A je to tu 👶
Celé mesiace ste snívali o tom, aké to bude si priniesť domov svoj malý zázrak. Ako bude vyzerať, ako bude znieť, ako s ním zvládnete vaše prvé spoločné dni a týždne.
Či už máte s rodičovstvom skúsenosti alebo vás táto úloha čaká po prvýkrát, všetkých nás spája rovnaká obava – dokážeme nášmu dieťatku vytvoriť tie najlepšie podmienky pre jeho zdravý a správny vývoj od prvých dní?
Nie je žiadnym tajomstvom, že prvé dni a týždne v živote novorodeniatka sú považované za veľmi citlivé a kľúčové jeho ďalší psychomotorický vývoj.
Všetko začína reflexmi, ktoré sú prirodzenou súčasťou novorodeneckého obdobia. Dieťatko sa rodí s množstvom nepodmienených reflexov (dokáže dýchať, prehĺtať, žmurkať, kašlať, atď.), ktoré odrážajú stav a činnosť jeho nervovej sústavy.
Okrem týchto reflexov sú pre novorodenecké obdobie charakteristické aj ďalšie rovnako dôležité reflexy, ktoré sa vyskytujú iba v tomto období a spravidla postupne vymiznú do 6. mesiaca.
Vhodné počiatočné podmienky, zohrávajú dôležitú rolu v tom, ako sa bude dieťatko pohybovo aj nervovo-svalovo vyvíjať.
Tento článok vám ponúka pohľad na to, čo je dôležité sledovať, ako môžete svoje dieťatko v správnom vývoji podporovať, čo zbytočne neunáhliť a na čo si dať pozor.
REFLEXY NOVORODENCA a ICH ÚLOHY
V prvých týždňoch po narodení sa psychomotorický vývin dieťaťa opiera najmä o základné reflexy. Patria medzi ne napríklad:
- Hľadací reflex - tento reflex umožňuje, aby sa stimulujúci predmet (napr. bradavka, cumlík) dostal do úst.
- Sací reflex - reflex, akým dieťa reaguje na stimuláciu pier alebo úst saním
- Orientačný reflex - dieťatko otáča hlavu v smere dotyku
- Fenomén bábiky - objavuje sa pri otáčaní hlavičky novorodenca doprava a doľava, vtedy sa očká novorodenca pohybujú opačným smerom.
- Úchopový reflex - keď vložíte prst do dlane dieťaťa, pevne ho uchopí.
- Reakcia na svetlo - dieťatko otáča hlavu smerom, odkiaľ prichádza svetlo
- Morov reflex - reakcia na náhly pohyb alebo zvuk, kedy dieťa rozhodí ruky, potom urobí objímací pohyb
Tieto reflexy postupne miznú v prvých mesiacoch života a sú nahradené tzv. riadenými pohybmi. Ak niektoré z reflexov chýbajú alebo v určitej vývojové fáze stále pretrvávajú, môže to byť signál o poruche v prebiehajúcom vývoji. - tvrdí neonatologička MUDr. Katarína Golianová z Nemocnice Zvolen.
ZMYSLY - ZÁKLAD PRE ŽIVOT
Mnoho rodičov má pri narodení dieťatka veľa otázok. Jedna z nich sa týka aj jeho zmyslov. Vidí nás? Počuje nás? Pokiaľ je narodené dieťatko zdravé, odpoveď je jednoduchá – áno. Vidí, počuje, cíti.
Už v siedmom mesiaci tehotenstva sa v maternici rozvíjajú všetky zmysly dieťaťa. Nie sú rozvinuté na maximum, ale hneď od narodenia je dieťatko pripravené učiť sa žiť v novom svete a spoznávať ho práve svojimi zmyslami. Je dôležité, aby zmysly dieťatka boli primerane a dostatočne stimulované.
V opačnom prípade to môže mať negatívny vplyv na jeho psychomotorický vývoj.
Tu je niekoľko tipov, ako podporiť kontakt dieťatka s prostredím:
1. HMAT - je úplne prvý, ktorý sa vyvinie a s týmto zmyslom narábajú už maternici - kopú, dotýkajú sa seba/mamy, hýbu sa. Po narodení chcú byť dotykmi rozmaznávané, hladkané, objímané, šteklené, v náručí nosené.
Deti, ktorým sa v rannom detstve dotykov dostáva menej sú dospelosti náchylnejšie na emocionálne problémy. Hmat u dieťatka môžete stimulovať striedaním rôznych povrchov a materiálov, hladkajte ho napr. jemnou tkaninou, šteklite pierkom, jemne masírujte teplými rukami, pokladajte na podložky na hranie, hrajte s ním varila myšička kašičku.
2. ZRAK - vedeli ste, že novorodenec nevidí farebne? Všetky farby a predmety na väčšiu vzdialenosť vidí až okolo 4.-6. mesiaca. Do dvoch mesiacov dieťa najviac zaujmú ľudské tváre, potom pozornosť rozširuje aj na predmety.
Novorodeniatko spočiatku ocení najmä prítomnosť známej tváre (mama, ocko), ďalej môžete jeho zrakové vnímanie stimulovať kontrastnými čierno-bielymi vzormi / geometrickými tvarmi/ prípadne lesklými predmetmi) a pomaly nimi pohybovať pred jeho očami vo vzdialenosti cca 20-25 cm.
3. SLUCH - ešte skôr ako sa narodí, počuje dieťatko zvuky už okolo 18.týždňa v maternici (hudbu, hlas a tlkot matkinho srdca, atď.) Po narodení dáva prednosť vyššiemu, pokojnému hlasu matky pred hlbokým hlasom otca. Rozprávajte na svojho drobčeka pokojne, nežne a používajte jemné zvukové stimulácie, zvukové hračky, detské spievanky.
4. ČUCH - vedeli ste, že novorodenec ma v istom smere čuch lepší ako dospelý človek? Bábätko zbožňuje vôňu vlastnej mamy a materského mlieka a prvých 6. mesiacov mu táto vôňa k prežitiu úplne postačí. Keď sa jedná o mliečko, dokonca dá prednosť vôni materského mlieka inej ženy pred vôňou umelej dojčenskej výživy.
5. CHUŤ - prvé chuťové bunky u detí vznikajú už v 8. týždni po počatí, a pretože sú s mamou v úzkom spojení, vytvárajú si vzťah aj k chutiam jedál, ktoré jedia mamičky. Novorodenec rozoznáva sladkú, kyslú a horkú chuť. Na posledné dve reaguje grimasami alebo aj plačom.
Dáva prednosť sladkej chuti a presne tak (sladko) chutí aj materské mlieko, ktoré je plné sacharidov a tie v jeho organizme spúšťajú produkciu endorfínov - hormónov šťastia. Slanú chuť začnú deti rozoznávať až vo 4. mesiaci. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča výlučne dojčenie prvých 6. mesiacov.
Obdobie medzi 6.-12 mesiacom je tzv. biologickým oknom na rozvíjanie chuťových pohárikov. Deti sú v tomto období oveľa vnímavejšie a otvorenejšie k prijímaniu nových chutí a štruktúr jedla. Dôležité je, aj napriek počiatočným neúspechom, deti privykať na prirodzenú chuť jedla bez pridávania cukru a soli.
Skúste svojmu bábätku cibriť zmysly hravo a nenútene.
Zistíte, že už ste na veľa vôní, pocitov a chuťou dávno zabudli a bude príjemné si ich pripomenúť. Možno, že si pri tom spomeniete aj na svoje detstvo.
Cibrite svojmu dieťatku zmysly hravo a nenútene a sledujte pri tom jeho náladu. Všetko má svoj čas a ide ľahšie keď ma dieťatko uspokojené základné potreby, nie je hladné/smädné, ma suchú plienku, nič ho nebolí a cíti sa bezpečne.
TAJOMNÁ REČ BÁBÄTIEK
Novorodeniatko je osobnosť, ktorá hneď po narodení vysiela určité signály. Dáva nimi najavo, čo sa mu páči, čo naopak nie, oznamuje, či je hladné, unavené, pocikané, proste prejavuje emócie. Ich správne interpretovanie je pre mnohých rodičov prvou rodičovskou výzvou. Chce to čas a tréning porozumieť kriku, výrazom tváre a reči tela vášho bábätka.
Vedeli ste, že na tvári bábätka sa nachádza až 25 svalov, ktoré sú vzájomne prepojené a riadené mozgovou kôrou a preto sa bábätko dokáže vyjadrovať výrazmi tváre v nasledovnom poradí:
- od narodenia: záujem, utrpenie, strach
- od 6. týždňa: radosť a šťastie
- od 3. mesiaca: prekvapenie, hnev
- od 5. mesiaca: strach, znechutenie, zápach, zahanbenie
- od 9. mesiaca: nuda, úzkosť, očakávanie
Je úplne normálne a bežné, že novorodeniatko plače ak je hladné, niečo ho bolí, má mokré plienky, je mu horúco alebo zima.
Predtým než sa stanete úplným expertom na dekódovanie tohto univerzálneho jazyka všetkých deti, odporúča Mgr. Iveta Sedláčková, hlavná sestra na neonatologickom oddelení v Penta Hospitals, vyskúšať tzv. vylučovaciu metódu.
To znamená postupným vylúčením možností (dieťatko je hladné, je pocikané/pokakané, potrebuje popestovať na rukách, v miestnosti je príliš teplo alebo naopak zima,...) identifikujete jeho aktuálnu potrebu alebo problém.
S pribúdajúcim vekom plačom dieťatko vyjadruje strach, frustráciu, ospalosť, potrebu pozornosti alebo aj prílišnú stimuláciu.
TUMMY TIME alebo ČAS NA BRUŠKU
Poloha na brušku je pre novorodenca absolútne kľúčová. Pomáha posilňovať svaly krku, chrbta a ramien, ktoré sú nevyhnutné pre následný zdravý vývin riadeného pohybu. Pokiaľ dieťatko nemá nejaké zdravotné problémy, malo by sa na brušku ocitnúť už v prvý týždeň od narodenia. My vám poradíme ako na to:
- Začnite krátkymi, ale častými intervalmi: Položte dieťatko na bruško na 1-2 minúty niekoľkokrát denne.
- Môžete začať s polohou "na tigríka", polohovať na vašom bruchu/prsiach, pomocou kojaceho vankúša alebo na podložke na hranie LALALU
- Používajte vždy pohodlné, mäkké a bezpečné povrchy a počas dňa ich striedajte
- Povzbudzujte dieťatko k dvíhaniu a otáčaniu hlavičky pomocou hračiek, zvukov, vlastného hlasu alebo seba pozorovania v zrkadle.
- Pri polohovaní dieťatka na brušku zostávajte v jeho bezprostrednej blízkosti
Pokiaľ dieťatko nemá rado polohu na brušku, nepanikárte. Privykajte ho pomaly a postupne predlžujte čas, aby si na polohu zvyklo. Spomeňte si ako ste sa cítili prvý krát vo fitness centre alebo na hodine CrossFitu :)
Tiež to nebolo jednoduché, však? Pravidelným opakovaním ste si na novú zaťaž zvykli a odmenou vám bola radosť z pohybu. Aj bábätká to majú rovnako, len nám to ešte nevedia povedať.
KEDY SPOZORNIEŤ?
