sú často lacnejšie a určite aj praktickejšie. E-book si stiahnete do vášho zariadenia a nemusíte so sebou nosiť robustné tlačené knihy. Súčasťou mnohých čítačiek sú aj slovníky, ktoré sa môžu počas čítania zísť.

To, čo vám poskytuje čítanie e-bookov a klasických kníh nie, sú tiež digitálne zručnosti. Potvrdzuje to aj štúdia univerzity v západnom Ontariu, ktorá po skúsenostiach s e-bookmi zaznamenala u detí zlepšenie technických zdatností.

NEVÝHODY

Nebolo náhodou, že sme časť o výhodách ukončili digitálnymi zručnosťami. Práve prístup k technológiám a schopnosť detí ich ovládať môže viesť aj k negatívnym javom.

Problém je v tom, že deti digitálne zariadenia nevyužívajú len na čítanie, ale aj na hranie či surfovanie po internete.

nevyhody ebooku pre dieta

A hoci aj čítačky poskytujú prístup na internet, oproti telefónom, tabletom alebo počítačom je riziko multitaskingu nižšie.

Vzhľadom na to, že technológie často odrádzajú deti od hĺbkového a dlhodobého čítania a od vnímania informácií, je na mieste aj otázka, či sa takto môže rozvíjať jazyk dieťaťa a jeho gramotnosť, tak ako tomu napomáhajú klasické knihy.

ÁNO ČI NIE?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, respektíve, je komplikovaná. V samotných e-bookoch problém nie je. Skôr ide o to, v akom veku a na akom zariadení dieťaťu čítanie elektronických kníh umožníte.

ebook pre dieta ano ci nie

Ak už raz deťom e-booky schválite, dovoľte im čítať na čítačkách, nie na mobiloch, tabletoch alebo počítačoch. A aj čítačku vyberajte pozorne. Pre vaše dieťa zvoľte takú, ktorá bude mať praktické rozmery, ergonomické tlačidlá a bude šetrná voči zraku.

Tiež zvážte, kedy je vôbec vhodné deťom čítačku kúpiť. Batoľatám a mladším deťom v ich veku určite postačia aj klasické knihy.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás