Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je nepríjemné zápalové ochorenie, ktoré je chronické a zároveň veľmi svrbí. Ako sa s ním vysporiadať a na čo si dávať pozor sa dozviete v našom novom článku.
Toto zápalové ochorenie sa väčšinou prejavuje už v dojčenskom veku a je veľmi neľahké sa ho zbaviť. Zaručená liečba a úplne odstránenie bohužiaľ nie je, pretože u niekoho môže odznieť postupom času alebo môže trvať aj do dospelosti.
Atopický ekzém u bábätiek
Pokožka u dojčiat je veľmi jemná a vyžaduje o to viac starostlivosti. Je tenšia než pokožka u dospelého človeka a taktiež omnoho citlivejšia na svoje okolie. Preto aj bábätká a detičky potrebujú väčšiu starostlivosť, či už pri chránení pred UV žiarením, alebo samotným atopickým ekzémom. Ich pokožka je omnoho menej odolnejšia a viac citlivejšia na škodlivé látky, ktoré obsahujú napríklad kozmetické výrobky. Pokožka dieťatka sa vie veľmi rýchlo vysušiť a preto je potrebné ju často hydratovať.
Atopický ekzém sa väčšinou prejavuje veľmi suchou až šupinatou pokožkou, ktorá potrebuje nespočetné množstvo hydratácie. V horšej fáze atopický ekzém je potrebné liečiť v rámci lekárskeho ošetrenia. Ku vzniku atopického ekzému najčastejšie dochádza aj ako dedičné ochorenie, no prispievajú k nemu už spomínané škodlivé látky.
Najčastejšie sa u bábätiek vyskytuje atopický ekzém na tvári, lícach, vo vláskoch a taktiež aj kolenách a lakťoch. Ekzém môžete zbadať už vo veku 2 -6 mesiacov od narodení bábätka, ktorý sa prejavuje červenými pupienkami, pľuzgierikmi so šupinami. U starších detičiek sa môže atopický ekzém objaviť na pokožke celého tela.
Čo používať pri atopickom ekzéme
- Kortikoidy: sú určené pre akútne zápalové kožné ochorenia (pri vážnom výskyte ekzému), ktoré zmierňujú začervenanie, zhrubnutie kože alebo opuch. Kortikoidy v podobe masti je potrebné nanášať pravidelne a pod dohľadom ošetrujúceho lekára.
- Emoliencie: Látky, ktoré chránia a hydratujú kožu a liečia kožné ochorenia.
- Ichtamol: Má protizápalové účinky a pomáha proti svrbeniu.
- Antihistaminiká – Tlmia svrbenie.
Prírodné metódy pri atopickom ekzéme
- Kúpeľ z ovsených vločiek
- Pšeničné otruby
- Bylinné kúpele: najčastejšie sa využíva repík
Pri samotnej liečbe by sme mali dbať na prevenciu a uprednostniť prírodné zložky v prípade, ak nie je potrebná lekárska pomoc. Pokožku treba pravidelne premasťovať a neustále hydratovať. Prípravky by mali byť hypoalergénne a bez konzervantov, parfumácie alebo sulfátov a parabénov.
Napríklad emolienciá sú voľne predajné a dostupné bez lekárskeho predpisu. Nanášajú sa minimálne dvakrát denne a najlepšie po kúpeli. Emolienciá na báze krému sa ľahšie nanášajú a rozotierajú, avšak sú menej účinné než tie, ktoré majú masťový základ (vytvárajú vyššiu ochranu pokožky a obsahujú len minimum vody alebo vodu neobsahujú vôbec).
Kúpanie pri atopickom ekzéme
Ak má bábätko ekzém, pri kúpaní by mala byť voda vlažná a doba kúpania maximálne 10 minút. Voda by nemala byť v žiadnom prípade horúca, pretože môže dôjsť k roztiahnutiu ciev. Používajte detské neparfumované mydlá, hydrofóbne krémy alebo detský šampón bez sulfátov a parabénov.
Najdôležitejšia je prevencia a každodenná hydratácia a starostlivosť pokožky, vďaka čomu môžete zmierniť až odstrániť nepríjemné svrbenie alebo začervenanie a opuch. Nezabúdajte na vytrvalosť, pretože takáto prevencia trvá nejakú dobu.
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)
Sledujte nás