Psychomotorický vývoj detí je komplexný proces, ktorý zahŕňa nielen motorické schopnosti (ako je pohyb), ale aj emocionálny, kognitívny a sociálny vývoj. Aj keď sa každý malý človiečik vyvíja svojim vlastným tempom, existujú určité míľniky, ktoré sú bežné a pomáhajú rodičom orientovať sa v tomto procese. Preto by sme určité signály nemali prehliadať :
Varovné signály u novorodencov (0 – 2 mesiace):
-
Nereaguje na hlasné zvuky:
Novorodenec by mal pri hlasných zvukoch reagovať trhnutím, pohybom alebo mrknutím. Ak takéto reakcie chýbajú, môže to naznačovať problém so sluchom. -
Slabé alebo chýbajúce sacie reflexy:
Ak dieťa nedokáže efektívne sať alebo prehĺtať, môže to naznačovať problém v nervovosvalovom systéme alebo nezrelosť nervového systému. -
Malá pohybová aktivita:
Novorodenec by mal pohybovať rukami a nohami. Ak je pasívny, málo sa hýbe alebo vykazuje len minimálne pohyby, môže to byť dôvod na obavy. -
Pretrvávajúca asymetria hlavičky alebo tela:
Ak má dieťa neustále hlavičku otočenú iba na jednu stranu alebo sa telo javí asymetrické, môže to naznačovať svalové napätie alebo problém s chrbticou. -
Chýbajúci očný kontakt:
Ak dieťa nezačne udržiavať očný kontakt okolo 6. týždňa, môže to byť znakom problémov so zrakom alebo nervovým vývojom. -
Neobvyklý alebo veľmi slabý plač:
Plač novorodenca by mal byť silný a jasný. Ak je plač slabý, chrapľavý alebo veľmi nezvyčajný, môže to signalizovať problém s dýchacími cestami, svalmi alebo celkovým zdravím. -
Pretrvávajúce kŕče alebo trhavé pohyby:
Nepravidelné, rytmické zášklby alebo kŕče môžu byť znakom neurologického problému.
Varovné signály u detí (3 – 6 mesiacov):
-
Nedvíha hlavičku v polohe na brušku:
Deti sú už okolo 1. mesiaca schopné dvíhať hlavičku v polohe na brušku. Ak to dieťatko nedokáže ani v 3. mesiaci, môže ísť o svalovú slabosť alebo oneskorený motorický vývoj. -
Neotáča sa za zvukmi alebo hlasmi:
Ak dieťa nereaguje na známe zvuky alebo hlasy (napr. hlas rodiča), môže to signalizovať poruchu sluchu. -
Neusmieva sa ani neprejavuje sociálnu interakciu:
Deti by mali okolo 6. týždňa reagovať na úsmev rodiča úsmevom. Ak tak nerobia do 3. mesiaca, môže to byť varovný signál. -
Neschopnosť sledovať predmet očami:
Ak dieťa do 3. mesiaca nedokáže sledovať pohybujúce sa predmety očami alebo sa mu oči neustále „rozbiehajú“, môže to naznačovať problém so zrakom. -
Neotáča hlavu za zvukmi alebo pohybmi:
Dieťa by malo byť schopné otočiť hlavičku za zvukom alebo pohybom. Ak tak nerobí, môže to byť signál oneskoreného vývoja. -
Pretrvávajúce novorodenecké reflexy:
Reflexy ako Moro reflex (trhnutie rukami pri náhlom pohybe) by mali postupne miznúť okolo 4. mesiaca. Ak pretrvávajú, môže to signalizovať neurologický problém. -
Nedrží hračky alebo nezvláda uchopenie:
Okolo 4. mesiaca by dieťa malo byť schopné uchopiť predmety. Ak tak nerobí, môže to byť znakom oneskorenia jemnej motoriky. -
Neotáča sa z bruška na chrbát alebo naopak:
Do 5.- 6. mesiaca by dieťa malo začať zvládať otáčanie z jednej strany na druhú. Ak je stále neaktívne, môže to naznačovať svalovú slabosť. -
Stuhnutosť alebo naopak veľmi mäkké svaly:
Ak je telo dieťaťa veľmi stuhnuté alebo naopak príliš „mäkké“ a neudrží svoju váhu pri manipulácii, môže to signalizovať problémy s nervovým alebo svalovým systémom. -
Neprospievanie alebo stagnácia vo vývine:
Dieťatko nepriberá na váhe, nevykazuje pokroky v motorike alebo sa zdá apatické.
Ak ste na svojom dieťatku spozorovali niektorý zo signálov, je dôležité konzultovať situáciu s odborníkom, napr. pediatrom alebo detským fyzioterapeutom.
Malé kroky k zdravému vývinu
Prvé týždne života dieťatka sú plné malých, no mimoriadne dôležitých krokov. Vaša podpora a pozornosť mu pomôžu položiť pevne základy pre zdravý psychomotorický vývin. Nezabúdajte, že každé dieťa aj to vaše je jedinečné a vaša trpezlivosť a láska sú tým najlepším darom, aký mu môžete dať.
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)
Sledujte nás